close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
اصول ژئوتوریسم

علوم زمین و توسعه

GIS یک علم است نه یک نرم افزار

اصول ژئوتوریسم

¶    اصول ژئوتوریسم

1 - یکپارچگی منطقه : بهبود ویژگی­های جغرافیایی یک منطقه طوری که خاص منطقه و بازتاب سنن فرهنگی و منطقه­ای باشد تا از این طریق باعث تمایز تجاری و عزت فرهنگی شود.

2 - اصول بین­المللی : پایبندی به اصول مندرجه در مرام نامه­ی سازمان جهانی گردشگری که در منشور گردشگری و اصول گردشگری فرهنگی منتشره توسط شورای بین­المللی اماکن و ابنیه­ی تاریخی موجود است.

3 - مشارکت با جامعه : بنیان نهادن گردشگری بر اساس منابع مالی جامعه تا حد ممکن. از این راه باعث اتحاد بنگاه­های خرد محلی با گروه­های مردمی در جهت ارتقای منطقه و ایجاد فرصتی شرافتمندانه و متمایز برای گردشگران و تبلیغات مطلوب برای منطقه خواهد شد.

4 - منفعت جامعه : تشویق طرح­های دفاتر تجاری و گردشگری (از خرد تا متوسط) که بر منافع اقتصادی و اجتماعی به ویژه کاهش فقر جامعه­ی مورد نظر تأکید دارد. این اصل باید با انتقال شفاف خط مشی­های مدیریتی منطقه در جهت حفظ آن منافع صورت گیرد.

 

5 - خرسندی گردشگر : تضمین رونق منطقه از طریق رضایت گردشگر و جذابیت سفر. هر خاطره­ی خوش دهان به دهان چرخیده و به رونق گردشگری منطقه خواهد انجامید.

6 - صرفه جوئی منابع : تشویق بنگاه­ها به کاهش آلودگی آب، زباله­های جامد، مصرف انرژی و آب، مواد شیمیایی مضر و استفاده از لامپ­های پر مصرف. ترویج این معیارها به جذب گردشگران پرشمار دوستدار طبیعت خواهد انجامید.

7 - حراست و بهبود جاذبه­های منطقه : تشویق مردم منطقه به حراست از زیست بوم­ها، اماکن تاریخی، جاذبه­های زیبایی­شناختی و فرهنگ بومی منطقه. بالا نگه­داشتن سطح کیفی سفر با اعمال مطلوب محدودیت­های مورد قبول اکثریت توسط بهترین بنگاه­ها. از اقناع، مشوق­ها و اعمال قانونی می­توان بهره­گرفت.

8 - برنامه­ریزی : تشخیص و توجه به نیازهای اقتصادی روز بدون از بین بردن ویژگی­های دراز مدت و پتانسیل ژئوتوریستیکی منطقه. اگر مهاجرت کارگران بتواند نگاه گردشگران را به خود معطوف نماید، آنگاه این پدیده خود به خود به بهبود گردشگری کمک می­کند. تلاش برای گسترش اقتصاد و محدودیت ورود بی رویه­ی مهاجران از جمله­ی اقدامات برای این مناطق است و نیز مقابله با رسومی که با ژئوتوریسم مطابقت نداشته و چهره­ی منطقه را تخریب می­نماید.

9 - استفاده از منطقه : پیش­بینی فشارهای حاصله از پیشرفت و جلوگیری از تنزل و سایر آثار سوء پیشرفت زیاد. گنجاندن تفرجگاه­ها و مناطق گردشگری اطراف شهر به ویژه بنادر و سواحل جهت حفظ تنوع منابع طبیعی و تماشائی و نیز تضمین دسترسی ساکنان محلی به سواحل. تشویق جاذبه­های عمده و بالقوه­ی توریستی از جمله پارک­های تفریحی بزرگ و تالارها که هیچ ارتباطی با ویژگی­های جغرافیایی منطقه ندارند. این­گونه اماکن را باید در مناطق محروم­تری که هیچ­گونه جاذبه­ی اکولوژیک، تماشائی یا فرهنگی چشمگیری ندارند، ساخت.

10 - تنوع بازار : تشویق گسترش مسکن و خوراک جهت توسل به طیف دموگرافیک ژئوتوریسم و در نتیجه احیای هرچه بیشتر اقتصادی؛ هم در کوتاه مدت هم در بلند مدت.

11 - برداشت­های دو جانبه : فعالیت مشترک میهمان و میزبان در زمینه­ آشنائی با منطقه. تشویق ساکنین محلی به ارائه سنن و فرهنگ و طبیعت جامعه­ خویش به گونه­ای که هم میهمان بازدیدی پربار داشته باشد و هم میزبان بتواند به اقامتگاه خویش بنازد.

12 - گزینش تجارت بهتر : تشویق به رشد بخش­های تجاری گردشگری که بیشتر با درک، توجه و ترویج اطلاعات در زمینه­ی منابع متمایز منطقه امکان­پذیر است.

13 ارزیابی : برپائی فرایند ارزیابی توسط هیئتی از کارشناسان مستقل بر پایه­ی نظم که تمام منافع سرمایه­گذاران را مورد توجه قرار دهد، نتایج این ارزیابی باید منتشر گردد (تورتلات، 2009).

هندوراس اولین کشوری بود که توجه خاص به ژئوتوریسم را مورد توجه قرار داد و در اکتبر 2004 عضو چارت ژئوتوریسم نشنال ژئوگرافی شد و نروژ هم به عنوان اولین کشور اروپایی در آگوست 2005 عضو آن شد. اولین پروژه­ی اجرایی به نام ژئوتوریسم ملی در هندوراس با حضور سهامدارن توریسم و ساکنان محلی برای ایجاد نقشه­های راهنمای ژئوتوریسم در ساحل جنوبی و مناطق کوپان[1] با همکاری یک مرکز علمی، آموزشی و داوطلبانه­ی جدید انجام شد. برای آشنائی با ژئوتوریسم و مزایای آن کتابچه­ها و بروشورهایی در بین مردم محلی و گردشگران توزیع ­شد.

نروژ برای توسعه­ی ژئوتوریسم طرح پیچیده­تری را اجرا کرده است که در آن یک جاده­ی ملی زیبا طراحی شده است و ابتکار جالبی که انجام داده است ارئه و بهبود غذاهای سنتی کشاورزی و محصولات ساخته شده از مواد بومی است.

Zhao Xun و Zhao Ting دو متخصص علوم زمین در چین هستند که معتقدند تاریخچه­ی توجه به ژئوتوریسم در آن کشور و توجه به منابع طبیعی و بررسی و محافظت از آنها به تاریخ 5000 ساله­ی چین برمی­گردد و از سال 2000 همزمان با مطرح شدن ژئوپارک­ها مورد توجه ویژه و بخصوص علمی قرار گرفته است. 44 پارک ملی موجود در چین با هم دارای ارتباطی مرکزی هستند و همچنین با مکان­هایی که دارای میراث ژئومورفولوژیکی هستند. تصویب ژئوپارک­های ملی باعث تشویق ایالت­ها و مسئولان شهری شده است برای توجه بیشتر به حفاظت از میراث ژئومورفولوژیکی، و در نتیجه بعضی از دولت­های محلی دیدگاه­های خود را بازنگری کرده و ژئوپارک­های محلی را تصویب کرده­اند. این امر باعث ایجاد شبکه­ای از ژئوپارک­ها و محافظت از میراث ژئومورفولوژیکی شده است.

همان­گونه که ذکر شد ژئوتوریسم موضوعی است جدید که تاریخچه­ی آن به یک دهه­ی اخیر بر می­گردد و با توجه به این­که تعریف ارائه شده از تورتلات توسط اکثر محققین پذیرفته شده است و کارهای خود را بر این مبنا انجام می­دهند اما می­توان کارهایی را مشاهده کرد که ژئوتوریسم را از دید زمین شناسی نگاه می­کنند، مانند تنها کتاب موجود در زمینه­ی ژئوتوریسم که توسط جمعی از متخصصین علوم زمین و در رأس آنها (راس داولینگ و دیوید نیوسام[2])نوشته شده است. آنها در کتاب خود اشاره می­کنند که ژئوتوریسم را با تأکید بر جنبه­ی زمین شناسی آن مورد بررسی قرار می­دهند. هرچند که خود نویسندگان کتاب نیز به این امر معترف­اند که حتی در میان نویسندگان کتاب نیز اجماع نظر در مورد تعریف ژئوتوریسم وجود ندارد.

کتاب شامل 3 بخش و 13 فصل است. بخش اول با این عنوان : منابعی برای ژئوتوریسم دارای فصل­های زیر می­باشد :1 - گستره و تعریف ژئوتوریسم. 2 - ژئوتوریسم در مالزی. 3 - ژئوتوریسم در آفریقای جنوبی.  4 - ژئوتوریسم در استرالیا. 5 - ژئوتوریسم در ایران.در بخش دوم به ژئوپارک­ها می­پردازد و در بخش سوم با عنوان ژئوتوریسم در­عمل، به بررسی وضعیت آمریکا، ایرلند و انگلیس و اسپانیا می­پردازد.

و اینک مساله­ی مورد بحث این است که آیا صرف در­نظر گرفتن ژئوتوریسم به عنوان : بازدید از مناظر طبیعی زمین­شناسی و ژئومورفولوژیکی، عواقبی مانند مشکلات دهه­های 60 و 70 قرن بیستم را به­دنبال نخواهد داشت؟ و این­که هدف ژئوتوریسم به عنوان شاخه­ای از توریسم پایدار چه خواهد شد؟ آیا در مباحث پایداری هدف ارتقاء سطح دانش عمومی در مورد مسئولیت­پذیری مردم (گردشگران و مردم نواحی توریستی) در رابطه با مواهب طبیعی، فرهنگی، تاریخی و.... نیست؟ مگر مساله­ی اصلی بهبود کیفیت سطح زندگی مردم و جوامع محلی نیست؟

پس با توجه به مطالب ذکر شده بهتر به­نظر می­رسد که ژئوتوریسم را با همان تعریفی که از طرف تورتلات شده است پذیرفت، زیرا با تکیه بر این تعریف است که می­توان ژئوتوریسم را به صورت کاملاً مفید مورد استفاده قرار داد و علاوه­بر توجه به جنبه­های طبیعی، جنبه­های انسانی را نیز مورد بررسی قرار داد.


+ نوشته شده در20 / 11 / 1395ساعت 0:26توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 19

مطالب قبلی

» دریافت رایگان ارزدیجتال ملی
» ‌قانون مربوط به اصلاحات اراضي ‌مصوب 24 اسفند ماه 1338 ‌فصل اول - تعاریف
» کسب درامد از اولین سایت ارز دیجیتالی ایرانی
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه شاهرود چای
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه گلپایگان
» پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو
» کتاب سنجش از دور حرارتی
» مدل های رقومی ارتفاع 12.5 متری
» رنگ خاک
» آبخيزداري 2
» اهمیت زهکشی و استفاده بهینه از
» اشکال فرسایش بادی
» پدیده جهانگرمایی
» Thermal Remote Sensing in Land Surface Processes
» دانلود نرم افزار آرک هیدرو ArcHydroTools
» دانلود رایگان فیلم آموزشی سنحش از دور دکتر ولیزاده
» دانلود نقشه GIS کاربری اراضی، کیفیت مصالح، تراکم ساخت، مساحت قطعات شهر بجنورد
» دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» منابع آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
» سنجش از دور راداری
» از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟
» مقایسه تصاویر لندست ۸ و ۷
» تفاوت DEM، DTM، DSM چیست؟
» مدل رقومی زمین (DTM) چیست؟
» سنجش از دور حرارتی
» کاربرد های سنجش از دور

صفحات وبلاگ

جلوگیری از کپی کردن مطالب