close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
طراحي شهري ادغام ناپذير است.

علوم زمین و توسعه

GIS یک علم است نه یک نرم افزار

طراحي شهري ادغام ناپذير است.

طراحي شهري ادغام ناپذير است.

اخیراً نامه ای از سوی جمع کوچکی از همکاران برای سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال گردیده بود که تقاضای تجمیع صلاحیت های "شهرسازی" و "طراحی شهری" را داشتنند!!!

نامه مذکور در وهله اول و فارغ از محتوای درخواست دارای اشکالات حقوقی جدی در نحوه طرح مطالبه بود که پرسش های زیر را اجتناب ناپذیر می سازد:


1-  چگونه تعداد 12 مشاور امضا کننده می توانند خود را معرف اجماع مشاوران بر سر چنین امر خطیری قلمداد کنند و در عین حال چنین جایگاهی را برای تشکل های صنفی و حرفه ای رسمی و قانونی و کاملاً مرتبط به موضوع به رسمیت نشناسند؟

2-  اتکا به منطق پیشنهاد اصلاحات آیین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران (غیر مصوب) در شرایطی که تدوین این منطق فارغ از نظامات دموکراتیک و مشارکت عوامل ذی مدخلی چون خود مشاوران و طرح آن از مجرای حکمروایی فرادستی می تواند محل اعتراض جدی به کم اعتنایی نسبت به شأن مشاور باشد، گل به خودی و تأیید ضمنی این فرآیند غیر دموکراتیک نیست؟

3-  آیا تمایل برخی همکاران به افزایش دامنه قانونی فعالیت حرفه ای مستقل از توان تخصصی موجود به بی اعتباری هرچه بیشتر مشاوران نمی انجامد؟ به پشتوانه کدام مستندات علمی جمع کوچک همکارانمان تشخیص داده اند که به ناگاه شهرساز و طراح شهر توان ایفای نقش یک دیگر را دارند؟ جز آن است که از دیرباز برخی مشاوران طراح شهر چشم به طرح های توسعه شهری داشته اند و دستشان کوتاه بوده و اکنون با کم رونقی این طرح ها مشاوران شهرساز به فکر سیطره بر بازار طراحی فضاهای شهری افتاده اند و گروهی دارای دو صلاحیت نیز در صدد هستند با کمترین زحمت پایه یک صلاحیت را به پایه صلاحیت دیگر ارتقا دهند؟

4-  زمانی که مشاوران از موضع ضعف به کارفرمایان انواع امتیازها را می دهند، یا توان مقابله با ارگان هایی چون تأمین اجتماعی در احقاق حق را ندارند، آیا شایسته است با پذیرش ضعف زمینه ساز گسترش مشکلات زیربنایی مورد اشاره خودشان از طریق گرفتن کار بیشتر در شرایط اغتشاش بازار کار شوند؟ یا بهتر است به جای پنبه تشکل ها را زدن و سطلی آب بر آسیاب راکد کار خود ریختن، به فکر احراز شأن و ارتقای اعتبار نهاد مشاور به عنوان حد واسط حوزه های دانش و اجرا باشند و با ترفیع این جایگاه حق سزاوار خویش را مطالبه کنند؟

5-  در نهایت اگر از نظر این جمع کوچک همکاران، اعتراض انجمن صنفی مهندسان معمار و شهرساز به دلیل مرخم ماندن فرآیندهای قانونی از اعتبار ساقط است، انجمن طراحان شهری که به موجب اساس نامه می تواد عضو حقوقی داشته باشد به دلیل داشتن اعضای حقیقی فاقد صلاحیت اظهار نظر است و گروه شهرسازی جامعه مشاوران اعتبار کافی برای اظهار نظر راجع به صلاحیت گروه های شهرسازی و طراحی شهری ذیل خویش را ندارد، وجاهت قانونی مطالبه این جمع خودانگیخته با شمار  اندک نسبت به بدنه حرفه ای مشاوران شهرساز و طراح شهر از کجا ناشی می شود؟
در نهایت در زمینه محتوا نیز نامه مذکور مصداق بارز عبارت "از ماست که بر ماست" می باشد، تا وقتی منافع فردی کوتاه مدت بر مصالح جمعی دراز مدت توفق دارد، رسیدن به توانمندی اعمال اصلاحات  زیربنایی از طریق نظامات دموکراتیک کمدی-فانتزی تاریخ مصرف گذشته ای بیش نیست.

جای شکرش باقیست که طرح این موضوع جایگاه متزلزل حرفه نوپای طراحی شهری را یادآورمان شد و بلکه انگیزه ای برای تجمیع سرمایه های اجتماعی تمامی گروه های مرتبط با این رشته اعم از مشاوران، دانشگاهیان و مدیران گردد و یکبار از نزدیک لمس کنیم که کار تشکل ها و انجمن های صنفی تأمین تسهیلات فردی نیست بلکه حفظ و صیانت از حرفه در چنین تنگناهایی است و امید است که این تشکل ها و انجمن ها نیز با ایفای نقش کلیدی خود در این مقطع حساس ضرورت وجودی خود را تبیین و توجیه کنند تا دیگر با سنجه تخفیفات مالی و تورهای گردشگری و نظایر آن محک نخورند. شاید این تجربه به خاطرمان آورد که این سه گروه (دانشگاهیان، مشاوران و مدیران) رئوس متقابل یک مثلث نیستند بلکه راز بقای آنها در کنار هم و دوشادوش یک دیگر بودن در عرصه طراحی شهری است و ضرورت تام دارد که تک تک ما حداکثر توان خود را برای جلوگیری از مخاطرات متوجه حرفه به کار گیریم. باز ای کاش همراهی همکاران شهرساز  در این مهم، نشان دهد که هریک به توانمندی های یکدیگر چقدر احترام می گذاریم و در پی کسب موقعیت از طریق حذف دیگری نیستیم که در هر حال در این چرخه دست بالای دست بسیار خواهد بود.

✍️جهانشاه پاكزاد
١٣٩٦/١٠/٢١


+ نوشته شده در04 / 11 / 1396ساعت 23:29توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 20

مطالب قبلی

» نقشه های GIS حوزه آبخیز قره سو کرمانشاه
» نقشه های GIS شهر و شهرستان تبریز
» نقشه های GIS حوزه رودخانه تالار استان مازندران
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رود خانه هیرو چای استان اردبیل
» نحوه استخراج شاخص های گرد غبار از روی تصاویر ماهواره ای به کمک نرم افزار پردازش تصویر ENVI
» دانلود رایگان آموزش کاربردی نرم افزار تحلیل شبکه آب
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رود خانه خرم رود لرستان
» روش های استخراج رایگان ارزهای دیجیتال و کسب درآمد
» کاملترین مجموعه نقشه های GIS و سنجش از دور شهرستان گرمی استان اردبیل
» 5 منبع رایگان مدل رقومی ارتفاع (DEM )
» آینده ی احتمالی کلان شهرها و تاثیرات آن بر محیط
» طراحي شهري ادغام ناپذير است.
» کسب درامد از اینترنت روزانه 300دلار کاملا واقعی و تضمینی + فیلم اموزش
» معرفی زبان برنامه نویسی R در علوم مکانی
» نقشه های GIS شهر و شهرستان رشت
» کاملترین مجموعه نقشه های GIS و سنجش از دور شهرستان سرعین استان اردبیل
» ساخت وب سایت بدون نیاز به دانش فنی و به صورت رایگان
» سنجش از دور و ماهواره های جاسوسی
» ااولین سایت ایرانی کسب ارزهای دیجیتال از اینترنت
» دانلود نقشه گوگل مپ (Google Map) شهر تبریز

صفحات وبلاگ

جلوگیری از کپی کردن مطالب