close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
اهمیت ژئوتوریسم

علوم زمین و توسعه

GIS یک علم است نه یک نرم افزار

اهمیت ژئوتوریسم

رسالت ژئوتوریسم در مقایسه با انواع دیگر توریسم پایدار حفظ کاراکترهای جغرافیایی یک مکان است، به جای تمرکز بر یک بعد خاص از تجربه­ی سفر مانند محیط، فرهنگ و...، ژئوتوریسم جنبه­های گوناگونی از تجربه­های یک سفر را شامل می­شود. گشتن با اتوبوس، غذا خوردن در رستوران­های محلی، خرید در بازارهای محلی، برخورد با مردم محلی در طول مسیر، تماشای رقص و موسیقی­های محلی و... هسته­های اصلی ژئوتوریسم هستند. طبیعت یک بخش بزرگ از ژئوتوریسم است اما ژئوتوریسم نوعی توریسم کلی­نگر است که هدفش پایداری کل منطقه و ویژگی­های آن است و همین امر است که آن را در میان انواع مختلف توریسم پایدار متمایز می­سازد.

 

بنابراین ژئوتوریسم علاوه بر معرفی صحیح توان­های یک مکان برای جذب گردشگر، هم سعی در افزایش دانش توریست دارد و هم افراد محلی که این امر باعث می­شود که توریست از بازدید خود رضایت کامل داشته باشد و از طرف دیگر این سفر نهایت فایده را برای بهبود زندگی افراد محلی داشته باشد و در نهایت محیط به بهترین نحو و بدون هیچ گونه آسیبی مورد استفاده قرارگیرد.

با توجه به این امر که ژئوتوریسم فعالیتی است شامل ترکیبی از انواع توریسم که رشد را در تمامی زمینه­ها به ارمغان می­آورد، در مدت زمان کوتاه ظهورش توجه بسیاری را به خود جلب کرده است به صورتی که علاوه بر کشورهایی که دارای سابقه­ای طولانی­تر در زمینه­ی گردشگری طبیعی هستند کشوری مانند عربستان با داشتن بیشترین سهم از توریست مذهبی در حومه­ی شهرهایی مثل مدینه به دلیل وجود مناظر آتشفشانی شامل دهانه­های آتشفشان و اشکال حاصل از سرد شدن گدازه ها به برنامه­ریزی در مورد ژئوتوریسم پرداخته است، و یا در کشور استرالیا که یکی از بزرگترین کشورهای دنیا از نظر جذب گردشگر ساحلی است آبشارهای بسیار که اکثراً در نزدیکی خط ساحلی و نزدیک محل زندگی مردم و همچنین محل اقامت گردشگران هستند به تازگی نقش مهمی در توسعه­ی توریسم استرالیا بازی می­کنند. به طوری که دولت استرالیا برای مدیریت استفاده از این آبشارها و همچنین مناظر آتشفشانی خود برنامه­ای را تنظیم کرده که از این امکانات بهترین بهره­برداری را انجام دهد (جویز،2006)[1].

چین را می­توان به عنوان یکی از موفق­ترین کشورهای فعال در این زمینه معرفی کرد که فعالیت خود را با تمرکز بر تأسیس ژئوپارک­های ملی و محلی و ایجاد ارتباطی اصولی بین آنها انجام می­دهد و به بهترین نحو صنعت توریسم خود را توسعه داده است و در زمینه­ی افزایش درآمد و اشتغال­زائی محلی رشد قابل ملاحظه­ای داشته است. به عنوان مثال ژئوپارک یونتایی در ایالت هنان که در سال 2001 به­ثبت رسیده است با مساحتی بالغ بر 190 کیلومتر مربع شامل صخره­ها، دره­ها، جنگل و آبشارهای متمایزی است که باعث شهرت آن شده است. در سال 2001 تعداد افرادی که از این پارک دیدن کرده­اند بالغ بر 600 هزار نفر بوده است و حدود 1746398 دلار آمریکا درآمد­زائی داشته است. در سال 2002 تعداد بازدیدکنندگان به بیش از 940 هزار نفر و درآمد سالیانه به 3368053 دلار آمریکا رسید. که به­ترتیب 68 و 97 % رشد را نسبت به سال قبل نشان می­دهد. بیش از 60 هتل در سال 2002 در این منطقه ساخته شده و در حدود 4000 شغل جدید با توسعه­ی ژئوتوریسم ایجاد شده­است. علاوه بر موارد ذکر شده این منطقه سرمایه­های محلی و خارجی را نیز جذب کرده­است که پروژه­های مربوط به این سرمایه گذاری­ها روی هم رفته 47277490میلیون دلار آمریکا ارزش­گذاری شده­اند.

موارد ذکر شده بیانگر اهمیت و قابلیت بسیار ژئوتوریسم در ایجاد زمینه برای رشد و توسعه می­باشد، به نحوی که در کوتاه­ترین زمان با ایجاد امکاناتی نه چندان تجملاتی و هزینه­بر و مدیریتی پایدار به نتایج مطلوبی رسید.


+ نوشته شده در20 / 11 / 1395ساعت 0:23توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 23

مطالب قبلی

» دریافت رایگان ارزدیجتال ملی
» ‌قانون مربوط به اصلاحات اراضي ‌مصوب 24 اسفند ماه 1338 ‌فصل اول - تعاریف
» کسب درامد از اولین سایت ارز دیجیتالی ایرانی
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه شاهرود چای
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه گلپایگان
» پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو
» کتاب سنجش از دور حرارتی
» مدل های رقومی ارتفاع 12.5 متری
» رنگ خاک
» آبخيزداري 2
» اهمیت زهکشی و استفاده بهینه از
» اشکال فرسایش بادی
» پدیده جهانگرمایی
» Thermal Remote Sensing in Land Surface Processes
» دانلود نرم افزار آرک هیدرو ArcHydroTools
» دانلود رایگان فیلم آموزشی سنحش از دور دکتر ولیزاده
» دانلود نقشه GIS کاربری اراضی، کیفیت مصالح، تراکم ساخت، مساحت قطعات شهر بجنورد
» دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» منابع آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
» سنجش از دور راداری
» از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟
» مقایسه تصاویر لندست ۸ و ۷
» تفاوت DEM، DTM، DSM چیست؟
» مدل رقومی زمین (DTM) چیست؟
» سنجش از دور حرارتی
» کاربرد های سنجش از دور

صفحات وبلاگ

جلوگیری از کپی کردن مطالب