close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
GIS

علوم زمین و توسعه

GIS یک علم است نه یک نرم افزار

پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو

 

پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو

** Crisis Modeling of Tabriz City Metro in GIS Environment **

Case Study: Metro Line 1

 

 

 

چکیده

 

مدیریت بحران به معنای جلوگیری از رخ دادن حوادث خطرناک قبل از به وقوع پیوستن آن‌ها و کنترل بحران در حین و بعد حادثه می‌باشد. امروزه مدیران سازمان‌ها در کلان‌شهرهای ایران برخلاف مدیران کلان‌شهرهای کشورهای پیشرفته کمتر به موضوع مهم مدیریت بحران توجه می‌کنند. GIS به‌عنوان یک فناوری مهم در امر مدل‌سازی مکانی و یک ابزار قوی در جهت برنامه‌ریزی و مدیریت بحران می‌باشد. مدل‌سازی حوادث و بحران مترو شهر تبریز در محیط GIS می‌تواند کمک شایانی در کاهش تلفات انسانی -اقتصادی حین وقوع و بعد حادثه داشته باشد.

 

در این پژوهش بامطالعه خط 1 مترو شهر تبریز و با جمع‌آوری اطلاعات مربوط به این خط ابتدا با استفاده از مدل تصمیم‌گیری الکترا ایستگاه­های خط یک مترو از نظر احتمال به وجود آمدن بحران اولویت‌بندی و نسبت به هم ارجحیت بندی شده است؛ برای این منظور از هفت معیار تاثیر گذار استفاده‌شده و با روش AHP وزن دهی شد است؛ نتایج مدل الکترا نشان داد که ایستگاه قونقا و فلکه دانشگاه به ترتیب نسبت به سایر ایستگاه‌ها از نظر احتمال به وجود آمدن بحران در ارجحیت بالاتری قرار دارند.

 

مدل دیگر مورد استفاده در این پژوهش، مدل تحلیل شبکه معابر شهری تبریز در محیط GIS جهت مشخص کردن مسیرهای بهینه دسترسی مراکز امدادی به ایستگاه‌های مترو حادثه دیده و محاسبه زمان و فاصله روی شبکه این مراکز از ایستگاه‌های مترو می­باشد؛ برای این منظور از داده‌های نقشه شهری باز (OSM) جهت ساخت شبکه و پایگاه داده هوشمند استفاده شده است. نتایج نشان می­دهد که اولاً داده‌های OSM در کشور ایران که به نوعی با کمبود و یا عدم دسترسی به داده‌های مکانی با دقت متوسط به بالا روبه‌رو است قابلیت خوبی جهت ساخت شبکه برای تحلیل‌های شبکه در محیط GIS دارد دوماً تمام ایستگاه‌های مترو از نظر فاصله زمانی- مکانی در موقعیت مناسبی نسبت به مراکز امدادی قرار دارند به طوری که بیشترین زمان لازم جهت طی مسیر بهینه برای رسیدن به ایستگاه­های خط یک مترو تبریز که دچار حادثه شده است حدود 5 دقیقه می‌باشد و بقیه ایستگاه‌ها نسبت به مراکز امدادی در فاصله زمانی کمتر از پنج دقیقه قرارگرفته‌اند؛ و در نهایت با استفاده از تصاویر ماهواره­ای و نقشه کاربری ارضی شهری فضاهای باز شهری در اطراف ایستگاه‌های مترو جهت تخلیه اضطراری شناسایی شد.

مدل تخلیه اضطراری مسافران از تونل و ایستگاه‌های خط یک مترو تبریز آخرین مدل مورد استفاده در این پژوهش می‌باشد؛ در این مدل ابتدا با مطالعه پارامترهای هندسی خط یک مترو تبریز زمان تخلیه را برای یک سانحه فرضی با بدترین سناریو و استفاده از پارامترهای نزدیک به واقعیت محاسبه شده است؛ و این زمان برای صدبار شبیه‌سازی انجام‌شده و مقداری برابر با 25.11 دقیقه به دست آمده است. همچنین عوامل تاثیر گذار بر این زمان به عنوان نتایج این بررسی ارائه گردیده است.

 

این پایان نامه در سال 1385 جزء 10 پایان نامه تحول آفرین انتخاب شد.

برای مکاتبه با نویسنده این پایان نامه با ادرس ایمیل زیر مکاتبه بفرمایید.

said.salmani@yahoo.com

تهیه و تنظیم: Maps


+ نوشته شده در03 / 05 / 1396ساعت 14:54توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 177

GIS

یك سیستم اطلاعاتی است كه پردازش آن بر روی اطلاعات مكان مرجع یا اطلاعات جغرافیایی است و به كسب اطلاعات در رابطه با پدیده‌هایی می‌پردازد كه به‌نحوی با موقعیت مكانی در ارتباط‌اند. به‌كارگیری این ابزار با امكان استفاده در شبكه‌های اطلاع‌رسانی جهانی، یكی از زمینه‌های مناسب و مساعد در جهت معرفی توان‌ها و استعدادهای كشور در سطح جهانی است.گسترش روزافزون شبكه كاربران این سیستم‌ها از جمله نكات اساسی است كه می تواند به قابلیت‌ها و توانایی‌های این سیستم بیفزاید.در حال حاضر از این سیستم‌ها بسته به نیازهای هر منطقه یا كشور در بخش‌های مختلف (مانند مطالعات زیست‌محیطی، برنامه‌ریزی شهری و شهرداری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیك شهری، تهیه نقشه‌های پایه، مدیریت كاربری اراضی، خدمات بانكی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی و مدیریت تأسیسات شهری مثل برق، آب،گاز، و..) استفاده می‌شود و با گذشت زمان و توسعه سیستم‌ها، كاربرد GIS به كلیه بخش‌های مرتبط با زمین گسترش یافته است.

مطالعه حاضر نیز با در نظرگرفتن مسائل فوق درصدد است ضمن معرفی بخشی از توان‌ها و مزایای این سیستم در دسترسی سریع به اطلاعات، تحلیل اطلاعات به طور یكجا و با هم، بهنگام‌سازی، دقت و سرعت بالای عمل، و ....، كاربرد و نحوه استفاده از آن را در ارتباط با مجموعه اطلاعات علوم زمین مورد بررسی قرار دهد و ارزیابی نماید.

تاریخچه ایجاد GIS (مروری بر مطالعات انجام شده)
اولین نمونه از یك جی ‌آی ‌اس ملّی، جی ‌آی ‌اس كانادا است كه از اواخر1960 به این طرف ‌به صورت پیوسته مورد استفاده قرار گرفته است. در دهه‌های 1970 و1980 میلادی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در فناوری GIS به وجود آمد، به طوری كه عبارت «سیستم اطلاعات جغرافیایی» در مورد مجموعه ابزارهایی برای تحلیل و نمایش نقشه‌ها و ادغام فنون و شیوه‌های آماری و نقشه‌ای و كاربرد فراگیرتر آن، بویژه برای تحلیل تأثیرات وخط مشی‌های دولتی به كارگرفته شد. در حالی‌كه سابقه فناوری GIS دركشورهای غربی ازجمله كانادا وآمریكا به بیش از40 سال می‌رسد، فناوری GIS در اغلب كشورهای جهان سوم بسیار جوان می‌باشد. از ویژگی‌های GIS در كشورهای غربی هماهنگی بین فناوری و آموزش وكاربرد آن است، درحالی كه دركشورهای جهان سوم، ورود فناوری قبل از آموزش و مهارت‌اندوزی مربوط به آن صورت می‌گیرد.

در ایران، اولین مركزی كه به طور رسمی استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی را در كشور آغاز كرد سازمان نقشه‌برداری كشور بود كه در سال 1369 براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، عهده‌دار طرح به كارگیری این سیستم شد. این سازمان در حال حاضر مشغول تهیه نقشه‌های توپوگرافی 1:25000 از عكس‌های هوایی با مقیاس 1:40000 می‌باشد و این فرصتی است برای تبدیل این نقشه‌ها به ساختارهای رقومی و تأسیس پایگاه توپوگرافی ملی كه نیازهای كاربران را در زمینه GIS برآورده می‌كند.
در همین راستا «شورای ملی كاربران سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی» به منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگ‌سازی فعالیت‌ها در زمینه GIS، تحلیل نیازمندی‌ها و همچنین بهره‌برداری شایسته از كلیه ظرفیت‌های علمی، فنی و نیروی انسانی در راستای ایجاد و به كار‌گیری GIS و با توجه به وظایف سازمان نقشه‌برداری كشور در خصوص تدوین و ایجاد سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی ملی، در دی ماه 1372 تأسیس گردیده است.
فعالیت‌های اجرایی پروژه ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی در وزارت صنایع و معادن، از فروردین 1371 آغاز گردید و هم‌اكنون از این سیستم به طور گسترده در ارتباط با فعالیت‌های آن استفاده می‌گردد.

از دیگر مؤسساتی كه در زمینه این سیستم فعالیت می‌كنند می‌توان شهرداری تهران، وزارت مسكن و شهرسازی، وزارت جهاد كشاورزی، مؤسسه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، و سازمان جنگل‌ها و مراتع را نام برد. در دانشگاه‌های كشور تاكنون از این سیستم، چنان كه باید، به عنوان یك فناوری با قابلیت بسیار بالا برای در اختیار قراردادن طراحی پروژه‌ها و كاربرد آن در رشته‌های مختلف استفاده نگردیده است.

عناصراصلی تشكیل دهنده سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی
GIS بر روی هرمی با چهار طبقه زیربنایی ساخته شده است:

- سخت‌افزار: با توجه به مرحله‌ای كه مطالعات در آن قرار دارد، كاربران می‌توانند از سخت‌افزارهای موجود در دسته‌بندی زیر استفاده نمایند:
٭ سخت‌افزارهای مرتبط با ورود اطلاعات (صفحه كلید، رقومی‌كننده، اسكنر، و ...)،
٭ سخت افزارهای مرتبط با مدیریت اطلاعات (سخت‌افزارهای جانبی رایانه‌ها مانند ماوس، ...)،
٭ سخت‌افزارهای مرتبط با خروج نتایج (چاپگرها، رسام‌ها، و ...).

- نرم افزار : برای راه اندازی GIS برنامه رایانه‌ای لازم است. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به «آرك اینفو»، «آرك ویو»، «اسپانز»، «مپ اینفو» اشاره نمود كه دارای توابع عملیاتی متعدد در جهت تجزیه و تحلیل مسائل و محاسبات آماری هستند و عمدتاً توسط شركت‌های بزرگ رایانه‌ای تولید می‌گردند. هر یك از این نرم‌افزارها برای مطالعات خاصی برنامه‌ریزی شده و دارای محدودیت‌ها و محاسن خاص خود می‌باشند. در این پژوهش از دو نمونه از نرم‌افزارهای رایج این سیستم (یعنی‌«آرك اینفو» و «آرك ویو» استفاده شده است.

- اطلاعات : بدون اطلاعات نه هدفی وجود دارد و نه پیشنهادی. تمركز توجه روی اطلاعات است. در واقع اكثر فعالیت‌ها برای اطلاعات انجام می‌شود، زیرا اطلاعات قلب GIS را تشكیل می‌دهد. كیفیت اطلاعات یكی از مهم‌ترین موضوعات قابل توجه و اساسی می‌باشد. كیفیت اطلاعات در ارتباط مستقیم با دقت، صراحت، مبانی علمی، تركیب اطلاعات، و تحلیل و مدلسازی است.

- سازمان و نیروی انسانی : مهم‌ترین بخش تشكیل‌دهنده GIS می‌باشد، زیرا سازمان و نیروی انسانی است كه عملیات GIS را كنترل می‌كند. سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای بسیار قوی GIS بدون پشتیباتی كادر متبحر، به كارآیی مناسب نخواهند رسید. برای اجرای موفق سیستم، سازماندهی نیروهای متخصص و كارآمد كه در جهت اجرا، بهینه نمودن و نهایتاً راهبری سیستم‌ها نقش‌های گوناگونی را ایفا می‌نمایند، الزامی است.

فرآیند تحلیل اطلاعات در سیستم اطلاعات جغرافیایی
GIS یك سیستم رایانه‌ای است كه چهار قابلیت اساسی را در رابطه با داده‌های زمین مرجع فراهم می‌آورد.
1. ورودی داده‌ها
2. مدیریت داده‌ ها
3. پردازش و تحلیل داده‌ها
4. خروجی داده‌ها

كاربردها و توانایی‌های سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی
بطور اجمال قابلیت‌های GIS نسبت به سیستم‌های اطلاعاتی مشابه و روش‌های دستی را می‌توان به شرح زیر بیان داشت:

● قابلیت جمع‌آوری، ذخیره، بازیابی و تجزیه و تحلیل اطلاعات با حجم زیاد؛
● قابلیت برقراری ارتباط بین اطلاعات جغرافیایی (نقشه) و اطلاعات غیرجغرافیایی(جداول اطلاعاتی) و ایجاد امكانات تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی با استفاده از اطلاعات غیرجغرافیایی و بالعكس؛
● توانایی انجام طیف وسیعی از تحلیل‌ها مانند: روی هم قراردادن لایه‌ها، پیداكردن اشیای مختلف با استفاده از خاصیت نزدیكی آن‌ها به یك شی‌ء خاص، شبیه‌سازی، محاسبه تعداد دفعات وقوع یك حادثه در فاصله مشخص از نقطه یا نقاط معین، و ...؛
● داشتن دقت، كارآیی، سرعت عمل زیاد و سهولت در بهنگام‌سازی داده‌ها؛
● توانایی انجام محاسبات آماری مانند محاسبه مساحت و محیط پدیده‌های مشخص شده؛
● قابلیت ردیابی و بررسی تغییرات مكان‌های جغرافیایی در طول زمان؛
● قابلیت استفاده برای مكان‌یابی پروژه‌های مختلف.

روش و مدل پژوهش
دراین روش از نوع توصیفی ـ تحلیلی است و بطور خلاصه شامل مراحل زیر می‌گردد:

1. جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مناسب و مورد نیاز، شامل اطلاعات توصیفی و اطلاعات مكانی؛
2. پیش‌پردازش اطلاعات؛
3. مدیریت داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها؛
4. تولید خروجی‌ها.

گردآوری اطلاعات
داده‌هایی كه باید در یك GIS وارد شوند دو نوع هستند:

1. داده‌های توصیفی كه بیانگر ویژگی‌ها و خصوصیات عوارض هستند،
2. داده‌های مكانی كه نشان‌دهنده موقعیت و شكل عوارض می‌باشند.

1. داده‌های توصیفی
با توجه به نوع مدارك مورد بررسی، اطلاعات مورد نیاز جهت ورود به سیستم عبارت‌اند از:
شماره مدرك- نویسنده (نام و نام خانوادگی)- موضوع تحقیق- مختصات جغرافیایی- سال انجام تحقیق- دانشگاه یا سازمان انجام‌دهنده تحقیق- كد مدرك.
به منظور دسترسی به اطلاعات فوق، ابتدا با جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی مركز، كلیه اطلاعات مربوط به علوم زمین (به ترتیب در پایگاه‌های اطلاعاتی پایان‌نامه‌های فارسی و لاتین، مقالات سمینارها، مقالات مجلات، گزارش، طرح‌های پژوهشی، اطلاعات سازمان مدیریت، اطلاعات قدیم و اطلاعات جدید) مورد بازنگری قرارگرفت.

دیگر مدارك علوم زمین موجود، به دلایل زیر امكان استفاده و نمایش در سیستم را نداشتند:
1. نبود اطلاعات مكان‌دار در برخی از مدارك،
2. عدم دسترسی به اصل بخش قابل توجهی از مدارك نظیر طرح‌های تحقیقاتی، گزارش‌ها، اطلاعات خزر، سازمان مدیریت، و...،
3. نبود اطلاعات دقیق جغرافیایی (مكانی) در برخی متون،
4. تكراری بودن برخی از مدارك.

2. داده‌های مكانی
داده‌های مكانی به اطلاعاتی گفته می‌شود كه درباره مكان، شكل، و روابط میان عوارض جغرافیایی در سطحی از زمین و بر روی نقشه هستند و معمولاً به صورت مختصات ذخیره می‌‌گردند. كیفیت این داده‌ها تأثیر بسزایی در تجزیه و تحلیل داده‌های به كار رفته در تشكیل بانك اطلاعاتی خواهد داشت.

اطلاعات مكانی لازم برای ورود به سیستم عبارت‌اند از:
الف. مختصات (طول و عرض جغرافیایی) مناطق مورد مطالعه (ثبت‌شده در مدارك)، كه توسط صفحه کلید به سیستم منتقل گردیدند؛
ب. نقشه‌های جغرافیایی پیوست شده به برخی از مدارك، كه اسکن شدند و توسط یک کد شناسایی10 كاراكتری که به هر یک از مدارک تخصیص داده شده و با مسیردهی لازم به داده‌های توصیفی مربوط به خود، متصل گردیدند؛
ج. لایه‌های اطلاعاتی شامل نقشه‌های استان‌ها، شهرستان‌ها، شهرها، دریاچه‌ها، مراكز استان‌ها و نقشه زمین‌شناسی ایران، كه همگی دارای مقیاس 1:250000، و به شكل استاندارد موجود می‌باشند و می‌توانند برای اهداف مختلف، مورد استفاده كاربران قرار گیرند. با هماهنگی‌های به عمل‌آمده، لایه‌های اطلاعاتی فوق از طریق وزارت صنایع و معادن (كه تجارب متعددی در امر GIS دارد، تهیه گردیده و برای انجام عملیات لازم به سیستم وارد گردیدند.
محصولات خروجی
یك سیستم اطلاعات جغرافیایی باید شامل نرم‌افزار لازم برای نمایش نقشه‌ها، نمودارها و جداول مختلف به صورت‌‌های گوناگون باشد. فنون نقشه نگاشتی باید این زمینه را فراهم كنند تا بتوان انواع نقشه‌هایی را كه مبین توزیع فضایی پدیده‌های مختلف هستند، به سادگی تولید كرد. انتخاب نوع نمایش این خروجی‌ها به عوامل مختلفی وابسته است كه عبارت‌اند از: طبیعت خود داده‌ها، توان تفكیك و مقیاس مورد نیاز، محدودیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و همچنین تعداد متقاضیان محصولات خروجی. علاوه بر این ما باید قادر باشیم محصولات غیرگرافیكی را نیز در خروجی یك سیستم اطلاعات جغرافیایی تولید كنیم. چنین خروجی‌هایی برای انتقال اطلاعات بین سیستم‌های مختلف پردازشگر و همچنین برای نگهداری اطلاعات به مدت طولانی به كار می‌روند. در حالت كلی، خروجی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1. خروجی‌های كاغذی از قبیل نقشه‌های موضوعی، نمودارها، جداول و گزارش‌های آماری كه از طریق چاپگر یا پلاتر تهیه می‌شوند،
2. خروجی‌های غیركاغذی كه در آن، اطلاعات تولیدشده بر روی صفحه نمایش دیده می‌شود. این نوع خروجی برای استفاده از آخرین پردازش‌ها و تحلیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1. نقشه‌های موضوعی
در نقشه‌های موضوعی ساختار یك توزیع داده كه ویژگی داده‌ها را به عنوان تشكیل‌دهنده روابط درونی بین قسمت‌های مختلف آن‌ها نشان می‌دهد، ترسیم می‌شود. نقشه‌های موضوعی را می‌توان برای توصیف محدوده وسیعی از پدیده‌های مختلف مورد استفاده قرار داد. از جمله نقشه‌های موضوعی، می‌توان به نقشه‌هایی كه پراكندگی نوع خاصی از داده‌ها را نشان می‌دهند، اشاره نمود.
در این پژوهش، توزیع پراكندگی جغرافیایی انواع مدارك مرتبط با علوم زمین برحسب پارامترهای مختلف را می‌توان به صورت همزمان در كلیه استان‌های كشور یا به تفكیك در هر یك از استان‌ها نمایش داد.

2. نمودارها
نتایج تجزیه و تحلیل‌های یك سیستم اطلاعات جغرافیایی را می‌توان به نحو مؤثرتری به وسیله گرافیك‌های غیرنقشه‌ای نشان داد. هدف كلی گرافیك، ایجاد رابطه‌ای است كه اطلاعات را به صورت ساده‌تری برای مخاطبان به تصویر بكشد.
اطلاعات كم‍ّی (عددی) كه در بانك اطلاعاتی موجود است را می‌توان به گراف‌های متفاوت و متنوعی تبدیل نمود. از انواع نمودارهای این سیستم می‌توان به نمودارهای میله‌ای و دایره‌ای اشاره كرد. از نمودار میله‌ای برای نمایش اختلافات موجود در یك مشخصه در بین گروه‌های مختلف استفاده می‌شود. این نمودار را می‌توان هم به صورت عمودی و هم افقی رسم نمود. نمودار دایره‌ای، اطلاعات را با تقسیم یك دایره به قطاع‌های مختلف نشان می‌دهد و با این روش، نسبت آن‌ها را به كل مشخص می‌كند. علاوه بر این می‌توان یك قسمت دلخواه را از بقیه قسمت‌ها جداكرد و برجسته نمود.


3. جداول
تهیه جداول از هر یك از مشخصه‌ها و داده‌های توصیفی، یا جداولی از كلیه اطلاعات توصیفی، از دیگر خروجی‌های یك سیستم اطلاعات جغرافیایی است. همچنین می‌توان با استفاده از تابع جستجو، داده‌هایی خاص را انتخاب و جداول مختلفی را برای نمایش یا تهیه خروجی، ایجاد نمود.

4. خروجی‌های دیگر
همانگونه كه قبلاً عنوان گردید، دیگر داده‌های خروجی ممكن است به صورت پردازش تصویری و نمایش بر روی نمایشگرهای رنگی نیز ارائه گردند. نوع اخیر خروجی برای كاربرانی كه به صورت روزمره از سیستم استفاده می‌كنند، بسیار مناسب می‌باشد. همچنین اطلاعات در محیط‌های مختلفی همچون دیسك، سی دی، و... هم قابل عرضه می‌باشد.
نمودار خلاصه شده‌ای از فرآیند انجام این طرح كه می‌تواند به عنوان مدلی برای ساماندهی دیگر اطلاعات مكان‌دار موجود در پایگاه‌های مركز، مورد استفاده قرار گیرد


+ نوشته شده در18 / 03 / 1396ساعت 23:59توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 66

gis چیست؟؟؟

 

 

gis چیست؟؟؟

با گسترش GIS و کاربردهای آن بسیاری با این سوال مواجه می شوند که به راستی GIS چیست ? حجم زیاد داده و کاربردهای روزافزون آنها در نظام های مختلف مرتب با زمین نظیر منابع طبیعی، محیط زیست، خاک و زمین شناسی و … از یک سو و ماهیت پویایی و تغییرپذیری آنها در بعضی از نظامها از جمله منابع طبیعی و محیط زیست از سویی دیگر، ضرورت استفاده از ابزارهای کمکی الکترونیکی و روشهای نوین را مطرح ساخته اند. توسعه و تکامل بسیار سریع فن آوری رایانه ای در بخش های سخت و نرم افزاری آن در دهه های اخیر ابتدا امکانات و تسهیلات فنی بسیار زیادی در رابطه با پردازش هندسی و گرافیکی داده های مرتبط با زمین و همچنین سازماندهی، مدیریت و بکارگیری اطلاعات موضوعی را به طور مجزا از فراهم ساخت. تشخیص ضرورت در اختیار داشتن و بکارگیری تسهیلات فوق به طور یکپارچه و توامان در رابطه با داده های زمینی، منجر به طراحی و ایجاد سیستمهای اطلاعات جغرافیایی گردید. سیستم اطلاعات جغرافی قادر است داده های مربوط به موقعیت مکانی پدیده ها را به همراه اطلاعات توصیفی آنها به طور یکپارچه نگهداری و به طور همزمان جهت طراحی، برنامه ریزی و حل مشکلات مورد استفاده قرار دهد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:11توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 63

کاربرد جی ای اس ( GIS ) در صنعت آب و فاضلاب

کاربرد جی ای اس ( GIS ) در صنعت آب و فاضلاب

مقدمه
امروز عصر ترقی و پیشرفت است. چرخهای اقتصاد جهانی بر پایه پیشرفتهای جدید و وسیع از علوم بنیان نهاده شده است. در این پیشرفتهای عظیم بشری که در طی سالیان متمادی به وجود آمده است قطعاً عوامل زیادی دخیل بودهاند. در سایه این تکنولوژی نوین است که کارهای عظیم و پروژههای بزرگ جهانی شکل میگیرد و جهان امروز میرود تا بابهای ترقی را با کلیدهایی دیجیتالی بگشاید! آری به همین سادگی و شاید با زدن یک دگمه کوچک جهانی بس عظیم پیش روی آدمی روشن میگردد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:6توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 172

مدل های داده GIS – مدل داده رستری

 

 

مدل های داده GIS – مدل داده رستری

المان پایه در مدل داده شبکه ای یا مدل داده رستری (picture element) pixel است. هر پیکسل نماینده قسمتی از زمین است. یک mixed pixel سلولی است که منطقه ی زمینی مربوط به آن از بیش از یک کلاس تشکیل شده باشد. resolution (قدرت تفکیک) آن با توجه به ابعاد پیکسل مشخص می شود. راه هایی برای فشرده سازی آن وجود دارد تا حجم آن کاهش یابد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:2توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 92

۱۰ ارتقاء مهم نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

 

 

۱۰ ارتقاء مهم نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:1توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 49

راهکار افزایش سرعت باز شدن نرم افزار ArcGIS 10.1

 

 

راهکار افزایش سرعت باز شدن نرم افزار ArcGIS 10.1

دوستانی که از ArcGIS 10.1 استفاده می کنند احتمالا با این مورد روبرو شده اند. هنگامی که یکی از نرم افزارهای بسته ArcGIS را می خواهید باز کنید مدت زیادی که گاها تا چند دقیقه بسته به سخت افزارتان دارد، طول می کشد تا نرم افزار باز شود. یکی از مواردی که باعث می شود سرعت بالا آمدن نرم افزار پایین باشد تست ارتباط با ArcGIS Online است (ArcGIS Online می تواند ArcGIS.com یا هر سایتی که به نرم افزار معرفی کردید باشد، تنظیمات مربوط به آن را در این آدرس می توانید مطالعه کنید). این تست به صورت یک آیکون کره مانند در نوار ابزار پایین ویندوز به نمایش در می آید.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 16:40توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 100

آشنایی با نقشه برداری و کاداستر

نقشه برداری یکی از قدیمی ترین فن های مورد استفاده بشر بوده و از آن برای تعیین حدود اراضی استفاده می کرده اند. اما با پیشرفت آبادی ها و بالا رفتن ارزش زمین های شهرها و مزارع، اهمیت نقشه برداری بیشتر نمود پیدا می کند، بطوریکه در حال حاضر ارزش بالای زمین‌ها در شهرهای بزرگ باعث شده است در تهیه حدود املاک دقت بالایی را به کار ببرند و این دقت بالا لازمه اش تهیه نقشه های بزرگ مقیاس است. این نوع نقشه برداری که باعث تهیه نقشه های بزرگ مقیاس می شود را نقشه برداری ثبتی یا کاداستر گویند.

۳_Solarpotentialkataster_8_Bezirk_FMZKPastell

کاداستر

 مجموعه دفاتر و اسنادی است که دلالت بر مساحت اراضی مزروعی و غیر مزروعی و ابنیه و املاک و نقشه و حدود ترسیمی آنها در مناطق مختلف کشور می کند و غرض از آن تعیین مالیات های اراضی بر حسب ارزش املاک و منافع آنهاست. یکی از اهداف کاداستر شهری تعیین نوع املاک برای ارزیابی مالیاتهای اراضی برحسب ارزش آنها ا


ادامه مطلب

+ نوشته شده در15 / 11 / 1395ساعت 17:10توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 59

کاربرد GIS در طرح تفصیلی شهری

الف) GIS چیست؟

GIS یک فناوری مبتنی بر کامپیوتر است که از سیستم های اطلاعات جغرافیایی به عنوان چارچوبی برای مدیریت و ترکیب داده ها، حل مسائل و یا فهم موقعیت های گذشته، حال و آینده استفاده می کند.

۰

سه طرز تلقی مختلف از GIS

یک سیستم اطلاعات جغرافیایی غالباً با تهیه نقشه سروکار دارد. با این حال، نقشه تنها یکی از راه های کار کردن با داده ها در GIS  و تنها یکی از محصولات آن است.

GIS  می تواند به یکی از سه طریق زیر مورد بررسی قرار گیرد:


ادامه مطلب

+ نوشته شده در15 / 11 / 1395ساعت 17:2توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 74

محصولات GIS نرم افزار Mapinfo

محصولات GIS نرم افزار Mapinfo

محصولات این شرکت در چهار دسته ارائه شدهاست که شامل نرم افزارهای رومیزی، سرور، وب ومحصولات داده ای است.


نسخه ی MapInfo رومیزی

محصولات رومیزی MapInfo ، کاربران راقادر به ایجاد، دسترسی ،مدیریت و بصری سازی داده های مکانی و به اشتراک گذاری سریع و آسان نقشه های تعامل با کیفیت بالا، می کند. محصولات رومیزی MapInfo شامل چندین نرم افزاراست تا طیف وسیعی از کاربردها را پوشش دهد.

این نرم افزارها شامل MapInfo Professional و بسته هاو ابزارهای که قابلیت های MapInfo Professional را درجنبه های مختلف توسعه میدهند شامل MapInfo Engage3D ، MapInfo Vertical Mapper ،MapInfo MapBasic ، pbEncom Discover ، MapInfo Crime Profiler ، MapXtreme for .Net و MapMarker است که هر کدام قابلیت ها و کاربردهای مختلفی دارند

نسخه ی MapInfo رومیزی-هینکو

MapInfo Professional

MapInfo Professional یک نرم افزار رومیزی GIS توسط Pitney Bowes است که به منظور کار با نقشه و آنالیزهای مکانی استفاده می شود. این نرم افزار به کاربران امکان بصری سازی، آنالیز، ویرایش،تفسیر، فهم و خروج داده به منظورکشف روابط الگو ها و روندها، نمادگذاری عوارض وایجادنقشه ها را می دهد.

اولین نسخه ی MapInfo Professional در سال 1986 به عنو ان سیستم آنالیز و نمایش نقشه(MIDAS) ارائه شد. این نسخه فقط برای سیستم عامل DOS دردسترس بود.این نرم افزار می توانست با استفاده از محیط توسعه ی MapCode که شبیه زبان برنامه نویسی C بود،شخصی سازی شود. نام این نرم افزاربارها تغییر پیدا کرد تا درنهایت نسخه ی دوم با نام MapInfo ارائه شد.

MapInfo Professional-هینکو

MapInfo با رابط گرافیکی کاربرپسندتربا قابلیت استفاده در سیستم عامل های UNIX و Macintosh بازطراحی شد. محیط توسعه ی MapCode هم با یک زبان جدید به اسم MapBasic جایگزین شد. نسخه ی چهارم این محصول در سال 1995ارائه شد.که به نام MapInfo Professional تغییر نام داده بود. نسخه ی 9.5 و نسخه ی 9.5.1 در سال 2008 ارائه شدند. اولین بهبودی این نسخه های آزادشده، استفاده از موتورگرافیکی بود. مجموعه ابزارهای CAD مثل ابزارهای ویرایش نیز در این نسخه ها گنجانده شده بود.

نسخه ی 10 در سال 2009 ارائه شد. از جمله قابلیت های این نسخه رابط کاربری درون آن بو د.نسخه ی 10.5 نرم افزاردر سال 2010 ارائه شد. این نسخه شامل Table Manager window جدید بود. همچنین قابلیت انتشار و استفاده مستقیمBing Map به عنوان نقشه های پس زمینه نیز به نرم افزار اضافه شد. همچنین حمایت ازCSW نیز بهبود داده شد. در سال 2011 ،شرکت Pitney Bowes نسخه 11 این نرم افزار را آزاد کرد.این نسخه دارای قابلیت performance tuning بو دو قابلیت استفاده از پنجره ی مرورگر، به منظو ر ایجاد و آنالیز داده های جدول ، بهبو دبخشیده شد.

همچنین این نسخه با MapInfo Manager تلفیق شد که این محصول برای مدیریت داده ی مکانی مو رد ا ستفاده قرار می گرفت. نسخه ی 11.5 نرم افزار در سال2012 ارائه شد. این نسخه شامل پنجره ای جدید برای ایجاد راهنماهای نقشه و همچنین بهبودپنجره مرورگر بو د. در این نسخه توانایی برای ویرایش فراداده در داخل Catalog Browser ایجاد شد.

نسخه ی 12 نرم افزار در سال 2013 در دسترس بو د که دراین نسخه خروجی های کارت گرافیکی بهبود داده شد.

MapInfo Professional توسط کاربران تخصص GIS یا تحلیلگرها به منظور انجام آنالیزهای مکانی پیچیده، ایجاد گزارش وکمک به تصمیم گیری بر اساس نتایج، استفاده می شود. این نرم افزار درطیف وسیعی از کاربردهای تجاری در صنایع مختلف استفاده می شود. از جمله کاربردهای این نرم افزار می تو ان به مو ارد زیراشاره نمو د:

 • ایجاد نقشه و ویرایش: MapInfo Professional شامل ابزارهای ایجاد و ویرایش نقشه است. با امکانات مو جود دراین نرم افزار،امکان مسیریابی اتوماتیک در ناحیه های پیچیده، ایجاد ناحیه ی پارسل با شکل لوزی یا متوازی الاضلاع دیگر وچرخش، کپی و جابجایی نقشه فراهم می شود.
 • GeoMarketing: ابزاری برای موقعیت یابی هوشمند به منظو ر تشخیص ناحیه جغرافیایی برای بازاریابی .
 • آنالیز موقعیت محلی: محاسبه ی بهترین محل برای ایجاد یا بستن فروشگاه ها، کارخانه ها، آپارتمان ها و غیره. فرآیندانتخاب عموماً بر اساس موقعیت کارگرها، مشتریها، الگو های خرید، وضعیت مسیرهای ارتباط و حمل ونقل، تأسیسات وامکانات مو قعیت، آمار جمعیت و غیره است.
 • آنالیز جرم: آنالیز سیستماتیک داده ی مکانی برای تشخیص و آنالیز الگو ها و روندها در جرم و اغتشاش ها.

این نرم افزارویژگی ها و قابلیت های فراوانی دارد.ازجمله ی این ویژگی ها و قابلیت ها به شرح زیر است:

 • لایه بندی: یک از مهمترین ویژگ های MapInfo Professional قابلیت تلفیق داده های بهدست آمده از منابع مختلف است حتی با فرمت ها و سیستم تصویرهای مختلف در یک نقشه. ارتباطات جغرافیای بین مجموعه داده های مختلف نیزمی توانندبصری و پرس و جو شوند. لایه ها می توانند وکتوری و رستری باشند. در پنجره ی نقشه، می توان ترتیب لایه ها راکنترل کرد، برچسب گذاشت و مشخصه هایی شامل نقشه های رستری و translucency را نمایش داد.
 • نقشه های موضوعی : به کاربران اجازه ی سایه زدن نقشه ها، ایجاد و نمایش چارت های دایره ای و میله ای، نمادهای نمایش دهنده ی تغییرات تدریجی ، تراکم نقطه و غیره را می دهد.
 • SQLبا افزونه های جغرافیایی : ایجاد و ذخیره ی پرسوجو های SQL از جداول مختلف و داده های تلفیقی در دسترس
 • نتایج پرس وجو ها می تو اند دوباره استفاده شود یا با دیگران به اشتراک گذا شته شو د.دستورات استاندارد SQL شاملSELECT ، FROM ، WHERE ، GROUP BY ، ORDER BY و INTO است. دستورات جغرافیایی SQL هم شاملCONTAINS ، WITHIN ، PARTLY WITHIN ، ENTIRELY WITHIN و INTERSECTS است. نتایج نیز می توانندبااستفاده از تو ابع SUM() ، MIN() ، MAX() ، COUNT(*) ، AVG() و ()WTAVG با یکدیگر تلفیق شوند.
 • چارتها و گرافها: گرافها و چارت های تعاملی مانند چارتها و گرافهای سه بعدی، حبابی ، ستو نی ، هیستو گرامی، میله ای و غیره.کنترل استایل گرافیکی شامل،موقعیت، تیلت، چرخش و غیره. همچنین انتخاب رکو رد پایگاه داده با کلیک برروی بخش آن در گراف یا چارت.
 • بصری سازی سه بعدی: نمایش سه بعدی، اجازه ی چرخش و تیلت دادن نقشه هابه میزان دلخواه را می دهد. همچنین قابلیتهای سنتی زوم و پن نیز در آن وجو د دارد.
 • حمایت از تصاویر رستری: قابلیت استفاده از تصاویر رستری مثل نقشه های کاغذی اسکن شده، تصاویر ماهواره ای، عکس ها وغیره به منظو ر فراهم کردن لایه های جزئیات برای نقشه ها
 • ابزار Drag & Drop : با این ابزار، نقشه ها را می توان به یک برنامه کاربردی دیگر مثل ماکروسافت و ورد، اکسل و پاورپوینت انداخت. همچنین قابلیت فراخو انی مستقیم نقشه ها به فتو شاپ نیز وجو د دارد.
 • مدیریت ناسازگاری: مدیریت تفاوت ها در داده، زمانی که چند کاربر بر روی یک فایل داده بر روی سرور کار می کنند.
 • ترجمه ی دوطرفه بین محیط MapInfo Professional و محیط های نقشه سازی دیگر شامل نرم افزار AutoCAD ،نرم افزارهای ESRI و Intergraph/Bentley یعن فرمت هایی مثل DWG ، DXF ، DGN ، Shape و E00 و غیره.
 • فراخوانی راحت: آپلو د فایل های MapInfo TAB به پایگاه داده
 • این نرم افزار را می توان به گونه ای شخص سازی کرد تا اطلاعات را که مهمتر و مفیدتر است، جمع آوری کند.
 • پشتیبانی از فرمتهای مختلف مانند SHP ، Microsoft Excel ، Word ، Microsoft Access ، Oracle ، Microsoft SQL Server و غیره.
 • داشتن ارائه ی کامل از ابزارهای ویرایش و ترسیم به منظو ر شخصی سازی نمو دارها، گزارش ها و نقشه ها
 • داشتن نقشه ها و تو ابع آماده برای ایجاد نقشه های دلخو اه کاربر
 • سازگاری با انو اع ویندوزها
 • قابلیت به اشتراک گذاشتن داده ها
 • محیط کاربری ساده
 • کاربرپسند بو دن آن که باعث عدم نیاز به متخصص فناوری اطلاعات برای استفاده از آن می شو د.
 • ایجاد نقشه های سفارشی و محتو ایی برای تجزیه وتحلیل
 • نمایش شبکه های زیرساختها و تأسیسات
 • خدمات بهینه سازی و فروش زمین
 • Hotlink ها: هر شی ء بر روی نقشه می تواند به یک سند (URL ، .doc ، .xls ، .ppt ، .ppt ، .tab ، .wor ، .mdb و غیره)لینک داده شو د که به صورت اتو ماتیک با کلیک بر روی آن شی ء، نشان داده می شود.

منبع:دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی


+ نوشته شده در14 / 11 / 1395ساعت 23:13توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 37

گروه آموزشی سنجش از دور و GIS

گروه آموزشی سنجش از دور و GIS

معرفی گروه
گروه آموزشی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ در قالب مرکز سنجش از دور و GIS به عنوان بخشی از گروه جغرافیای طبیعی راه اندازی شد. در بهمن ماه ۱۳۹۳ با تصویب اجرای چارت جدید سازمانی دانشگاه تبریز این گروه به عنوان گروه مستقل شروع به کار نمود. گروه سنجش از دور و GIS هم اکنون با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی سنجش از دور و GIS و همچنین چهار گرایش در مقطع کارشناسی ارشد شامل: آب و خاک، مخاطرات محیطی، شهری و روستایی و آب و هواشناسی ماهواره ای دانشجو می پذیرد. پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و همچنین توسعه آت گروه جزو اهداف و الویت های این گروه می باشد.

معرفی اعضای هیئت علمی


در حال حاضر آقای دکتر بختیار فیضی زاده، دکتر خلیل ولیزاده کامران به عنوان اعضای اصلی در این گروه فعالیت می نمایند. آقای دکتر شهرام روستایی، آقای دکتر محمد حسین رضایی مقدم، آقای دکتر داود مختاری، آقای دکتر محمدرضا نیکجو، آقای دکتر هاشم رستم زداده به عنوان اعضای وابسته با گروه سنجش از دور و GIS همکاری می کنند.

دکتر بختیار فیضی زاده


دکتری سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS از دانشگاه سالزبورگ اتریش
تخصص اصلی GIS- تخصص جنبی سنجش از دور
لینک به وبگاه


دکتر خلیل ولیزاده کامران

دکتری اقلیم شناسی از دانشگاه تبریز
تخصص اصلی- اقلیم شناسی، تخصص جنبی سنجش از دور و GIS
لینک به وبگاه


+ نوشته شده در13 / 11 / 1395ساعت 21:59توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 54

کاداستر زراعی و نقش آن در توسعه ملی و مشکلات پیش روی آن

 

مزایا و اهداف کاداستر

 

 

امروزه یکی از اولویت های کلان کشورهای در حال توسعه، رسیدن به توسعه پایدار به ویژه در بخش کشاورزی می باشد. منظور از توسعه پایدار، توسعه ای است که در جهت تامین نیازهای نسل کنونی حرکت کند، بدون آن‌که توانایی نسل های آینده را  در رفع نیاز هایشان کاهش دهد. با توجه به نقش مهم آب و خاک در توسعه کشاورزی، بهره برداری مناسب از این منابع محدود در راستای تامین رفاه، امنیت و پایداری جوامع حائز اهمیت می باشد.

امروزه در تمامی کشورهای صنعتی و پیشرفته، هدف از کشاورزی مدرن و مکانیزه، یکپارچگی اراضی و استفاده از تکنولوژی های نوین در جهت کنترل نهاده های کشاورزی آب و خاک می باشد که این مهم با اجرای طرح کاداستر قابل تحقق است.

کاداستر

کاداستر به نظامی اطلاق می شود که هدف از آن تعیین محدوده مالکیتی به همراه اطلاعات حقوقی مرتبط به هر ملک است. کاداستر را می توان به عنوان فهرست مرتب شده ای از اطلاعات متعلقات، در داخل کشوری مشخص و یا منطقه ای معین دانست.

کاداستر پایه اطلاعات زمینی است که در آن با در اختیار داشتن اطلاعات توصیفی و هندسی زمین به طور یک جا برنامه ریزی های کلان کشور سریع تر و دقیق تر انجام می شود. جهت نیل به اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی در یک استان (به عنوان مثال استان فارس)، باید ساختار سازمانی فنی_ اجرایی گروه کاداستر اراضی کشاورزی در قالب بدنه مدیریت طرحهای استراتژیک سازمان جهاد کشاورزی آن استان شکل بگیرد. شکل زیر بخش های مختلف این ساختار نمایش می دهد.

 

اهداف کاداستر

اهداف حقوقی: تعیین محدوده مالکیت های حقیقی و حقوقی و نهایتا مدیریت اراضی.

اهداف ارتقای سیستمی: به روز رسانی اطلاعات، نقشه و تبدیل سیستم ثبت املاک به یک سیستم رقومی زمین.

اهداف کیفی:

T     ایجاد روابط ساده و مطمئن و سریع در صدور و یا اصلاح اسناد مالکیت و معاملات

T     کاهش دعاوی ملکی و دادگاهی

T     امکان برنامه ریزی های صحیح فنی

T     اشتغال زایی ایجاد درآمد مستمر

T     افزایش کارایی طرح های عمرانی کشور

مزایای کاداستر زراعی رقومی

ª    افزایش تضمین حقوقی، کاهش خطر جعل، افزایش انگیزه سرمایه گذاری در زمین

ª    وضوح ارزش واقعی زمین

ª    آسان، ارزان و سریع تر شدن معاملات ارضی، دسترسی بیشتر به اطلاعات زمین و مالک

ª    کاهش مشاجرات روی حدود و ثغور اراضی و کاهش هزینه مردم و دولت

ª    تسهیل هدفمندی یارانه های بخش کشاورزی

ª    تسریع در ارائه هر گونه خدمات به کشاورزان نظیر نهاده ها، تسهیلات و ...

ª    تنظیم الگوی کشت

ª    آمایش سرزمین

ª    توسعه صنایع وابسته به کشاورزی

ª    برنامه ریزی ترویج کشاورزی با استفاده از نقشه ها

ª    پایه ای جهت صدور کارت هوشمند و هویت بخشی به کشاورزان

ª    ایجاد ثبات سیاسی و اقتصادی

ª    فراهم آمدن بستر تحقیقات و تسهیل امور تحقیقاتی

ª    جلوگیری از دوباره کاری ها (استعلام زمین امور اراضی، منابع طبیعی، ثبت)

ª    تسهیل استفاده از تکنولوژی های جدیدی مثل سنجش از راه دور

ª    کاهش حجم ذخیره سازی داده ها

ª    شناسایی توزیع ثروت در جامعه و سهم افراد از دارایی ها و منافع ملی

ª    برآورد هزینه های واقعی ناشی از خسارت و حوادث طبیعی و قابل استناد بودن آن در مراجع قانونی و مراکز بیمه

ª    ایجاد نظامی دقیق، ساده، روان و قابل تغییر با زمان بر امور املاک و مستحدثات کشور

ª    امکان مدیریت کلان مزارع با دقت بالا

ª    کوچک سازی بدنه دولتی ثبت پس از اجرای کاداستر

ª    استفاده از اسناد مالکیت به عنوان وثیقه در اخذ منابع مالی برای مقاصد مختلف از جمله کارهای تولیدی

ª    بهره گیری از اطلاعات کاداستر در امور دفاعی و امنیتی، مدیریت بحران و حوادث غیر مترقبه

ª    ایجاد سیستم جامع بانک اطلاعات جهت مطالعات دقیق و برنامه ریزی های ملی و منطقه ای در زمینه های عمرانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، بودجه، در آمد، زمین و مسکن و غیره

ª    کاهش هزینه و زمان در تهیه نقشه های دیگر

ª    جلوگیری از تخلفات معاملاتی زمین

ª    کمک به ایجاد اطلاعات زیر ساختاری

ª    حرکت به سمت توسعه پایدار در کشور

 

نتیجه گیری

                   ایجاد پایگاه اطلاعاتی مدرن

                   استفاده از اطلاعات دقیق و به روز

                   تدوین برنامه های توسعه کشاورزی

                   افزایش بهره وری

                   دستیابی عملی به توسعه پایدار و اهداف چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404

 

 

ساختار طرح کاداستر

 

ضرورت اجرای طرح کاداستر زراعی رقومی

وجود آمار و اطلاعات دقیق، صحیح، بهنگام و مکانی (مکان مرجع) عامل حیاتی برای کلیه برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... در کشور می باشد. در واقع از دیرباز اطلاعات مکان مرجع به عنوان یکی از زیر ساخت های مهم توسعه در کشورها مد نظر بوده است. امروزه سیستم اداره زمین شامل کاداستر، ثبت زمین، ارزش گذاری زمین و کاربری اراضی می باشد که با محوریت کاداستر در جهت نیل به توسعه پایدار مورد استفاده قرار می گیرند.

طرح کاداستر زراعی - رقومی سازمان جهاد کشاورزی

طرح کاداستر سازمان جهاد کشاورزی در راستای مدیریت بهینه سیستم اطلاعات کاداستر کشور با استفاده از پیشرفته ترین علوم و فناوری ها، تهیه نقشه و فرم های اطلاعات، جمع آوری و به روز رسانی اطلاعات درصدد ایجاد پایگاه اطلاعات مکانی کاداستر می باشد. از جمله نیاز های این طرح، تولید و به هنگام سازی نقشه های رقومی و جمع آوری، اخذ و به هنگام سازی اطلاعات ثبتی اراضی، مکانیزاسیون سیستم کشاورزی، فرهنگ سازی، اطلاع رسانی، آموزش و نهایتا اخذ خدمات مشاوره ای، نظارتی و اجرائی جهت بهینه سازی طرح کاداستر اراضی کشاورزی است تا بتوان از اطلاعات کاداستر به عنوان یکی از اطلاعات پایه در زیر ساخت های ملی اطلاعات مکانی استفاده نمود.

روند اجرای طرح کاداستر

امروزه دز ارتباط با ایجاد، توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) ، ایجاد زیر ساخت های اطلاعات مکانی (SDI) ، طرح های آمایش سرزمین و سایر طرح های زیر ساختاری، اطلاعات کاداستری از جمله اطلاعات پایه جهت تصمیم گیری، برنامه ریزی و استفاده بهینه از منابع می باشند. با اجرای طرح کاداستر، اطلاعات مربوط به سیستم کاداستر کشور را می توان در قالب پایگاه های داده مکانی و سیستم های اطلاعات مکانی (GIS/LIS) به نحو بهینه اخذ، ذخیره بازیابی، به هنگام سازی و پردازش نموده و نمایش داد و آنها را به نحو مناسب استفاده نمود، ضمن آنکه می توان اطلاعات فوق را در قالب فرمت های مناسب و استاندارد تبادل نمود. اجرای طرح فوق در کشور ما را قادر می سازد تا به شکل منطقی تری جهت استفاده بهینه از امکانات موجود برای ترسیم آینده ای روشن تر برنامه ریزی نماییم.

ساختار طرح کاداستر زراعی رقومی

طرح کاداستر زراعی رقومی شامل چهار گروه به شرح ذیل است.

گروه آماده سازی تصویر

وظایف کلی این گروه شامل: فیوژن تصویر، گرفتن نقاط کمکی از تصاویر جهت ژئو رفرنس، تهیه نقشه از نقاط کمکی، تحویل نقاط کمکی به گروه نقشه برداران، تهیه نقاط استاتیک و RTK ، ایجاد شبکه های مثلثی و آنالیز نقاط می باشد.

گروه ژئورفرنس

وظایف کلی این گروه شامل: ژئورفرنس کردن (زمین مرجع نمودن) تصاویر، بررسی صحت فرایند ژئورفرنس کردن تصاویر به روش های مختلف، برش تصویر و ارائه تصاویر آنالیز شده به گروه رقومی سازی می باشد.

 

گروه تکمیل پرسش نامه و IT

وظایف کلی این گروه شامل: ارسال نقشه ها به شهرستان ها و مراکز خدمات، آموزش و نظارت بر تکمیل پرسش نامه ها توسط کادر اجرایی شهرستان، بازبینی پرسش نامه های ارسال شده، نظارت بر بازخوانی اطلاعات(OCR)  ، آنالیز اطلاعات، تکمیل اطلاعات، تست صحت اطلاعات، ارسال اطلاعات به سرور مرکزی، ارسال نقشه ها به اداره کل ثبت اسناد و املاک کشور جهت صدور سند می باشد.

 

 

 

 

گروه رقومی سازی

وظایف کلی این شامل دیجیت کردن تصاویر، کنترل فرآیند دیجیت، یکپارچه سازی قطعات دیجیت شده، کنترل نهایی کیفیت دیجیت، تهیه اندکس و راهنمای نقشه و در نهایت پرینت نقشه ها می باشد.

 

 

جمع آوری اطلاعات تکمیلی در رابطه بانک جامع اطلاعات کشاورزی

همزمان با جمع آوری اطلاعات توسط گروه کاداستر اراضی کشاورزی، اطلاعات کاربردی دیگری از جمله اطلاعات اقلیمی، منابع آب، بازار و .... در  حال جمع آوری است. گفتنی است که هم اکنون بخش قابل توجهی از اطلاعات جمع آوری شده از طریق سامانه بانک جامع اطلاعات کشاورزی به مرکز کنترل واقع در ساختمان اصلی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس منتقل گردیده است.

نقش کاداستر در توسعه استان ها

بی شک برای بررسی نقش کاداستر در توسعه یک استان (به عنوان مثال چهار محال و بختیاری) انجام عملیات میدانی و بررسی دقیق دیگر شاخص های توسعه استان و روابط آنها با یکدیگر را می طلبد که این امر لزوم دسترسی به آمار و  ارقام دقیق  از کلیه پارامتر های توسعه پایدار را می طلبد در اینجا بطور اجمال سعی شده است با توجه به   پیشرفت خوب طرح ملی کاداستر در استان نقش آن در فر آیند توسعه استان در زمینه های  شهری و روستایی  در بستر های توسعه عمرانی و قضایی  و روانی بررسی گردد.

 

 

تعریف توسعه

توسعه پایدار عبارتست از تغییر پایدار اقتصادی و اجتماعی ، فرهنگی و محیطی که برای رفاه طولانی مدت در کل جامعه طراحی می شود و استراتژی توسعه پایدار از مهمترین و کار آمد ترین مباحث برای دستیابی به رفاه و پیشرفت زندگی بشر با توجه به حفظ و ماندگاری منابع برای نسلهای آینده است.

 

برخی کارشناسان واژه های رشد و توسعه را به صورت مترادف به کار می برند، اما به اعتقاد اغلب کارشناسان رشد و توسعه یکی نیستند، رشد تک بعدی است و شامل پیشرفت در يک زمینه خاص مثلا رشد اقتصادی است اما توسعه، پیشرفت همه جانبه و در همه ابعاد است، هر توسعه ای لزوما با رشد همراه است اما هر رشدی توسعه محسوب نمی‌شود.

 

توسعه ملی، فرآیندی همه‌ جانبه است و معطوف به بهبود تمامی ابعاد زندگی مردم يک جامعه است. ابعاد مختلف توسعه ملی عبارتند از: توسعه اقتصادی، توسعه سیاسی ، توسعه فرهنگی و توسعه اجتماعی.

 

بالا بودن درآمد سرانه، بهبود وضعیت آموزش، ارتقا سطح بهداشت، افزایش رفاه، پیشرفت صنعتی و افزایش امید به زندگی از جمله شاخص های توسعه محسوب می شوند.

 

بنابراین توسعه علاوه بر اینکه بهبود وضعیت تولید و درآمد را در بردارد، شامل دگرگونی ‌های اساسی در ساختهای نهادی، اجتماعی، اداری و همچنین دیدگاه‌ های عمومی مردم است. توسعه در بسیاری از موارد، حتی عادات و رسوم و عقايد مردم را نیز در بر می گیرد.

 

توسعه پایدار روستایی ،  شهری ،  ملی

 یک فرآیند بلند مدت است که نتیجه آن تأمین نیازمندی ها و رفاه برای روستاییان و ارتقاء سطح کیفیت زندگی و کاهش فقر می باشد که این توسعه نیاز به حفظ و نگهداری سرمایه های انسانی و اجتماعی که از گذشتگان به ما ارث رسیده دارد.

 از پیش شرط های ضروری برای توسعه پایدار روستایی دادن مسئولیت ها ، امتیازات و حقوق مالکیت به شکل دقیق به روستاییان و رفع چالش های توسعه پایدار روستایی که شامل محدودیت خدمت رسانی به روستا ، ضعف شناخت از جامعه روستایی ، نابسامانی و تغییر و تحولات روستاها ، محدودیت تأمین اشتغال و نابسامانی در مدیریت زمین و عدم ارتقاء بهره وری از منابع پایدار در محیط روستاها ست. شرایط مهم برای موفقیت در توسعه پایدار روستاها اولویت دادن به مردم روستاها ، رفع نیازهای آنها و امنیت قانون و حفظ حقوق افراد و منافع آنها پایداری از طریق خود اتکائی و فن آوری مناسب محیط زیست و مشارکت مردمی است و با توجه به شرایط کشورهای جهان سوم از ابعاد اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و سیاسی امکان تحقق اهداف دولتها در زمینه توسعه بدون مشارکت و همیاری تمام افراد جامعه وجود ندارد در کشور ما نیز که در مسیر رشد و توسعه گام نهاده است اقدامات موثر و مناسبی به خصوص در جهت توسعه پایدار روستایی انجام گرفته و یکی از این اقدامات با ارزش که به موجب قانون در اجرای ماده 133 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بر عهده ادارات ثبت اسناد گذاشته شده سند دار کردن خانه های روستایی است.

 

توسعه پایدار شهری و ملی با تعاریفی که برای توسعه روستایی گردید دارای  پارامتر ها و ویژگی های خاص و گسترده تری است که عوامل گوناگونی در بستر سازی و موفقیت آن نقش دارند که بی شک یکی از مهمترین این عوامل نقش مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی و تثبیت مالکیت شهروندان و دولت  و امنیت روانی جامعه از لحاظ احساس آرامش فکری در خصوص خدشه ناپذیری مالکیت آنها می باشد .

مشکلات کاداستر زراعی گیلان

کاداستر زراعی در برخی از استان های کشور، با مشکلاتی همراه بوده است. ما در این جا معضلات موجود در یکی از پروژههای بزرگ سازمان جهاد کشاورزی کشور یعنی طرح تجهیز و نوسازی مزارع شالی زار استان های شمالی کشور بررسی میکنیم.

طرح تجهیز و نوسازی از سه مرحله به شرح زیر تشکیل شده است :

 

§        عملیات نقشه برداری شامل برداشت کاداستر و توپوگرافی شالی زارها .

§        طراحی (شامل یک تکه سازی زمین های هر مالک و مشخص نمودن محل جاده و زه کش بر روی نقشه های تهیه شده در مرحله قبل ) .

§        تفکیک و پیاده کردن ساختار تعیین شده در نقشه های خروجی مرحله طراحی ، بر روی زمین .

 

مرحله اول توسط مهندسین مشاور انجام می شود که در مواردی کار به صورت دسته دو به افراد حقیقی و یا حقوقی دیگر واگذار می گردد

مرحله طراحی نیز توسط شرکت مهندسین مشاور انجام می شود و در نهایت کارفرما که جهاد کشاورزی استان می باشد اقدام به برگزاری مناقصه جهت شروع فاز سوم کار ، توسط پیمانکار واجد شرایط می نماید .

آنچه در بالا ذکر شد ، شرحی کوتاه در زمینه مراحل طرح و آشنایی خواننده با آنها بود و اما معضلات و مشکلاتی که معمولا در این طرح ها پیش می آید :

در مرحله نخست کار که تماما عملیات نقشه برداری می باشد  در بخش کاداستر نیاز فراوانی به همکاری درست کشاورزان و مالکان زمین ها می باشد . یکی از مشکلات ، عدم حضور مالک در منطقه و عدم همکاری لازم از سوی شوراهای روستایی برای اطلاع رسانی به زمین داران می باشد . بطوری که شاهدیم تا روز پایان عملیات نقشه برداری ، صاحبان زمین در منطقه حاضر نشده اند و عوامل اجرایی مجبور به استفاده از افراد محلی دیگر جهت نشان دادن حدود زمین و نام صاحب آن می شوند که همین امر سبب مشکلات فراوانی می شود که گاه تا فاز سوم طرح نیز به درازا می انجامد و چه دادگاه های بسیاری که به همین دلیل تشکیل نشده اند .

همچنین عدم برداشت صحیح توپوگرافی منطقه و دپوها و جهت شیب زمین مشکلاتی را در بخش طراحی و محاسبه حجم خاکبرداری و خاکریزی سبب می شود . در ضمن معمولا ایستگاه گذاری به شیوه آنتنی می باشد و خبری از پیمایش و سرشکن نمودن آن نیست .

در مرحله طراحی نیز معمولا شاهد مشکل آنچنانی نیستیم مگر آنکه که اپراتور طراحی ، مرتکب اشتباهی شده باشد .

و اما فاز سوم طرح که شامل انجام عملیات تفکیک و مرز بندی های جدید زمین ها و احداث زهکش و راههای ارتباطی می باشد بیشترین میزان مشکلات و درگیری ها را با خود به همراه دارد .

در بخش تفکیک  ، اشتباهات انجام شده در برداشت کاداستر ، خود را نشان می دهند . به این صورت که نقشه ی تحویل داده شده از سوی مهندسین مشاور با واقعیت منطقه در مواردی تفاوت دارد و این تفاوت ها و اشتباهات مربوط به عدم برداشت صحیح زمین ، چه مشکلاتی را که ایجاد نمی کنند ؛ بطوری که در بسیاری از موارد مقداری از زمین در منطقه ، در انتهای کار تفکیک کم آورده می شود و یا با  اضافه زمین مواجهیم .

بنظر نگارنده یکی از راهکار های کنترل نقشه های اولیه و جلوگیری از بروز یک چنین مشکلاتی توسط مشاور این است که پس از پایان برداشت کاداستر و توپوگرافی منطقه ، نقشه بردار اقدام به برداشت کل محیط منطقه نماید یعنی محدوده منطقه طرح که زمین های برداشتی در آن واقع اند را برداشت نماید که این کار با توجه به حجم  حداکثر زمین ها در طرح ، شاید بیش از یک روز هم بطول نینجامد . حال جمع مساحت زمین های برداشتی و مساحت بدست آمده از برداشت کل زمین می بایست با هم برابر باشند . در صورت عدم برقراری تساوی و وجود اختلاف فاحش و بیش از مقدار مجاز ، در صورتی که محل بروز خطا و یا اشتباه مشخص نشد ، می بایست مقدار تفاوت بر روی زمین هایی که مشکل اساسی در مساحت اعلام شده با مساحت برداشت شده شان دارد اعمال شود و یا بر روی  برداشت های جزئی زمین ها سرشکن شود ، یعنی به تمام زمین ها مقداری معین اضافه و یا کم شود که تاثیر فاحشی در اندازه زمین ها نخواهد داشت ولی از مشکل بزرگتر یعنی کم یا زیاد آمدن زمین در انتهای کار جلوگیری می نماید . از دیگر مشکلات ، علاقه شرکت ها به استفاده از کمترین نفرات در تیم های نقشه برداری جهت دستیابی به سود بیشتر می باشد که این مسئله سبب وارد آمدن فشار بالا به نقشه بردار و حتی چه بسا بروز خطاها و اشتباهات احتمالی اجتناب ناپذیر می گردد .  برای مثال در تیم های نقشه برداری خبری از میر چین نیست و در بسیاری موارد دسترسی به تجهیزاتی چون بی سیم نیز مقدور نمی باشد که این مسئله فشار زیادی بر نقشه بردار و افراد رفلکتور گیر وارد می آورد .

از دیگر مشکلات عدم صحیح تفکیک توسط نقشه بردار می باشد .

متاسفانه یکی از دلایل عدم انجام صحیح عملیات نقشه برداری حضور کسانیست که با مدرک دیپلم و یا مدارک غیر مرتبط همچون ساختمان و کشاورزی نام نقشه بردار بر خود نهاده اند و متاسفانه بسیاری از اشتباهات و چرخش های موجود در نقشه ها و عدم صحیح عملیات برداشت ، پیاده سازی و تفکیک ، ناشی از عدم تسلط این افراد در این حرفه می باشد .

ضمن اینکه نظارت بر نقشه های تهیه شده معمولا بر عهده همان مشاور تهیه کننده نقشه است و در صورت اعتراض پیمانکار ، با دلایلی دروغین همچون دسته دو بودن کار و اینکه شخصی دیگر نقشه را تهیه کرده از زیر بار پاسخگویی شانه خالی می نمایند . نظارت بر انجام عملیات اجرایی (پیمانکار) نیز معمولا بر عهده همان مشاوریست که انجام مراحل قبل  را بر عهده داشته . بدیهیست که با یک چنین ساختاری شرکت های مهندسین مشاور بزرگ براحتی قادر به انجام هر عمل نا حقی و پوشاندن اشتباهات خود خواهند بود و هیچ کس نیست که به فریاد کشاورزان مظلوم برسد . متاسفانه در بسیاری موارد شاهد همکاری پیمانکار و مشاور در این زمینه هستیم و چه نا حقی هایی که از همین روی بر کشاورزان و مالکان نمی رود ....

برای مثال در مواردی شاهد ان بوده ایم که پیمانکار به نقشه بردار متذکر شده که به عنوان نماینده مشاور نمی بایست تغییر مساحت حقیقی زمینی که مالک نسبت به مساحت اولیه آن شاکیست اعلام دارد چرا که چه بسا بسیاری دیگر از مالکان نیز به سبب این تغییر ، معترض به مساحت اعلام شده زمین خویش شوند و خللی در سرعت انجام کار ایجاد شود . حقیقت و راستی چه ارزشی دارد ؟ پول مهم تر است .

آری ، این گونه است که می بینیم به کشاورز مساحت زمینش را که پس از شکایت های مکرر و حضور مجدد تیم نقشه برداری صالح ،مساحت زمین که ابتدا 800 متر اعلام شده بود معلوم میشود که 500 متر بیشتر شده است یعنی در واقع 1300 متر است، تنها 5 متر بیشتر اعلام می کنند یعنی زمین 805 متر شده است!

نگارنده ، عدم حضور نظارت قوی و صالح در بخش نقشه برداری این پروژه ها را یکی از دلایل حق کشی های موجود می داند و امید دارد که در آینده نزدیک شاهد تغییری در این ساختار معیوب باشیم هر چند که بارقه امیدی دیده نمی شود.


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 22:45توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 150

توپولوژي و روابط فضايي

 


توپولوژي و روابط فضايي

امروزه بهترين تئوري راهبردي جهت تعريف ارتباط توپولوژيک استفاده از ساختار داده هاي فضايي توپولوژيکي مي باشد. در اين ساختار مدل داده هاي توپولوژيکي بهترين بازتاب جغرافيايي جهان واقعي تهيه فونداسيون رياضي و کدگذاري ارتباطات فضايي به منظور دستکاري و تجزيه و تحليل داده هاي با پايه وکتور مي باشد. يكي از تعاريف سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي عبارت از سيستمي است كه توانايي كار با داده‌هاي داراي توپولوژي را دارا مي‌باشد. بطور كلي توپولوژي تعريف ارتباط فضايي بين پديده‌ها و اشكال متصل به يكديگر يا مجاور يكديگر مي‌باشد. بنابراين يك ساختار داراي توپولوژي در واقع ارتباطات فضايي بين داده‌ها را مشخص مي‌كند.

مهمترين علت‌هاي توسعه ساختارهاي داراي توپولوژي عبارتند از:

·           در اين ساختار كاربران مي توانند بصورت رياضي فرآيند ورود اطلاعات را بررسي نمايند.

·           با ايجاد توپولوژي قابليت محاسباتي تجزيه و تحليل‌هاي پيچيده كه شامل همسايگي و نواحي حاشيه‌اي مي‌باشد، افزايش مي‌يابد.

·           با ايجاد ساختار توپولوژي در پليگونها، از ترسيم دوباره پليگونها در نواحي همسايگي و در نتيجه مشكلات ناشي از ايجاد جزاير ناخواسته و روي هم افتادگي پليگونها جلوگيري مي‌شود.

·           قابليت سيستم را در تجزيه و تحليل رقومي و تهيه توابع پرس‌ و جوي پيچيده افزايش مي‌دهد.

·      پرسشهاي فضايي را مي‌توان با استفاده از جدولهاي توپولوژي خيلي سريعتر از انجام اينكار به وسيله محاسبه از داده‌هاي مختصات همانطور كه براي مدلهاي داده غير‌توپولوژيكي مانند اسپاگتي مورد نياز است، پردازش نمود.

·           مدل داده با ساختار توپولوژي براي دسته‌اي از عمليات فضايي مانند آناليزهاي مجاورت[1]، شمول[2] و پيوستگي[3] بسيار مناسب مي‌باشد.

منظور از پيوستگي، مسيرها يا شبكه‌هاي به هم پيوسته‌اي است كه چيزي در آنها حمل و نقل مي‌شود. به عنوان مثال خيابانهاي يك شهر، نهرها، رودخانه‌ها و غيره. از توابع پيوستگي براي پيدا كردن مسيرهاي بهينه استفاده مي‌شود.

منظور از تابع مجاورت، المانهايي كه به همديگر مي‌رسند همجوار هستند. به عنوان مثال يك برنامه‌ريز شهر مي‌تواند به تناقض‌‌هاي ناحيه‌بندي علاقه داشته باشد. مانند نواحي صنعتي كه در حاشيه نواحي تفريحي قرار دارند.

منظور از شمول، داخل بودن يك مجموعه در مجموعه ديگر است.

·           با تعريف دقيق روابط توپولوژيك مي‌توان به سيستم‌هاي خبره و پيچيده نزديك‌تر شد.

مزاياي ايجاد روابط توپولوژيك عبارتند از:

-         داده ها حجيم به طور مؤثري ذخيره سازي مي شوند.

-         انجام عمليات مركب بر روي چندين لايه اطلاعاتي ممكن مي گردد.

-    عمليات با سرعت بيشتري صورت مي گيرد.

تحليل هاي متعددي كه مي توان در صورت وجود روابط توپولوژيك انجام داد، عبارتند از:

-   انجام تحليل هاي مكاني بدون ارجاع به سيستم هاي مختصات جغرافيايي

-  انجام مدل سازي هايي نظير تحليل شبكه، همسايگي، انطباق لايه ها و محاسبات رياضي و غيره.

براي تعريف توپولوژي از روشهاي مختلفي استفاده مي گردد كه معمول ترين روش استفاده از ساختار مهمترين مشکل يا ضعف مدل داده هاي توپولوژيکي اين است که آنها داراي ماهيت استاتيک مي باشند. البته در سيستم ها و ساختار هاي شي گرا اين مشکل مرتفع گرديده است.

GIS چيست؟

سيستم اطلاعات جغرافيايي: GIS=(Geographic Information System) طبق تعريف سيستم اطلاعات جغرافيايي مجموعه اي سازمان يافته متشكل از سخت افزار، نرم افزار، داده، رويه ها، و نيروي انساني متخصص براي جمع آوري، آماده سازي، ساختاردهي، ذخيره سازي، بروز رساني، پردازش، نمايش، تجزيه و تحليل(آناليز) انواع داده مكاني است. در اين نوشتار سعي بر آن است كه با اصطلاحات كليدي اين نوع سيستم آشنايي مختصري به دست آيد.

سيستم اطلاعات مكاني: GIS=(Geospatial Information System)

اصطلاح معادل ديگري براي سيستم اطلاعات جغرافيايي است.

سنجش از دور : Remote Sensing))

با بياني ساده سنجش از دور را مي توان فن كسب اطلاعات و تصوير برداري از زمين با استفاده از تجهيزات هوانوردي، مثل هواپيما، بالن، و .... و تجهيزات فضايي مثل ماهواره ها و تعبير و تفسير و پردازش آنها ناميد.

سيستم مديريت پايگاه داده: DBMS=Data Base Management System

مجموعه اي از داده هاي مرتبط بهم و برنامه هاي کاربردي لازم براي دستيابي به آنهاست. در يك پايگاه داده، هدف مرتبط ساختن داده هايي است كه قبلاٌ از يكديگر مجزا بوده اند. سيستم مديريت پايگاه داده، تركيبي است از مجموعه برنامه هايي كه داده هاي درون پايگاه داده را اداره و نگهداري مي كند.

پايگاه داده مكان - مرجع: Geodatabase

پايگاه داده هاي مكاني يا زمين مرجع، علاوه بر اطلاعات توصيفي، اطلاعات مكاني و گرافيكي مربوطه را نيز ذخيره و مديريت مي كند. ژئوديتابيس مدل توپولوژيکي کاملي است كه مي تواند شامل Dataset، کلاس هاي عارضه (Feature Class)، توپولوژي ها (Topology)، رابطه بين کلاس هاي عارضه (Relationship) و لايه هاي متني Annotation ، نقشه هاي رستري و جداول اطلاعات توصيفي باشد.

زير ساخت داده مكاني : SDI= Spatial Data Infrastructure

زير ساخت ملي داده مكاني : NSDI = National Spatial Data Infrastructure

چنانچه داده هاي مكاني در بين كليه كاربران دستگاه هاي اجرايي و ساير ذينفعان در سطح كشوري به اشتراك گذاشته شوند صرفه جويي قابل ملاحظه اي در هزينه هاي جمع آوري داده و كاربرد آن و تسريع در اخذ تصميم خواهد نمود. استقرار زير ساخت ملي داده مكاني، فنآوري، سياست ها، نيروهاي انساني لازم براي پيشبرد به اشتراك گذاري داده هاي مكاني در كليه سطوح دولتي، خصوصي، و بخش هاي غير انتفاعي و انجمن هاي علمي را مشخص مي كند.

توپولوژي: Topology

توپولوژي به آن دسته از خواص اشكال گفته مي شود كه با اعمال تبديلات هندسي (عملياتي چون تغيير شكل، پيچش، كشيدگي، غير از پارگي) دچار دگرگوني نمي شوند. از اصول توپولوژي براي بيان ارتباطات مكاني بين عوارض گوناگون استفاده مي گردد كه نسبت به مختصات، روش مناسب تر و كاراتري براي اين منظور مي باشد. مجاورت يا همسايگي (Adjacency) و همبندي يا اتصال (Connectivity) از جمله روابط توپولوژيك هستند.

براي يافتن خطاهاي ورودي و جلوگيري از ويرايش هاي غلط مي توان قوانين توپولوژي انتخاب و اجرا نمود. مثلاٌ مي توان قانون نمايش نرسيدگي يا ردشدگي دو خط لوله نسبت به يکديگر را انتخاب و اجرا نمود. و در صورت مشاهده اين نوع خطاها آنها اصلاح نمود.( منظور از نرسيدگي يا ردشدگي عدم انطباق دقيق خطوط در محل برخورد و اتصال بهم مي باشد.)

گزينه هاي مجاز (دامنه توصيفات):Domain

در قسمت خصوصيات ژئوديتابيس ايجاد شده مي توان فهرست گزينه هاي مجاز برخي فيلدهاي توصيفي عوارض را از قبل يكبار تعريف و احصاء نمود بنحويكه مقادير آن فيلدها از اين فهرست ها تبعيت نموده و از ورود مقادير غير مجاز به درون ژئوديتابيس جلوگيري گردد.

زيرگروه ها: Subtype

هر يک از عوارض ذخيره شده در يک کلاس عارضه را مي توان بر اساس خصوصياتش به زيرگروه هايي تقسيم بندي کرد و قوانيني را در ارتباط با اين زيرگروه ها تعريف نمود. تعريف اين قوانين موجب مي شود تا شبکه مدل شده به واقعيت نزديکتر شود. همچنين بدليل اينکه قوانين ارتباط و قوانين اتصال در ميان زيرگروه ها اعمال مي شود، دقت بالا مي رود.با ايجاد Subtype به هنگام نمايش، جزئيات شبکه بهتر نشان داده مي شود. علاوه بر اين يافتن عوارض به هنگام جستجوي آنها آسانتر و در زمان کمتري امکانپذير مي شود. اين تقسيم بندي در هنگام ويرايش عارضه هاي موجود و يا افزودن عارضه جديد بصورت پيش فرض اعمال مي شود. مثلاٌ مي توان خطوط آب را به دو دسته ثقلي و تحت پمپاژ تقسيم بندي كرد يا حوضچه ها را به دو گروه حوضچه مرئي و نامرئي نمايش داد.

کلاس انوتيشن: Annotation

براي نوشتن نام اختصاصي عوارض، متون فارسي يا انگليسي مستقل از ساير عوارض بعنوان ارائه توضيحاتي که کاربر به آنها نياز فوري دارد مي توان از کلاس هاي انوتيشن Annotation استفاده نمود. براي مثال مي توان نام معابر اصلي، قطر و جنس لوله ،‌ عمق يا فاصله از معبر خطوط و ... را بصورت يک کلاس انوتيشن Annotation (لايه مجزا با فونت و سايز و رنگ دلخواه) در پايگاه داده ايجاد نمود و روي نقشه نمايش داد

تعریف توپولوژی در GIS


هنگامی که شما داده های جغرافیایی را به منظور استفاده در سیستمهای GIS به صورت مدل درمی آورید متوجه می شوید که بعضی از داده های مدل شده می بایست دارای روابط مکانی با دیگر داده های موجود در مدل باشند.

به عنوان مثال در مدل شما ایستگاههای اتوبوس می بایست همواره در سطوح خیابان قرار گرفته باشند و یا اینکه در هر خیابان ایجاد شده می بایست حداقل چند سطل زباله وجود داشته باشد.این روابط تعریف شده در قالب قوانین توپولوژی ارائه می شوند.
در واقع توپولوژی مدلی است که اشتراک هندسی داده های موجود در یک مدل با هم را شرح می دهد و همچنین مکانیزمی را برای استقرار و نگهداری روابط مکانی بین داده های موجود در مدل ایجاد می نماید.

در نرم افزارهای GIS همچون ARC GIS توپولوژی شامل مجموعه ای از قوانین و روابط بین داده ها می باشد که با عنوان RULE شناخته می شوند که اجرای آنها باعث طراحی هر چه دقیقتر مدل ژئومتریک موجود بین داده های مدل شما را تضمین می نماید.

 


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 22:35توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 40

مدلسازی شبکه معابر در نرم افزار ArcGIS

 

مدلسازی شبکه معابر در نرم افزار ArcGIS

 

در دنیای مدرن امروز، شالوده اقتصادی هر کشور در زیرساختارهای آن کشور قرار دارد. قسمت عمده ای از این زیر ساختارها در شبکه های انتقال نیرو ( آب، برق)، شبکه های گازرسانی، شبکه های ارتباطاتی (تلفن و اینترنت) و راهها قرار دارد.

این زیرساختارها می توانند بصورت شبکه (Network) مدل شوند. این مدلسازیها در مدیریت حوادث و خرابی های پیش آمده در شبکه بسیار مفیدند. چرا که باعث اتخاذ تصمیمات صحیح و بموقع برای حل بحران می گردند و به این ترتیب از اتلاف بیهوده وقت، هزینه و انرژی جلوگیری بعمل خواهد آمد.

نرم افزار ArcGIS مدل کاملی برای اخذ، ذخیره و تجزیه و تحلیل شبکه ها ارائه میکند. در اینجا به بررسی اصول ساخت و مدلسازی شبکه معابر در نرم افزار ArcGIS، پرداخته خواهد شد.

مقدمه

شبکه ها نقش مهمی را در هر جامعه ایفا میکنند. حرکات روزمره مردم، توزیع، انتقال و خدمات کالا، خدمت رسانی در زمینه منابع و انرژی، ارتباطات و . همگی از طریق یک شبکه مشخصی انجام می پذیرد. مسئله شبکه آنقدر پر اهمیت بوده است که در نرم افزار ArcGIS یک Extension مجزا بنام Utility Network Analyst برای آن ایجاد شده است. تجزیه و تحلیل شبکه ها بدون استفاده از این ابزار کاری بس مشکل، وقتگیر و طاقت فرسا میباشد. زیرا با گسترده شدن یک شبکه اتصالات بین اجزای آن بسیار پیچیده می گردد.

  

قابل ذکر است که شبکه ها به دو نوع کلی شبکه های لوله ای و راهها تقسیم می شوند. این تقسیم بندی به این جهت است که پردازش این دو شبکه در نرم افزار کمی با یکدیگر متفاوت می باشد.

 

تعاریف

·         هنگامیکه شبکه مدلسازی می شود، عوارض با دیگر عوارض اطراف خودشان دارای ارتباط پیوستگی (Connectivity) خواهند شد. این اطلاعات Connectivity از طریق یک ارتباط توپولوژیکی در یک دیتابیس نگهداری میشود که به آن Geometric Network می گویند.

·          Geometric Network یعنی مدلسازی هندسه شبکه

·         Geometric Network توسط Arc Catalog ایجاد، ذخیره و مدیریت می شود.

·         شبکه ها در یک GeoDatabaseمدلسازی می شوند. به عبارت دیگر Geometric Network میبایستی در داخل یک GeoDatabase (در درون یک Feature Dataset)ایجاد گردد.

 از این رو شبکه بر اساس یک سری عوارض (Feature Class ) ساخته می شود.(Geometric Network مجموعه ای از Feature Class‌ها است.)

·         شبکه منطقی (Logical network) عبارت است از ذخیره سازی و ارائه پیوستگی (Connectivity ) شبکه. برای انجام تحلیلهای شبکه، از Logical Network استفاده می شود. لیکن هر المان در شبکه منطقی با یک عارضه در شبکه هندسی مرتبط میباشد.

Geometric Network> Logical Network> Analyze

 

انواع عوارض شبکه (Network feature)

·         Edge Network Feature

·         Junction Network Feature

در مورد اول میتوان بعنوان مثال لوله های آب را نام برد. در مورد دوم میتوان به شیر آب اشاره کرد.

·         Edge‌ها توسط Junction‌ها با یکدیگر متصل می شوند.

·         Edge‌های Logical Network به Edge های Geometric Network مرتبط می شوند.

·         Junction های Logical Network‌ به Junction‌ های Geometric Network مرتبط می شوند.

 

Sources & Sinks

در طراحی یک شبکه، لازم است برای Junction ها تعریف شود که نوع آن Source است یا Sink . مثال: در یک شبکه آب، جهت جریان بر اساس منبع و مصرف کننده تعیین می گردد. لذا باید مصرف کنندگان را به عنوان Sink و منابع آب را بعنوان Source در شبکه معرفی کرد. اگر برای Junction ، Source و Sink‌ تعریف نشود، در محاسبه جهت جریان آن Junction‌ مد نظر قرار نخواهد گرفت.

جریان همیشه از Source ها دور و به Sink‌ ها نزدیک می شود.

برای مشخص نمودن Source‌ یا Sink‌ بودن یک Junction‌ لازم است از یک فیلد توصیفی شناخته شده برای نرم افزار بنام “Ancillary Role‌” استفاده نمود. محاسبه جهت جریان توسط ArcMap و بر اساس این فیلد صورت خواهد گرفت.

شایان ذکر است، در شبکه معابر و راهها چیزی بنام Source یا Sink‌ وجود ندارد و برای تفهیم این مسئله که اتومبیل حق عبور در جهت خلاف خیابان را ندارد باید از یک فیلد در جدول توصیفی معابر (فرضا با نام “جهت”) استفاده نمود. این فیلد نقش یک وزن را در شبکه راه بازی میکند و این فیلد باید از نوع Bitgate باشد. وزنها در زیر شرح داده شده اند.

 

 Network Weights

شبکه دارای وزن می تواند باشد. وزن برای نمایش نحوه پیمایش شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا در یک شبکه آب، میزان مشخصی از فشار آب در اثر طول لوله کاهش می یابد. به عبارتی فشار آب یک وزن می باشد که بستگی به طول لوله دارد.(بر اساس یک فیلد توصیفی عارضه محاسبه می شود.)

در مورد شبکه های راه نیز میتوان وزنهایی نظیر سنگینی ترافیک، جهت خیابان و . را در نظر گرفت.

هر وزن می تواند با یکی از فیلد های توصیفی (Attribute ) عارضه مرتبط باشد. لیکن همزمان می تواند با خصوصیات یک عارضه دیگر نیز مرتبط باشد.

 

Enable or Disable

یک Junction Feature در Geometric Network ممکن است بطور Logically ، قادر(جاری) یا ناتوان (مسدود) باشد. عارضه ای که در LogicalNetwork بعنوان یک المان ناتوان (Disable ) است، همانند مانع (بن بست) عمل می کند.(مانند ترکیدن یک لوله و یا بسته شدن خیابان در اثر ترافیک یا حفاری و . ) یعنی قادر به برقراری جریان از بعد خود نیست.

برای مشخص نمودن اینکه عارضه قادر یا ناتوان است، از یک فیلد بنام “Enable” استفاده می شود که مقادیر آن بصورت True یا False وارد می شوند.

نکته: زمانی که یک عارضه در شبکه مورد ویرایش یا بروز رسانی قرار می گیرد و یا مقادیر فیلدهای وزن، AncillaryRole و Enable‌ تغییر می کند، وضعیت عارضه در جداول توپولوژی نیز تغییر می کند تا بتواند با Geometric Network‌ بطور سازگار باقی بماند.(سازگاری Geometric Network با Logical Network‌)

 


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 21:54توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 59

مطالب قبلی

» دریافت رایگان ارزدیجتال ملی
» ‌قانون مربوط به اصلاحات اراضي ‌مصوب 24 اسفند ماه 1338 ‌فصل اول - تعاریف
» کسب درامد از اولین سایت ارز دیجیتالی ایرانی
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه شاهرود چای
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه گلپایگان
» پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو
» کتاب سنجش از دور حرارتی
» مدل های رقومی ارتفاع 12.5 متری
» رنگ خاک
» آبخيزداري 2
» اهمیت زهکشی و استفاده بهینه از
» اشکال فرسایش بادی
» پدیده جهانگرمایی
» Thermal Remote Sensing in Land Surface Processes
» دانلود نرم افزار آرک هیدرو ArcHydroTools
» دانلود رایگان فیلم آموزشی سنحش از دور دکتر ولیزاده
» دانلود نقشه GIS کاربری اراضی، کیفیت مصالح، تراکم ساخت، مساحت قطعات شهر بجنورد
» دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» منابع آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
» سنجش از دور راداری
» از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟
» مقایسه تصاویر لندست ۸ و ۷
» تفاوت DEM، DTM، DSM چیست؟
» مدل رقومی زمین (DTM) چیست؟
» سنجش از دور حرارتی
» کاربرد های سنجش از دور

صفحات وبلاگ

جلوگیری از کپی کردن مطالب