close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تحلیل مؤلفه های اصلی PCA (Principal component analyses)

علوم زمین و توسعه

GIS یک علم است نه یک نرم افزار

تحلیل مؤلفه های اصلی PCA (Principal component analyses)

 

 

تحلیل مؤلفه های اصلی PCA (Principal component analyses)


روش تحلیل مولفه های اصلی با هدف فشرده سازی داده های انبوده در باند های مختلف یک تصویر و به منظور حذف اطلاعات مشابه اجرا می گردد.تجزیه مولفه های اصلی در تفسیر داده های رقومی سنجش از دور از اهمیت زیادی برخوردار است .مهم ترین فواید مولفه های اصلی جمع آوری و متراکم ساختن اطلاعات پدیده های موجود در باند های مختلف در تعدادی باند یا مولفه کم تر است به عبارتی مولفه های اصلی برای حذف اطلاعات زائد در داده های ماهواره ای کاربرد فراوان دارد. خروجی این روش معمولا چند باند محدود و جدیدی است که همبستگی بین آنها به حداقل رسیده ،مستقل از یکدیگر بوده بنابراین می توان انها را به صورت غیر وابسته به داده های اصلی تفسیر کرد.

 

در تصاویر ماهواره ای معمولاً همبستگی (از خیلی کم تا خیلی شدید) بین باندهای چند طیفی به خصوص باندهای مجاور وجود دارد.  روش PCA  به تحلیل چند متغییره ای مربوط می‌گردد که می‌توان آن را برای انتقال یک سری تصاویر چند طیفی به ترتیبی به کار برد که مؤلفه  های جدید با یکدیگر همبستگی نداشته باشند و به شکلی مرتب می‌گردند که بتوانند اختلاف های تصاویر را توصیف نمایند. بدین ترتیب این مؤلفه ها، اختلافات ذاتی باندهای اصلی را به صورت آماری و فشرده نشان می‌دهند.

در واقع PCA روشی آماری است که برای کاهش داده های زائد و اضافه به کار میرود و اطلاعات چندین باند را به تعداد اجزای کمتری تبدیل می کند مولفه های اصلی می تواند برای متراکم کردن اطلاعات موجود در تعدادی از باند ها مثلا باندهای هفتگانه لندست به دو یا سه باند تبدیل شده بکار رود.

با این کار شما نقشه های با اطلاعات کامل و خلاصه دارید. و تحلیل بر روی این تصاویر جدید ، دقیقتر از تحلیل با تصاویر خام شما است. همچنین از وقت و هزینه کار بسیار می کاهد.  معمولا تصویر اولی که توسط این روش به دست میاید 80/0 اطلاعات را در خود جمع آوری نموده)دقیقترین تصویر (و تصاویر بعدی به ترتیب اطلاعات کمتری دارند. با توجه به وارریانس اطلاعات در مؤلفه ها و منحصر بودن اطلاعات در هر مؤلفه می توان از این روش جهت بازیابی و کشف تغییرات استفاده نمود.

هنگامی که بیش از دو باند وجود داشته باشد انتقال محورهای مؤلفه های اصلی پیچیده تر است که با در نظر گرفتن ماتریس واریانس- کواریانس که اجزای آن بیانگر واریانس و کواریانس بین دو باند I و باند J تصویر می‌باشند می توان ارزش های آن را به دست آورد (دستجردی، 1382).

در بازیابی و کشف تغییرات با استفاده از تحلیل مؤلفه های اصلی، تصاویر چند طیفی تهیه شده در زمان‌های متفاوت به عنوان یک مجموعه داده در نظر گرفته می‌شوند و عملیات تحلیل مؤلفه های  اصلی بر روی آنها انجام می‌شود. در این فرایند اطلاعات تغییرات در چند مؤلفه ظاهر می‌شوند که بسته به تغییرات حاصل شده در منطقه، تعداد این مؤلفه ها می‌تواند متفاوت باشند. لذا اطلاعات تغییرات در چند مؤلفه پراکنده می‌ گردد و این که  کدام مؤلفه جهت آشکار سازی تغییرات پدیده ای مورد توجه قرار گیرد مشکل است و نیاز به بررسی دارد. به عبارت دیگر پراکندگی اطلاعات تغییرات در چندین مؤلفه از محدودیت های مهم این روش به شمار می‌آید.


+ نوشته شده در29 / 11 / 1395ساعت 20:11توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 221

مطالب قبلی

» دریافت رایگان ارزدیجتال ملی
» ‌قانون مربوط به اصلاحات اراضي ‌مصوب 24 اسفند ماه 1338 ‌فصل اول - تعاریف
» کسب درامد از اولین سایت ارز دیجیتالی ایرانی
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه شاهرود چای
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه گلپایگان
» پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو
» کتاب سنجش از دور حرارتی
» مدل های رقومی ارتفاع 12.5 متری
» رنگ خاک
» آبخيزداري 2
» اهمیت زهکشی و استفاده بهینه از
» اشکال فرسایش بادی
» پدیده جهانگرمایی
» Thermal Remote Sensing in Land Surface Processes
» دانلود نرم افزار آرک هیدرو ArcHydroTools
» دانلود رایگان فیلم آموزشی سنحش از دور دکتر ولیزاده
» دانلود نقشه GIS کاربری اراضی، کیفیت مصالح، تراکم ساخت، مساحت قطعات شهر بجنورد
» دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» منابع آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
» سنجش از دور راداری
» از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟
» مقایسه تصاویر لندست ۸ و ۷
» تفاوت DEM، DTM، DSM چیست؟
» مدل رقومی زمین (DTM) چیست؟
» سنجش از دور حرارتی
» کاربرد های سنجش از دور

صفحات وبلاگ

جلوگیری از کپی کردن مطالب