close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
درخت زیتون

علوم زمین و توسعه

GIS یک علم است نه یک نرم افزار

درخت زیتون

درختان کوچک از خانواده Oleaceae بوده و در جهان کهن از حوزه دریای مدیترانه، شمال آفریقا، جنوب شرقی آسیا، شمال تا جنوب چین، اسکاتلند و شرق استرالیا پراکندگی گسترده‌ای داشته اند. آنها همیشه سبز بوده و دارای برگهایی کوچک و یکپارچه هستند که روبروی هم قرار گرفته اند. میوه این گیاه یک شفت می‌باشد.

معروف‌ترین گونه شناخته شده این گیاه زیتون اروپایی نام دارد Olea europaea که از دوران باستان برای تهیه روغن زیتون و نیز برای خوردن خود میوه آن کاربرد داشته است (که در حالت طبیعی تلخ است که باید در معرض تخمیر طبیعی قرار گیرد و یا به منظور قابل خوردن نمودن، آن را در آب نمک بخوابانند).

زیتون وحشی به شکل درخت کوچک یا بوته‌هایی با رشد هرزه و تیغدار است که دارای برگهایی دوک مانند وتیز، رنگ سبزمایل به خاکستری در قسمت بالا می‌باشد، زیتون وحشی جوان در قسمت پایین سفید رنگ و دارای پولکهایی مایل به سفید است ؛ گلهای سفید کوچکی دارد که کاسه و جام گلها دارای چهار درز کاسه گل، دو پرچم و کلاله شکافته می‌باشد این گلها به تدریج به شکل خوشه‌هایی که ازبغل برگها ظاهر می‌شوند بر روی چوبهای سالهای آخر می‌روید ؛ شفت (میوه) در گیاه وحشی کوچک و دارای غلافی گوشتداراست این غلاف که تعیین کننده ارزش اقتصادی میوه می‌باشد در نوع وحشی نسبتاً نازک است. انواع کشت شده خصوصیات متفاوتی دارند اما فشرده تر، حاصلخیزتر و بی خار است.

 

منطقه‌ای بومی و مسلم در سوریه و قسمت‌های ساحلی آسیای میانه، فراوانی آن دریونان ومجمع الجزایر آن و کنایات فراوانی که توسط شعرای قدیمی در مورد آن بکار رفته نشان می‌دهد که زیتون بومی این نواحی بوده است اما در نواحی دورافتاده از مشرق زمین زیتون کشت نشده و کم و بیش به شکل نوع ابتدایی خود بازگشته است. این مسئله نشان دهنده مزیتی ویژه برای خاکهای آهکی و تمایل به نسیم دریایی است، درحالیکه شکوه و جلال خاصی بر روی سراشیبی‌های آهکی و پرتگاههایی که بیشتر سواحل شبه جزیره یونان و جزایر کنار آن را تشکیل می‌دهند ایجاد شده است.

از دیدگاه پرورش دهندگان مدرن، تنوع زیتون‌های شناخته شده بسیارزیاد است. فقط در ایتالیا حداقل 300 گونه وجود دارد اما تعداد کمی از آنها تاحد زیادی رشد می‌کنند.گونه‌های اصلی ایتالیا 'Leccino', 'Frantoio'و 'Carolea' هستند.هیچکدام از آنها را نمی‌توان با توصیفات باستانی همانند دانست، اگرچه بعید نیست بعضی از گونه‌های نازک برگ که بیش از همه مورد توجه می‌باشند از تبار Licinian معروف باشند.درختان پهن برگ اسپانیا میوه‌های درشت می‌دهند اما غلاف آنها طعمی نسبتاً تلخ تر دارد و کیفیت روغن آنها نامرغوب تر است.این زیتونهای اسپانیایی است که معمولاً پس ازسوراخ سوراخ شدن و پر شدن پرورده شده وپس از خواباندن در آب نمک تازه خورده می‌شوند(با فلفل ترشی، پیاز ترشی یا سایر چاشنی ها).

درختان زیتون حتی زمانیکه بدون هرس رشد آزادانه دارند دارای رشد بسیار آهسته‌ای هستند اما هنگامیکه امکان رشد طبیعی را در طول چند سال پیدا می‌کنند گاهی اوقات قطر تنه آنها به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد. De Candolle محیطی بیش از 10 متر (33 پا) را به ثبت رسانده که احتمال می‌رود عمرآن به چند قرن برسد. قدمت بعضی از درختان زیتون ایتالیا را به اولین سالهای امپراتوری یا حتی روزهای جمهوری روم نسبت می‌دهند؛ اما همیشه سن چنین درختان باستانی در زمان رشد مورد تردید قرارمی گیرد و شناسایی آنها با توصیفات قدیمی هنوز دشوارتر است.درختان تحت پرورش به ندرت به ارتفاع بیش از 15 متر می‌رسند (50 فوت) و معمولاً در فرانسه و ایتالیا به‌وسیله هرس کردن‌های زیاد به ابعادی بسیار محدود ترمنحصر می‌شوند .چوب آن که به رنگ زرد یا قهوه‌ای مایل به سبز روشن است اغلب با ته رنگ تیره تری رگه دار شده است و بسیار سخت و متراکم می‌باشد چوب آن برای قفسه سازان و خراطان تزئینی بسیار با ارزش است.

 هرس صحيح و شكل دهي نهال و درخت از انبوه و متراكم شدن شاخه ها و برگ ها جلوگيري نموده و فضاي باز در داخل درخت بوجودمي آورد و با نفوذ بهتر نور خورشيد و گردش هوا در ميان درخت، شاخه ها ، برگها و ميوه ها ي خيس شده در اثر شبنم يا بارندگي سريع تر خشك مي شوند و بطور غير مستقيم موجب كنترل بيماريها مي گردد.

بيماريهائي از قبيل لكه سياه سيب، زنگها ، باكتريائي و غيره به برگ و شاخه و ميوه مرطوب جهت ايجاد آلودگي نياز دارند و با سريع خشك شدن اندام گياهي فرصت زماني اين بيماري ها براي آلودگي كاهش مي يابد. پاجوش و هم چنين نرك هائيكه از تنه درخت و شاخه هاي اصلي ظاهر مي شوند بايد به محض روئيدن قطع نمود چون اين اندام ضمن  ضعيف نمودن درخت، بسياري از حشرات از قبيل مگس سفيد و شپشك در اين اندام ها لانه كرده و توليد نسل مي نمايند و آنها محلي براي آلوده كردن ساير شاخه و برگها و ميوه درخت مي شوند.

بالاخره هرس موجب بهبود قدرت و تغذيه درخت مي شود. درختان سالم به بيماري هاي شانكر كمتر حساس هستند و قادرند تنش هاي محيطي نظير تگرگ ، خشكي ، بيماريهاي برگي و حشرات را بهتر تحمل نمايند . هرس بسيار شديد مي تواند حساسيت گياه به بيماري باكتريائي آتشك و  كمبود كلسيم را افزايش دهد.

 زيتون يك نمونه از گياهان منطقه مديترانه است، زيتون طالب زمستان هاي معتدل و با بارندگي كافي و نسبتا" خشك است. با اين وجود تابستان هاي خشك را دوست ندارد و به زمستان هاي سرد نيز خيلي مقاوم مي باشد.

 هر چند محصول درخت زيتون دچار آسيب شديد در اثر اُفت ناگهاني دما به زير صفر درجه سانتي گراد مي شود. در دماهاي حدود 26-25 درجه سانتي گراد شرايط براي فتوسنتز كامل فراهم مي گردد. در زمان گلدهي دماي مطلوب حدود 12-10 درجه سانتي گراد مي باشد ودر زمان مرحله تشكيل ميوه دماي مطلوب 20 درجه سانتي گراد است.

درخت زيتون قادر به رويش در خاكهاي سنگي و آهكي نيز مي باشد، همانند درختان ميوه ، بيشترين محصول زيتون هنگام كاشت در خاكهاي حاصلخيز و با زهكشي خوب بدست مي آيد. شيب هاي تند و يا خاك هاي رُسي و مرطوب براي درخت زيتون مناسب نيست چون در خاكهاي بافت سنگين و مرطوب ريشه درخت زيتون دچار پوسيدگي مي شود. درخت زيتون به آب زيادي احتياج ندارد اما در فصول نسبتا" خشك آبياري درختان به منظور رفع تنش كمبود آب براي درختلان مفيد مي باشد. مشاهده شده است كه در شرايط خشكي شديد ميوه هايزيتون خيلي كوچك مي شوند و ميان بر ميوه نيز سفت و سخت مي گردد.


+ نوشته شده در18 / 11 / 1395ساعت 1:30توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 25

مطالب قبلی

» دریافت رایگان ارزدیجتال ملی
» ‌قانون مربوط به اصلاحات اراضي ‌مصوب 24 اسفند ماه 1338 ‌فصل اول - تعاریف
» کسب درامد از اولین سایت ارز دیجیتالی ایرانی
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه شاهرود چای
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه گلپایگان
» پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو
» کتاب سنجش از دور حرارتی
» مدل های رقومی ارتفاع 12.5 متری
» رنگ خاک
» آبخيزداري 2
» اهمیت زهکشی و استفاده بهینه از
» اشکال فرسایش بادی
» پدیده جهانگرمایی
» Thermal Remote Sensing in Land Surface Processes
» دانلود نرم افزار آرک هیدرو ArcHydroTools
» دانلود رایگان فیلم آموزشی سنحش از دور دکتر ولیزاده
» دانلود نقشه GIS کاربری اراضی، کیفیت مصالح، تراکم ساخت، مساحت قطعات شهر بجنورد
» دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» منابع آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
» سنجش از دور راداری
» از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟
» مقایسه تصاویر لندست ۸ و ۷
» تفاوت DEM، DTM، DSM چیست؟
» مدل رقومی زمین (DTM) چیست؟
» سنجش از دور حرارتی
» کاربرد های سنجش از دور

صفحات وبلاگ

جلوگیری از کپی کردن مطالب