close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
سیستم اطلاعات جغرافیایی

علوم زمین و توسعه

GIS یک علم است نه یک نرم افزار

پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو

 

پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو

** Crisis Modeling of Tabriz City Metro in GIS Environment **

Case Study: Metro Line 1

 

 

 

چکیده

 

مدیریت بحران به معنای جلوگیری از رخ دادن حوادث خطرناک قبل از به وقوع پیوستن آن‌ها و کنترل بحران در حین و بعد حادثه می‌باشد. امروزه مدیران سازمان‌ها در کلان‌شهرهای ایران برخلاف مدیران کلان‌شهرهای کشورهای پیشرفته کمتر به موضوع مهم مدیریت بحران توجه می‌کنند. GIS به‌عنوان یک فناوری مهم در امر مدل‌سازی مکانی و یک ابزار قوی در جهت برنامه‌ریزی و مدیریت بحران می‌باشد. مدل‌سازی حوادث و بحران مترو شهر تبریز در محیط GIS می‌تواند کمک شایانی در کاهش تلفات انسانی -اقتصادی حین وقوع و بعد حادثه داشته باشد.

 

در این پژوهش بامطالعه خط 1 مترو شهر تبریز و با جمع‌آوری اطلاعات مربوط به این خط ابتدا با استفاده از مدل تصمیم‌گیری الکترا ایستگاه­های خط یک مترو از نظر احتمال به وجود آمدن بحران اولویت‌بندی و نسبت به هم ارجحیت بندی شده است؛ برای این منظور از هفت معیار تاثیر گذار استفاده‌شده و با روش AHP وزن دهی شد است؛ نتایج مدل الکترا نشان داد که ایستگاه قونقا و فلکه دانشگاه به ترتیب نسبت به سایر ایستگاه‌ها از نظر احتمال به وجود آمدن بحران در ارجحیت بالاتری قرار دارند.

 

مدل دیگر مورد استفاده در این پژوهش، مدل تحلیل شبکه معابر شهری تبریز در محیط GIS جهت مشخص کردن مسیرهای بهینه دسترسی مراکز امدادی به ایستگاه‌های مترو حادثه دیده و محاسبه زمان و فاصله روی شبکه این مراکز از ایستگاه‌های مترو می­باشد؛ برای این منظور از داده‌های نقشه شهری باز (OSM) جهت ساخت شبکه و پایگاه داده هوشمند استفاده شده است. نتایج نشان می­دهد که اولاً داده‌های OSM در کشور ایران که به نوعی با کمبود و یا عدم دسترسی به داده‌های مکانی با دقت متوسط به بالا روبه‌رو است قابلیت خوبی جهت ساخت شبکه برای تحلیل‌های شبکه در محیط GIS دارد دوماً تمام ایستگاه‌های مترو از نظر فاصله زمانی- مکانی در موقعیت مناسبی نسبت به مراکز امدادی قرار دارند به طوری که بیشترین زمان لازم جهت طی مسیر بهینه برای رسیدن به ایستگاه­های خط یک مترو تبریز که دچار حادثه شده است حدود 5 دقیقه می‌باشد و بقیه ایستگاه‌ها نسبت به مراکز امدادی در فاصله زمانی کمتر از پنج دقیقه قرارگرفته‌اند؛ و در نهایت با استفاده از تصاویر ماهواره­ای و نقشه کاربری ارضی شهری فضاهای باز شهری در اطراف ایستگاه‌های مترو جهت تخلیه اضطراری شناسایی شد.

مدل تخلیه اضطراری مسافران از تونل و ایستگاه‌های خط یک مترو تبریز آخرین مدل مورد استفاده در این پژوهش می‌باشد؛ در این مدل ابتدا با مطالعه پارامترهای هندسی خط یک مترو تبریز زمان تخلیه را برای یک سانحه فرضی با بدترین سناریو و استفاده از پارامترهای نزدیک به واقعیت محاسبه شده است؛ و این زمان برای صدبار شبیه‌سازی انجام‌شده و مقداری برابر با 25.11 دقیقه به دست آمده است. همچنین عوامل تاثیر گذار بر این زمان به عنوان نتایج این بررسی ارائه گردیده است.

 

این پایان نامه در سال 1385 جزء 10 پایان نامه تحول آفرین انتخاب شد.

برای مکاتبه با نویسنده این پایان نامه با ادرس ایمیل زیر مکاتبه بفرمایید.

said.salmani@yahoo.com

تهیه و تنظیم: Maps


+ نوشته شده در03 / 05 / 1396ساعت 14:54توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 178

GIS

یك سیستم اطلاعاتی است كه پردازش آن بر روی اطلاعات مكان مرجع یا اطلاعات جغرافیایی است و به كسب اطلاعات در رابطه با پدیده‌هایی می‌پردازد كه به‌نحوی با موقعیت مكانی در ارتباط‌اند. به‌كارگیری این ابزار با امكان استفاده در شبكه‌های اطلاع‌رسانی جهانی، یكی از زمینه‌های مناسب و مساعد در جهت معرفی توان‌ها و استعدادهای كشور در سطح جهانی است.گسترش روزافزون شبكه كاربران این سیستم‌ها از جمله نكات اساسی است كه می تواند به قابلیت‌ها و توانایی‌های این سیستم بیفزاید.در حال حاضر از این سیستم‌ها بسته به نیازهای هر منطقه یا كشور در بخش‌های مختلف (مانند مطالعات زیست‌محیطی، برنامه‌ریزی شهری و شهرداری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیك شهری، تهیه نقشه‌های پایه، مدیریت كاربری اراضی، خدمات بانكی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی و مدیریت تأسیسات شهری مثل برق، آب،گاز، و..) استفاده می‌شود و با گذشت زمان و توسعه سیستم‌ها، كاربرد GIS به كلیه بخش‌های مرتبط با زمین گسترش یافته است.

مطالعه حاضر نیز با در نظرگرفتن مسائل فوق درصدد است ضمن معرفی بخشی از توان‌ها و مزایای این سیستم در دسترسی سریع به اطلاعات، تحلیل اطلاعات به طور یكجا و با هم، بهنگام‌سازی، دقت و سرعت بالای عمل، و ....، كاربرد و نحوه استفاده از آن را در ارتباط با مجموعه اطلاعات علوم زمین مورد بررسی قرار دهد و ارزیابی نماید.

تاریخچه ایجاد GIS (مروری بر مطالعات انجام شده)
اولین نمونه از یك جی ‌آی ‌اس ملّی، جی ‌آی ‌اس كانادا است كه از اواخر1960 به این طرف ‌به صورت پیوسته مورد استفاده قرار گرفته است. در دهه‌های 1970 و1980 میلادی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در فناوری GIS به وجود آمد، به طوری كه عبارت «سیستم اطلاعات جغرافیایی» در مورد مجموعه ابزارهایی برای تحلیل و نمایش نقشه‌ها و ادغام فنون و شیوه‌های آماری و نقشه‌ای و كاربرد فراگیرتر آن، بویژه برای تحلیل تأثیرات وخط مشی‌های دولتی به كارگرفته شد. در حالی‌كه سابقه فناوری GIS دركشورهای غربی ازجمله كانادا وآمریكا به بیش از40 سال می‌رسد، فناوری GIS در اغلب كشورهای جهان سوم بسیار جوان می‌باشد. از ویژگی‌های GIS در كشورهای غربی هماهنگی بین فناوری و آموزش وكاربرد آن است، درحالی كه دركشورهای جهان سوم، ورود فناوری قبل از آموزش و مهارت‌اندوزی مربوط به آن صورت می‌گیرد.

در ایران، اولین مركزی كه به طور رسمی استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی را در كشور آغاز كرد سازمان نقشه‌برداری كشور بود كه در سال 1369 براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، عهده‌دار طرح به كارگیری این سیستم شد. این سازمان در حال حاضر مشغول تهیه نقشه‌های توپوگرافی 1:25000 از عكس‌های هوایی با مقیاس 1:40000 می‌باشد و این فرصتی است برای تبدیل این نقشه‌ها به ساختارهای رقومی و تأسیس پایگاه توپوگرافی ملی كه نیازهای كاربران را در زمینه GIS برآورده می‌كند.
در همین راستا «شورای ملی كاربران سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی» به منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگ‌سازی فعالیت‌ها در زمینه GIS، تحلیل نیازمندی‌ها و همچنین بهره‌برداری شایسته از كلیه ظرفیت‌های علمی، فنی و نیروی انسانی در راستای ایجاد و به كار‌گیری GIS و با توجه به وظایف سازمان نقشه‌برداری كشور در خصوص تدوین و ایجاد سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی ملی، در دی ماه 1372 تأسیس گردیده است.
فعالیت‌های اجرایی پروژه ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی در وزارت صنایع و معادن، از فروردین 1371 آغاز گردید و هم‌اكنون از این سیستم به طور گسترده در ارتباط با فعالیت‌های آن استفاده می‌گردد.

از دیگر مؤسساتی كه در زمینه این سیستم فعالیت می‌كنند می‌توان شهرداری تهران، وزارت مسكن و شهرسازی، وزارت جهاد كشاورزی، مؤسسه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، و سازمان جنگل‌ها و مراتع را نام برد. در دانشگاه‌های كشور تاكنون از این سیستم، چنان كه باید، به عنوان یك فناوری با قابلیت بسیار بالا برای در اختیار قراردادن طراحی پروژه‌ها و كاربرد آن در رشته‌های مختلف استفاده نگردیده است.

عناصراصلی تشكیل دهنده سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی
GIS بر روی هرمی با چهار طبقه زیربنایی ساخته شده است:

- سخت‌افزار: با توجه به مرحله‌ای كه مطالعات در آن قرار دارد، كاربران می‌توانند از سخت‌افزارهای موجود در دسته‌بندی زیر استفاده نمایند:
٭ سخت‌افزارهای مرتبط با ورود اطلاعات (صفحه كلید، رقومی‌كننده، اسكنر، و ...)،
٭ سخت افزارهای مرتبط با مدیریت اطلاعات (سخت‌افزارهای جانبی رایانه‌ها مانند ماوس، ...)،
٭ سخت‌افزارهای مرتبط با خروج نتایج (چاپگرها، رسام‌ها، و ...).

- نرم افزار : برای راه اندازی GIS برنامه رایانه‌ای لازم است. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به «آرك اینفو»، «آرك ویو»، «اسپانز»، «مپ اینفو» اشاره نمود كه دارای توابع عملیاتی متعدد در جهت تجزیه و تحلیل مسائل و محاسبات آماری هستند و عمدتاً توسط شركت‌های بزرگ رایانه‌ای تولید می‌گردند. هر یك از این نرم‌افزارها برای مطالعات خاصی برنامه‌ریزی شده و دارای محدودیت‌ها و محاسن خاص خود می‌باشند. در این پژوهش از دو نمونه از نرم‌افزارهای رایج این سیستم (یعنی‌«آرك اینفو» و «آرك ویو» استفاده شده است.

- اطلاعات : بدون اطلاعات نه هدفی وجود دارد و نه پیشنهادی. تمركز توجه روی اطلاعات است. در واقع اكثر فعالیت‌ها برای اطلاعات انجام می‌شود، زیرا اطلاعات قلب GIS را تشكیل می‌دهد. كیفیت اطلاعات یكی از مهم‌ترین موضوعات قابل توجه و اساسی می‌باشد. كیفیت اطلاعات در ارتباط مستقیم با دقت، صراحت، مبانی علمی، تركیب اطلاعات، و تحلیل و مدلسازی است.

- سازمان و نیروی انسانی : مهم‌ترین بخش تشكیل‌دهنده GIS می‌باشد، زیرا سازمان و نیروی انسانی است كه عملیات GIS را كنترل می‌كند. سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای بسیار قوی GIS بدون پشتیباتی كادر متبحر، به كارآیی مناسب نخواهند رسید. برای اجرای موفق سیستم، سازماندهی نیروهای متخصص و كارآمد كه در جهت اجرا، بهینه نمودن و نهایتاً راهبری سیستم‌ها نقش‌های گوناگونی را ایفا می‌نمایند، الزامی است.

فرآیند تحلیل اطلاعات در سیستم اطلاعات جغرافیایی
GIS یك سیستم رایانه‌ای است كه چهار قابلیت اساسی را در رابطه با داده‌های زمین مرجع فراهم می‌آورد.
1. ورودی داده‌ها
2. مدیریت داده‌ ها
3. پردازش و تحلیل داده‌ها
4. خروجی داده‌ها

كاربردها و توانایی‌های سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی
بطور اجمال قابلیت‌های GIS نسبت به سیستم‌های اطلاعاتی مشابه و روش‌های دستی را می‌توان به شرح زیر بیان داشت:

● قابلیت جمع‌آوری، ذخیره، بازیابی و تجزیه و تحلیل اطلاعات با حجم زیاد؛
● قابلیت برقراری ارتباط بین اطلاعات جغرافیایی (نقشه) و اطلاعات غیرجغرافیایی(جداول اطلاعاتی) و ایجاد امكانات تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی با استفاده از اطلاعات غیرجغرافیایی و بالعكس؛
● توانایی انجام طیف وسیعی از تحلیل‌ها مانند: روی هم قراردادن لایه‌ها، پیداكردن اشیای مختلف با استفاده از خاصیت نزدیكی آن‌ها به یك شی‌ء خاص، شبیه‌سازی، محاسبه تعداد دفعات وقوع یك حادثه در فاصله مشخص از نقطه یا نقاط معین، و ...؛
● داشتن دقت، كارآیی، سرعت عمل زیاد و سهولت در بهنگام‌سازی داده‌ها؛
● توانایی انجام محاسبات آماری مانند محاسبه مساحت و محیط پدیده‌های مشخص شده؛
● قابلیت ردیابی و بررسی تغییرات مكان‌های جغرافیایی در طول زمان؛
● قابلیت استفاده برای مكان‌یابی پروژه‌های مختلف.

روش و مدل پژوهش
دراین روش از نوع توصیفی ـ تحلیلی است و بطور خلاصه شامل مراحل زیر می‌گردد:

1. جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مناسب و مورد نیاز، شامل اطلاعات توصیفی و اطلاعات مكانی؛
2. پیش‌پردازش اطلاعات؛
3. مدیریت داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها؛
4. تولید خروجی‌ها.

گردآوری اطلاعات
داده‌هایی كه باید در یك GIS وارد شوند دو نوع هستند:

1. داده‌های توصیفی كه بیانگر ویژگی‌ها و خصوصیات عوارض هستند،
2. داده‌های مكانی كه نشان‌دهنده موقعیت و شكل عوارض می‌باشند.

1. داده‌های توصیفی
با توجه به نوع مدارك مورد بررسی، اطلاعات مورد نیاز جهت ورود به سیستم عبارت‌اند از:
شماره مدرك- نویسنده (نام و نام خانوادگی)- موضوع تحقیق- مختصات جغرافیایی- سال انجام تحقیق- دانشگاه یا سازمان انجام‌دهنده تحقیق- كد مدرك.
به منظور دسترسی به اطلاعات فوق، ابتدا با جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی مركز، كلیه اطلاعات مربوط به علوم زمین (به ترتیب در پایگاه‌های اطلاعاتی پایان‌نامه‌های فارسی و لاتین، مقالات سمینارها، مقالات مجلات، گزارش، طرح‌های پژوهشی، اطلاعات سازمان مدیریت، اطلاعات قدیم و اطلاعات جدید) مورد بازنگری قرارگرفت.

دیگر مدارك علوم زمین موجود، به دلایل زیر امكان استفاده و نمایش در سیستم را نداشتند:
1. نبود اطلاعات مكان‌دار در برخی از مدارك،
2. عدم دسترسی به اصل بخش قابل توجهی از مدارك نظیر طرح‌های تحقیقاتی، گزارش‌ها، اطلاعات خزر، سازمان مدیریت، و...،
3. نبود اطلاعات دقیق جغرافیایی (مكانی) در برخی متون،
4. تكراری بودن برخی از مدارك.

2. داده‌های مكانی
داده‌های مكانی به اطلاعاتی گفته می‌شود كه درباره مكان، شكل، و روابط میان عوارض جغرافیایی در سطحی از زمین و بر روی نقشه هستند و معمولاً به صورت مختصات ذخیره می‌‌گردند. كیفیت این داده‌ها تأثیر بسزایی در تجزیه و تحلیل داده‌های به كار رفته در تشكیل بانك اطلاعاتی خواهد داشت.

اطلاعات مكانی لازم برای ورود به سیستم عبارت‌اند از:
الف. مختصات (طول و عرض جغرافیایی) مناطق مورد مطالعه (ثبت‌شده در مدارك)، كه توسط صفحه کلید به سیستم منتقل گردیدند؛
ب. نقشه‌های جغرافیایی پیوست شده به برخی از مدارك، كه اسکن شدند و توسط یک کد شناسایی10 كاراكتری که به هر یک از مدارک تخصیص داده شده و با مسیردهی لازم به داده‌های توصیفی مربوط به خود، متصل گردیدند؛
ج. لایه‌های اطلاعاتی شامل نقشه‌های استان‌ها، شهرستان‌ها، شهرها، دریاچه‌ها، مراكز استان‌ها و نقشه زمین‌شناسی ایران، كه همگی دارای مقیاس 1:250000، و به شكل استاندارد موجود می‌باشند و می‌توانند برای اهداف مختلف، مورد استفاده كاربران قرار گیرند. با هماهنگی‌های به عمل‌آمده، لایه‌های اطلاعاتی فوق از طریق وزارت صنایع و معادن (كه تجارب متعددی در امر GIS دارد، تهیه گردیده و برای انجام عملیات لازم به سیستم وارد گردیدند.
محصولات خروجی
یك سیستم اطلاعات جغرافیایی باید شامل نرم‌افزار لازم برای نمایش نقشه‌ها، نمودارها و جداول مختلف به صورت‌‌های گوناگون باشد. فنون نقشه نگاشتی باید این زمینه را فراهم كنند تا بتوان انواع نقشه‌هایی را كه مبین توزیع فضایی پدیده‌های مختلف هستند، به سادگی تولید كرد. انتخاب نوع نمایش این خروجی‌ها به عوامل مختلفی وابسته است كه عبارت‌اند از: طبیعت خود داده‌ها، توان تفكیك و مقیاس مورد نیاز، محدودیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و همچنین تعداد متقاضیان محصولات خروجی. علاوه بر این ما باید قادر باشیم محصولات غیرگرافیكی را نیز در خروجی یك سیستم اطلاعات جغرافیایی تولید كنیم. چنین خروجی‌هایی برای انتقال اطلاعات بین سیستم‌های مختلف پردازشگر و همچنین برای نگهداری اطلاعات به مدت طولانی به كار می‌روند. در حالت كلی، خروجی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1. خروجی‌های كاغذی از قبیل نقشه‌های موضوعی، نمودارها، جداول و گزارش‌های آماری كه از طریق چاپگر یا پلاتر تهیه می‌شوند،
2. خروجی‌های غیركاغذی كه در آن، اطلاعات تولیدشده بر روی صفحه نمایش دیده می‌شود. این نوع خروجی برای استفاده از آخرین پردازش‌ها و تحلیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1. نقشه‌های موضوعی
در نقشه‌های موضوعی ساختار یك توزیع داده كه ویژگی داده‌ها را به عنوان تشكیل‌دهنده روابط درونی بین قسمت‌های مختلف آن‌ها نشان می‌دهد، ترسیم می‌شود. نقشه‌های موضوعی را می‌توان برای توصیف محدوده وسیعی از پدیده‌های مختلف مورد استفاده قرار داد. از جمله نقشه‌های موضوعی، می‌توان به نقشه‌هایی كه پراكندگی نوع خاصی از داده‌ها را نشان می‌دهند، اشاره نمود.
در این پژوهش، توزیع پراكندگی جغرافیایی انواع مدارك مرتبط با علوم زمین برحسب پارامترهای مختلف را می‌توان به صورت همزمان در كلیه استان‌های كشور یا به تفكیك در هر یك از استان‌ها نمایش داد.

2. نمودارها
نتایج تجزیه و تحلیل‌های یك سیستم اطلاعات جغرافیایی را می‌توان به نحو مؤثرتری به وسیله گرافیك‌های غیرنقشه‌ای نشان داد. هدف كلی گرافیك، ایجاد رابطه‌ای است كه اطلاعات را به صورت ساده‌تری برای مخاطبان به تصویر بكشد.
اطلاعات كم‍ّی (عددی) كه در بانك اطلاعاتی موجود است را می‌توان به گراف‌های متفاوت و متنوعی تبدیل نمود. از انواع نمودارهای این سیستم می‌توان به نمودارهای میله‌ای و دایره‌ای اشاره كرد. از نمودار میله‌ای برای نمایش اختلافات موجود در یك مشخصه در بین گروه‌های مختلف استفاده می‌شود. این نمودار را می‌توان هم به صورت عمودی و هم افقی رسم نمود. نمودار دایره‌ای، اطلاعات را با تقسیم یك دایره به قطاع‌های مختلف نشان می‌دهد و با این روش، نسبت آن‌ها را به كل مشخص می‌كند. علاوه بر این می‌توان یك قسمت دلخواه را از بقیه قسمت‌ها جداكرد و برجسته نمود.


3. جداول
تهیه جداول از هر یك از مشخصه‌ها و داده‌های توصیفی، یا جداولی از كلیه اطلاعات توصیفی، از دیگر خروجی‌های یك سیستم اطلاعات جغرافیایی است. همچنین می‌توان با استفاده از تابع جستجو، داده‌هایی خاص را انتخاب و جداول مختلفی را برای نمایش یا تهیه خروجی، ایجاد نمود.

4. خروجی‌های دیگر
همانگونه كه قبلاً عنوان گردید، دیگر داده‌های خروجی ممكن است به صورت پردازش تصویری و نمایش بر روی نمایشگرهای رنگی نیز ارائه گردند. نوع اخیر خروجی برای كاربرانی كه به صورت روزمره از سیستم استفاده می‌كنند، بسیار مناسب می‌باشد. همچنین اطلاعات در محیط‌های مختلفی همچون دیسك، سی دی، و... هم قابل عرضه می‌باشد.
نمودار خلاصه شده‌ای از فرآیند انجام این طرح كه می‌تواند به عنوان مدلی برای ساماندهی دیگر اطلاعات مكان‌دار موجود در پایگاه‌های مركز، مورد استفاده قرار گیرد


+ نوشته شده در18 / 03 / 1396ساعت 23:59توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 66

gis چیست؟؟؟

 

 

gis چیست؟؟؟

با گسترش GIS و کاربردهای آن بسیاری با این سوال مواجه می شوند که به راستی GIS چیست ? حجم زیاد داده و کاربردهای روزافزون آنها در نظام های مختلف مرتب با زمین نظیر منابع طبیعی، محیط زیست، خاک و زمین شناسی و … از یک سو و ماهیت پویایی و تغییرپذیری آنها در بعضی از نظامها از جمله منابع طبیعی و محیط زیست از سویی دیگر، ضرورت استفاده از ابزارهای کمکی الکترونیکی و روشهای نوین را مطرح ساخته اند. توسعه و تکامل بسیار سریع فن آوری رایانه ای در بخش های سخت و نرم افزاری آن در دهه های اخیر ابتدا امکانات و تسهیلات فنی بسیار زیادی در رابطه با پردازش هندسی و گرافیکی داده های مرتبط با زمین و همچنین سازماندهی، مدیریت و بکارگیری اطلاعات موضوعی را به طور مجزا از فراهم ساخت. تشخیص ضرورت در اختیار داشتن و بکارگیری تسهیلات فوق به طور یکپارچه و توامان در رابطه با داده های زمینی، منجر به طراحی و ایجاد سیستمهای اطلاعات جغرافیایی گردید. سیستم اطلاعات جغرافی قادر است داده های مربوط به موقعیت مکانی پدیده ها را به همراه اطلاعات توصیفی آنها به طور یکپارچه نگهداری و به طور همزمان جهت طراحی، برنامه ریزی و حل مشکلات مورد استفاده قرار دهد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:11توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 63

کاربرد جی ای اس ( GIS ) در صنعت آب و فاضلاب

کاربرد جی ای اس ( GIS ) در صنعت آب و فاضلاب

مقدمه
امروز عصر ترقی و پیشرفت است. چرخهای اقتصاد جهانی بر پایه پیشرفتهای جدید و وسیع از علوم بنیان نهاده شده است. در این پیشرفتهای عظیم بشری که در طی سالیان متمادی به وجود آمده است قطعاً عوامل زیادی دخیل بودهاند. در سایه این تکنولوژی نوین است که کارهای عظیم و پروژههای بزرگ جهانی شکل میگیرد و جهان امروز میرود تا بابهای ترقی را با کلیدهایی دیجیتالی بگشاید! آری به همین سادگی و شاید با زدن یک دگمه کوچک جهانی بس عظیم پیش روی آدمی روشن میگردد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:6توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 172

مدل های داده GIS – مدل داده رستری

 

 

مدل های داده GIS – مدل داده رستری

المان پایه در مدل داده شبکه ای یا مدل داده رستری (picture element) pixel است. هر پیکسل نماینده قسمتی از زمین است. یک mixed pixel سلولی است که منطقه ی زمینی مربوط به آن از بیش از یک کلاس تشکیل شده باشد. resolution (قدرت تفکیک) آن با توجه به ابعاد پیکسل مشخص می شود. راه هایی برای فشرده سازی آن وجود دارد تا حجم آن کاهش یابد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:2توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 92

۱۰ ارتقاء مهم نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1

 

 

۱۰ ارتقاء مهم نرم افزار ArcGIS for Desktop 10.1


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 17:1توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 49

AHP

 

 

مقدمه:

در این فصل با استفاده از اطلاعات وضع موجود و با استفاده از نرم افزار الحاقی مارینونی به تصمیم­گیری و ارائه مدل مناسبت مکانی در رابطه با مکان­یابی احداث فضای سبز می­پردازیم.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 16:52توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 45

راهکار افزایش سرعت باز شدن نرم افزار ArcGIS 10.1

 

 

راهکار افزایش سرعت باز شدن نرم افزار ArcGIS 10.1

دوستانی که از ArcGIS 10.1 استفاده می کنند احتمالا با این مورد روبرو شده اند. هنگامی که یکی از نرم افزارهای بسته ArcGIS را می خواهید باز کنید مدت زیادی که گاها تا چند دقیقه بسته به سخت افزارتان دارد، طول می کشد تا نرم افزار باز شود. یکی از مواردی که باعث می شود سرعت بالا آمدن نرم افزار پایین باشد تست ارتباط با ArcGIS Online است (ArcGIS Online می تواند ArcGIS.com یا هر سایتی که به نرم افزار معرفی کردید باشد، تنظیمات مربوط به آن را در این آدرس می توانید مطالعه کنید). این تست به صورت یک آیکون کره مانند در نوار ابزار پایین ویندوز به نمایش در می آید.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در27 / 11 / 1395ساعت 16:40توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 100

کاربرد GIS در حمل و نقل و ترافیک شهری

کاربرد GIS در حمل و نقل و ترافیک شهری

امروزه توسعه بی رویه شهرها متاثر از رشد بی رویه جمعیت و مهاجرت و ساخت و سازهای بدون برنامه ریزی و گسترش مهار نشدنی آن، تغییرات زیادی را در ساختار فضایی شهرها باعث گردیده است که لازمه مطالعه و هدایت دقیق را می طلبد تا سازماندهی و طراحی شهری را بصورت مناسب انجام دهد.
برنامه ریزان شهری برای تهیه برنامه هایی بمنظور مستعد ساختن شهرها بعنوان محیط مطلوب برای ساکنین شهری نیازمند اطلاعات جدید جغرافیایی می‌باشد در حالیکه جمع آوری اطلاعات جغرافیایی اصولا سخت، زمانبر و پرهزینه و ناقص بوده و تجزیه و تحلیل اطلاعات فوق نیز زمان زیادی را می طلبد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در22 / 11 / 1395ساعت 11:48توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 64

S W O T

دائرالمعارف بریتانیکا ، استراتژی را از دید نظامی ( جایی که خاستگاه اولیه آن بوده ) با تعبیر هنر برنامه ریزی و هدایت عملیات معرفی کرده است و برای متمایز ساختن آن با تاکتیک سه ویژگی در گستره بیشتر عملیاتی، دوره زمانی بلندتر و جابجایی انبوه نیروها را قید می کند ( غفاریان، عمارزاده ، 1385). و اگر بخواهیم مدیریت راهبردی را در چند کلمه توضیح دهیم باید بگوییم ، این مدیریت عبارت است از اداره روند تصمیم گیری راهبردی (رحمان سرشت، پاییز 1384 ). و اصولاً استراتژی صرفاً بهتر کار کردن نیست. انجام کارهایی متفاوت از گذشته و یا انجام همان کار به طریقی متفاوت است. به عقیده یون (1993 ) سازمان های گردشگری باید از فرصت ها و تهدیدات ناشی از تغییر ارزش ها ، نگرش ها و آرمان های گردشگران آگاه باشند( رحمان سرشت و غلامرضا جمشید نژاد، 1379 ).


ادامه مطلب

+ نوشته شده در20 / 11 / 1395ساعت 0:14توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 20

آموزش مکان یابی با استفاده از تکنیکهای مکانی و سیستم اطلاعات جغرافیایی

مدل تحلیل سلسه مراتبی (AHP)

چارچوب مفهومی

به طور کلی تصمیم گیری چند معیاری با مجموعه­ی گزینه­هایی سروکار دارد که بر پایه­ی یک سری معیار ارزیابی می­شود. آنالیز تصمیم­گیری چند معیاری (MCDA) مجموعه­ای از روش­های تحلیلی است که به تصمیم ­گیرندگان در حل مسائل پیچیده و دارای ساختار ضعیف یا ناقص کمک کرده و از دانش تصمیم گیرندگان و معیارهای موثر در حل این مسائل استفاده می­کند .

چارچوبی که برای مراحل اجرای این فرآیند ارایه شده در شکل 1 آمده است. این چارچوب از فاز هوشمندی، طراحی و انتخاب تشکیل یافته است. هدف فاز هوشمندی توضیح و فهم رفتار سیستم و سنجیدن وضعیت فعلی است. هدف فاز طراحی، فرموله نمودن اهداف و مدل است و در نهایت فاز انتخاب، شامل تولید گزینه­ها، بررسی تاثیر آن­ها، ارزیابی و تصمیم­گیری و نمایش نتایج است. مراحل اجرای تصمیم گیری چند معیاری به شرح ذیل می­باشد :

تعریف مساله: هر فرآیند تصمیم­گیری با شناخت و تعریف مساله شروع می­شود.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در20 / 11 / 1395ساعت 0:8توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 75

آشنایی با نقشه برداری و کاداستر

نقشه برداری یکی از قدیمی ترین فن های مورد استفاده بشر بوده و از آن برای تعیین حدود اراضی استفاده می کرده اند. اما با پیشرفت آبادی ها و بالا رفتن ارزش زمین های شهرها و مزارع، اهمیت نقشه برداری بیشتر نمود پیدا می کند، بطوریکه در حال حاضر ارزش بالای زمین‌ها در شهرهای بزرگ باعث شده است در تهیه حدود املاک دقت بالایی را به کار ببرند و این دقت بالا لازمه اش تهیه نقشه های بزرگ مقیاس است. این نوع نقشه برداری که باعث تهیه نقشه های بزرگ مقیاس می شود را نقشه برداری ثبتی یا کاداستر گویند.

۳_Solarpotentialkataster_8_Bezirk_FMZKPastell

کاداستر

 مجموعه دفاتر و اسنادی است که دلالت بر مساحت اراضی مزروعی و غیر مزروعی و ابنیه و املاک و نقشه و حدود ترسیمی آنها در مناطق مختلف کشور می کند و غرض از آن تعیین مالیات های اراضی بر حسب ارزش املاک و منافع آنهاست. یکی از اهداف کاداستر شهری تعیین نوع املاک برای ارزیابی مالیاتهای اراضی برحسب ارزش آنها ا


ادامه مطلب

+ نوشته شده در15 / 11 / 1395ساعت 17:10توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 59

کاربرد GIS در طرح تفصیلی شهری

الف) GIS چیست؟

GIS یک فناوری مبتنی بر کامپیوتر است که از سیستم های اطلاعات جغرافیایی به عنوان چارچوبی برای مدیریت و ترکیب داده ها، حل مسائل و یا فهم موقعیت های گذشته، حال و آینده استفاده می کند.

۰

سه طرز تلقی مختلف از GIS

یک سیستم اطلاعات جغرافیایی غالباً با تهیه نقشه سروکار دارد. با این حال، نقشه تنها یکی از راه های کار کردن با داده ها در GIS  و تنها یکی از محصولات آن است.

GIS  می تواند به یکی از سه طریق زیر مورد بررسی قرار گیرد:


ادامه مطلب

+ نوشته شده در15 / 11 / 1395ساعت 17:2توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 74

اجزای SDI

اجزای SDI 

 • داده های مکان مبنا Geographic Data

همانطور که از اسم این داده ها مشخص است داده هایی هستند در ارتباط با مکان قرار گیری عوارض. در سطح ملی و منطقه ای اولین بخش این داده ها نقشه های توپوگرافی پوششی هر کشوری می باشند.این نقشه ها که نقشه های مبنایی هر کشوری می باشند به همراه نقاط مبنای مسطحاتی و ارتفاعی زیربنای اطلاعات مکانی هر کاربری بوده و از اولویت بسیار بالایی برخوردار می باشند. اهمیت این داده های مبنایی به خاطر این است که تمام کاربران ملی، اطلاعات مکان مبنای خود را بر مبنای این داده ها، گردآوری تعیین و یا اندازه گیری می نمایند. این نقشه های مبنایی درواقع هسته تشکیل دهنده چنین سیستمی می باشند. اهمیت این داده های مبنایی در حدی است که در اکثر کشورها روی این زیر ساختار کار نموده اند. سازمان های نقشه برداری وظیفه ایجاد، پشتیبانی، و نگهداری این زیر ساختار را به عهده دارند. از دیگر اطلاعات مبنایی که بر مبنای نقشه های مبنا تهیه می گردند می توان به مدل رقومی زمین(DEM)عکس های ماهواره ای تصحیح شده، ارتوفتو، داده های هیدرو گرافی، اطلاعات حمل و نقلی و جاده ای، شبکه آبها، محدوده های تقسیمات کشوری، داده های کاداستر و…. اشاره نمود.

 • استانداردها Standards

استانداردها بخش دستوری این زیر ساختار می باشند که برای یکسان سازی زبان ارتباطی بین ارگان ها، تولیدکنندگان و کاربران داده ها مورد استفاده قرار می گیرند و مشخص می نمایند که هر داده مکان مبنا با چه خصوصیات و اطلاعات توصیفی باید گردآوری شود. این استانداردها همچنین به کاربران داده ها، مشخصات و میزان اطلاعاتی را که در رابطه با داده ها می توانند انتظار داشته باشند را مشخص می نماید. این استانداردها نه تنها در رابطه با عوارض نقشه ای بلکه در ارتباط با اطلاعات توصیفی، ارتباط عوارض و وابستگی های هر داده به داده های دیگر می بایست ایجاد و تدوین گردند.

SDI4

 • مرکز هماهنگی داده ها Clearing House

مرکز تبادل داده های مکانی Spatial Data Clearinhouse سیستمی است که در آن می توان متادیتای داده های مکانی را جمع آوری نمود و در صورت نیاز به جستجوی داده های موردنیاز پرداخت، متادیتای کلیه داده های مکانی اعم از داده های تولیدشده ملی که توسط سازمانی خاص تولید می گردد و یا داده هایی که به واسطه اجرای یک پروژه تولید می شود، تماماً در این مراکز نگهداری می گردند. یکی از مباحث مهم در نگهداری داده ها، تفکیک آنها از طریق کدهای انحصاری می باشد.به طوری‌که به هر عارضه کد انحصاری الحاق می گردد و در تمامی سامانه ها و داده های مختلفی که این عارضه در آنجا حضور دارد از این کد استفاده می گردد. این موضوع باعث جلوگیری از تکرار غیرضروری عارضه در آرشیو نگهداری داده ها شده و نتیجتاً تمامی اطلاعات توصیفی وابسته به هر عارضه در یکجا گردآوری می شود. از طرفی فرمت ها و نحوه ثبت و نگهداری یکسانی تعیین می گردد تا از عدم انطباق بین ارگان های مختلف جلوگیری گردد. این بخش هماهنگ کننده تمامی کاربران ازنظر داده های نگهداری شوند را بر عهده دارد.

 • فرا داده Metadata

فراداده که به آن متادیتا و ابر داده نیز گفته می شود، به معنای اطلاعات در مورد اطلاعات است. به زبان عامیانه، مجموعه ای از اطلاعات و توضیحات که توصیف کننده یک داده خاص است را فراداده گویند.

به طور مثال: فرمت داده، مقیاس داده، موقعیت و مختصات جغرافیایی محدوده اطلاعات،تهیه کننده، سازمان تهیه کننده، تاریخ تهیه، میزان دقت اطلاعات، نرم افزار و روش تهیه اطلاعات، آدرس و مشخصات تهیه کننده اطلاعات، نوع سطح دسترسی و…. ، سیستم های جستجو اطلاعات را قادر می سازد به جای جستجو اطلاعات حجیم، تنها  فراداده آن اطلاعات را جستجو نموده و اطلاعات مورد نیاز کاربران را در مورد موجودیت و چیستی اطلاعات، بدون دسترسی به اصل آن در اختیار آنها قرار دهد.

 • نحوه ارتباط کاربران و داده ها Services

این بخش را اجزایی تشکیل می دهند که به کار با داده ها و جستجو در آنها کمک می نماید. بخش دیگری از این قسمت مربوط به خدماتی است که از پیش برای قشر خاصی از کاربران تعریف و آماده گردیده است.

SDINEW

 • به اشتراک گذاری داده ها Partnership

این قسمت درواقع تعریف کننده وظایف، حدود اختیارات و نحوه ارتباط کاربران با یکدیگر است.در این قسمت نیاز به ایجاد قوانین و دستورالعمل های ملی روشن و واضح بسیار بدیهی است. از دیگر عملکردهای این بخش روشن نمودن وضعیت ارتباط بین تولیدکنندگان، کاربران دولتی و بخش خصوصی در رابطه با داده های مکانی است.

SDI6

SDI دارای ماهیتی پویا بوده ، به نحوی که قابلیت انطباق با فناوری جدید و تطبیق با شرایط مختلف و متغیر در یک جامعه را مهیا می سازد.

سلسله مراتب توسعه SDI

محیط SDI دارای خاصیت سلسله مراتبی (Hierarchy) بوده به این مفهوم که ارتباط بین سطوح یک جامعه (محلی، شهری و استانی) مختلف آن جهت تبادل اطلاعات و سرویس‌ها در محیطهای مختلف، فراهم می شود.

 ساخت و به کارگیری یک GIS بر روی بستر SDI از ضریب اطمینان موفقیت بالاتری برخوردار است.

خاصیت سلسله مراتبی SDI امکان استفاده از اطلاعات مکانی موجود در آن و تبادل آنها بین سطوح مختلف استان و GIS های آن را فراهم می‌کند GIS. با بهره گیری و استفاده از پایگاه های موجود و تعریف شده در بستر) SDI نقشه های توپوگرافی و لایه های اطلاعاتی شامل، آب، برق، گاز، عکسهای هوایی و اطلاعات دیگر) همراه با داده های توصیفی مربوط عوارض، امکان ایجاد یکپارچه پایگاه اطلاعات مکانی و توصیفی را فراهم می کند.

SDI3

دلایل استفاده از SDI  در یک پروژه

 • تدوین پیش نویس و راهکارهای راه اندازی بستر SDI
 • ایجاد مقدمات راه اندازی زیرساختارهای داده‌های مکانی پروژه
 • Provincial/State SDI جهت بهینه‌سازی مدیریت و برنامه ریزی در سطوح مختلف پروژه
 • همکاری در ظرفیت سازی و اشاعه فرهنگ استفاده و به کارگیری SDI در مدیریت و برنامه ریزی
 • فنّاوری‌ای اطلاعات مکانی و شبکه های ارتباطی
 • توسعه خدمات و سرویس های اطلاعات مکانی
 • هماهنگی ها و قابلیت ادغام
 • هستی شناسی Ontology
 • مفهومی Semantics
 • سیاست ‌ها و قوانین مختلف بر داده ها و اطلاعات شامل اثرات آنها برای جمع آوری، مستند سازی، حفظ و نگهداری، دسترسی و استخراج داده ها
 • تحلیل اثرات اقتصادی و اجتماعی از SDI و راهبردهای مرتبط (دولت الکترونیک) در سازمان ها و ارتباط بین سازمان ها

+ نوشته شده در15 / 11 / 1395ساعت 16:59توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 35

SDI چیست؟

مجموعه ای پایه ای از فن آوری ها، سیاست گذاری ها و ترتیبات سازمانی اطلاق می گردد که تضمین کننده مهیا بودن داده های مکانی است.

  SDI بستری را جهت یافتن، ارزیابی و استفاده از داده های مکانی برای عموم کاربران و تهیه کنندگان داده های مکانی در تمامی سطوح دولتی، بخش خصوصی، دانشگاه ها و سایر اقشار جامعه ایجاد می کند.

 

هدف اصلی SDI

هدف اصلی SDI این است که دولت ها و سازمان ها و دستگاه های اجرایی با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن به داده های مکانی پایه و پردازش شده و لایه بندی شده و به روز شده دسترسی داشته باشند. هدف این نیست که یک سازمان تمامی لایه های داده های مکانی را خود تهیه و در اختیار داشته باشد.بلکه هدف آن است که هر سازمانی متولی تهیه و به هنگام رسانی لایه های مختلف داده های مکانی خود باشد و لایه های داده های مکانی دیگر که در کار او تأثیرگذار است از سازمان متولی با مکانیزم مشخصی دریافت نماید، زیرا که هر سازمانی برای تهیه یا خرید داده های مکانی مورد نیاز خود توان مالی معینی دارد.

زیر ساخت داده های مکانی، سعی بر ایجاد محیطی دارد که در آن تمام تولید کنندگان داده های مکانی در سایه مشارکت و همکاری با یکدیگر و استفاده بهینه از فن آوری های موجود،لایه های اطلاعاتی مورد نیاز بخش های دولتی و غیر دولتی را تولید کرده و با به اشتراک گذاری آنها امکان دسترسی و استفاده از آنها را برای کاربران(با رعایت کلیه سطوح دسترسی) فراهم می سازد. به عبارت دیگر، هدف زیر ساخت داده مکانی ایجاد محیطی جهت تسهیل و هماهنگ سازی امر تولید، تبادل و به اشتراک گذاری داده های مکانی است، در واقع SDI شامل مجموعه ای از داده های مکانی و استانداردهای لازم برای تولید، نگهداری و استفاده از این داده ها به همراه اطلاعات توصیفی آنها و ایجاد ارتباط بین کاربران و تولیدکنندگان داده های مکانی از طریق مکانیزم ها و قوانین مشخص است.

وضعیت یک کشور فرضی قبل از به وجود آمدن زیر ساخت های داده های مکانی

SDI0

 

SDI1

 

عوامل تأثیرگذار در ایجاد SDI و GIS های موفق

 • قانون
 • بودجه
 • مدیریت و برنامه ریزی
 • فرهنگ سازی
 • آموزش
 • نیروی متخصص و ماهر
 • استاندارد ها قابل قبول
 • امکانات سخت افزار و نرم افزاری مناسب

 

عوامل توسعه SDI

مراحل توسعه و ایجاد SDI برای هر کشوری وابسته به تاریخچه تولید اطلاعات مکانی، سطح و نوع اطلاعات مکانی موجود، متولیان آن و نیازهای توسعه­ای کشور است. اما به طور کلی، جنبه­های مختلفی اعم از اجتماعی، قانونی، سازمانی و فنی در توسعه SDI باید مورد نظر قرار گیرند.SDI2

مزایای SDI

مزایای ایجاد و راه اندازی SDI  در یک جامعه را می توان مشتمل بر موارد ذیل دانست:

 •  تسهیل در تبادل، ادغام و به‌کارگیری اطلاعات مکانی.
 • ایجاد فرصت های شغلی جدید.
 • تسهیل در توسعه بازار اطلاعات و صنعت.
 • ارائه خدمات نوین و بهینه به کاربران با استفاده از فناوری اطلاعات.
 • افزایش امنیت اجتماعی با به کارگیری اطلاعات مکانی در مدیریت بحران.
 • ارائه خدمات بهینه به کاربران با بهره گیری از اطلاعات مکانی و بهره گیری بیشتر از بسترهای توانمندسازی.
 • افزایش منافع اقتصادی،اجتماعی و زیست محیطی حاصل از سرمایه گذاری‌های انجام شده بر روی داده های مکانی موجود توسط سازمان‌های مختلف.

 

کاربردهای SDI

SDI  دارای توانایی تسهیل در اجرای فعالیت های مختلف در یک جامعه است . دامنه این فعالیت ها بسیار وسیع بوده و در واقع ،شامل تمامی امور مرتبط با مدیریت ، برنامه ریزی و سازندگی در یک جامعه مانند شهر ، استان یا کشور می شود . در این راستا ،استفاده از SDI ، باعث تسهیل در روند تصمیم گیری در کاربردها و فعالیت های متنوعی شامل موارد زیر می گردد:

 • مدیریت شهری و منطقه ای
 • مدیریت بحران
 • آمایش سرزمین
 • مدیریت منابع
 • مدیریت زمین و املاک و کاداستر
 • مدیریت منابع آب و دریایی
 • معادن
 • محیط زیست
 • دفاع و امنیت
 • آمار و برنامه ریزی
 • بهداشت و درمان
 • برنامه ریزی اجتماعی
 • حمل و نقل
 • کشاورزی

 

سلسله مراتب توسعه SDI

 

SDI3

 


+ نوشته شده در15 / 11 / 1395ساعت 16:55توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 58

محصولات GIS نرم افزار Mapinfo

محصولات GIS نرم افزار Mapinfo

محصولات این شرکت در چهار دسته ارائه شدهاست که شامل نرم افزارهای رومیزی، سرور، وب ومحصولات داده ای است.


نسخه ی MapInfo رومیزی

محصولات رومیزی MapInfo ، کاربران راقادر به ایجاد، دسترسی ،مدیریت و بصری سازی داده های مکانی و به اشتراک گذاری سریع و آسان نقشه های تعامل با کیفیت بالا، می کند. محصولات رومیزی MapInfo شامل چندین نرم افزاراست تا طیف وسیعی از کاربردها را پوشش دهد.

این نرم افزارها شامل MapInfo Professional و بسته هاو ابزارهای که قابلیت های MapInfo Professional را درجنبه های مختلف توسعه میدهند شامل MapInfo Engage3D ، MapInfo Vertical Mapper ،MapInfo MapBasic ، pbEncom Discover ، MapInfo Crime Profiler ، MapXtreme for .Net و MapMarker است که هر کدام قابلیت ها و کاربردهای مختلفی دارند

نسخه ی MapInfo رومیزی-هینکو

MapInfo Professional

MapInfo Professional یک نرم افزار رومیزی GIS توسط Pitney Bowes است که به منظور کار با نقشه و آنالیزهای مکانی استفاده می شود. این نرم افزار به کاربران امکان بصری سازی، آنالیز، ویرایش،تفسیر، فهم و خروج داده به منظورکشف روابط الگو ها و روندها، نمادگذاری عوارض وایجادنقشه ها را می دهد.

اولین نسخه ی MapInfo Professional در سال 1986 به عنو ان سیستم آنالیز و نمایش نقشه(MIDAS) ارائه شد. این نسخه فقط برای سیستم عامل DOS دردسترس بود.این نرم افزار می توانست با استفاده از محیط توسعه ی MapCode که شبیه زبان برنامه نویسی C بود،شخصی سازی شود. نام این نرم افزاربارها تغییر پیدا کرد تا درنهایت نسخه ی دوم با نام MapInfo ارائه شد.

MapInfo Professional-هینکو

MapInfo با رابط گرافیکی کاربرپسندتربا قابلیت استفاده در سیستم عامل های UNIX و Macintosh بازطراحی شد. محیط توسعه ی MapCode هم با یک زبان جدید به اسم MapBasic جایگزین شد. نسخه ی چهارم این محصول در سال 1995ارائه شد.که به نام MapInfo Professional تغییر نام داده بود. نسخه ی 9.5 و نسخه ی 9.5.1 در سال 2008 ارائه شدند. اولین بهبودی این نسخه های آزادشده، استفاده از موتورگرافیکی بود. مجموعه ابزارهای CAD مثل ابزارهای ویرایش نیز در این نسخه ها گنجانده شده بود.

نسخه ی 10 در سال 2009 ارائه شد. از جمله قابلیت های این نسخه رابط کاربری درون آن بو د.نسخه ی 10.5 نرم افزاردر سال 2010 ارائه شد. این نسخه شامل Table Manager window جدید بود. همچنین قابلیت انتشار و استفاده مستقیمBing Map به عنوان نقشه های پس زمینه نیز به نرم افزار اضافه شد. همچنین حمایت ازCSW نیز بهبود داده شد. در سال 2011 ،شرکت Pitney Bowes نسخه 11 این نرم افزار را آزاد کرد.این نسخه دارای قابلیت performance tuning بو دو قابلیت استفاده از پنجره ی مرورگر، به منظو ر ایجاد و آنالیز داده های جدول ، بهبو دبخشیده شد.

همچنین این نسخه با MapInfo Manager تلفیق شد که این محصول برای مدیریت داده ی مکانی مو رد ا ستفاده قرار می گرفت. نسخه ی 11.5 نرم افزار در سال2012 ارائه شد. این نسخه شامل پنجره ای جدید برای ایجاد راهنماهای نقشه و همچنین بهبودپنجره مرورگر بو د. در این نسخه توانایی برای ویرایش فراداده در داخل Catalog Browser ایجاد شد.

نسخه ی 12 نرم افزار در سال 2013 در دسترس بو د که دراین نسخه خروجی های کارت گرافیکی بهبود داده شد.

MapInfo Professional توسط کاربران تخصص GIS یا تحلیلگرها به منظور انجام آنالیزهای مکانی پیچیده، ایجاد گزارش وکمک به تصمیم گیری بر اساس نتایج، استفاده می شود. این نرم افزار درطیف وسیعی از کاربردهای تجاری در صنایع مختلف استفاده می شود. از جمله کاربردهای این نرم افزار می تو ان به مو ارد زیراشاره نمو د:

 • ایجاد نقشه و ویرایش: MapInfo Professional شامل ابزارهای ایجاد و ویرایش نقشه است. با امکانات مو جود دراین نرم افزار،امکان مسیریابی اتوماتیک در ناحیه های پیچیده، ایجاد ناحیه ی پارسل با شکل لوزی یا متوازی الاضلاع دیگر وچرخش، کپی و جابجایی نقشه فراهم می شود.
 • GeoMarketing: ابزاری برای موقعیت یابی هوشمند به منظو ر تشخیص ناحیه جغرافیایی برای بازاریابی .
 • آنالیز موقعیت محلی: محاسبه ی بهترین محل برای ایجاد یا بستن فروشگاه ها، کارخانه ها، آپارتمان ها و غیره. فرآیندانتخاب عموماً بر اساس موقعیت کارگرها، مشتریها، الگو های خرید، وضعیت مسیرهای ارتباط و حمل ونقل، تأسیسات وامکانات مو قعیت، آمار جمعیت و غیره است.
 • آنالیز جرم: آنالیز سیستماتیک داده ی مکانی برای تشخیص و آنالیز الگو ها و روندها در جرم و اغتشاش ها.

این نرم افزارویژگی ها و قابلیت های فراوانی دارد.ازجمله ی این ویژگی ها و قابلیت ها به شرح زیر است:

 • لایه بندی: یک از مهمترین ویژگ های MapInfo Professional قابلیت تلفیق داده های بهدست آمده از منابع مختلف است حتی با فرمت ها و سیستم تصویرهای مختلف در یک نقشه. ارتباطات جغرافیای بین مجموعه داده های مختلف نیزمی توانندبصری و پرس و جو شوند. لایه ها می توانند وکتوری و رستری باشند. در پنجره ی نقشه، می توان ترتیب لایه ها راکنترل کرد، برچسب گذاشت و مشخصه هایی شامل نقشه های رستری و translucency را نمایش داد.
 • نقشه های موضوعی : به کاربران اجازه ی سایه زدن نقشه ها، ایجاد و نمایش چارت های دایره ای و میله ای، نمادهای نمایش دهنده ی تغییرات تدریجی ، تراکم نقطه و غیره را می دهد.
 • SQLبا افزونه های جغرافیایی : ایجاد و ذخیره ی پرسوجو های SQL از جداول مختلف و داده های تلفیقی در دسترس
 • نتایج پرس وجو ها می تو اند دوباره استفاده شود یا با دیگران به اشتراک گذا شته شو د.دستورات استاندارد SQL شاملSELECT ، FROM ، WHERE ، GROUP BY ، ORDER BY و INTO است. دستورات جغرافیایی SQL هم شاملCONTAINS ، WITHIN ، PARTLY WITHIN ، ENTIRELY WITHIN و INTERSECTS است. نتایج نیز می توانندبااستفاده از تو ابع SUM() ، MIN() ، MAX() ، COUNT(*) ، AVG() و ()WTAVG با یکدیگر تلفیق شوند.
 • چارتها و گرافها: گرافها و چارت های تعاملی مانند چارتها و گرافهای سه بعدی، حبابی ، ستو نی ، هیستو گرامی، میله ای و غیره.کنترل استایل گرافیکی شامل،موقعیت، تیلت، چرخش و غیره. همچنین انتخاب رکو رد پایگاه داده با کلیک برروی بخش آن در گراف یا چارت.
 • بصری سازی سه بعدی: نمایش سه بعدی، اجازه ی چرخش و تیلت دادن نقشه هابه میزان دلخواه را می دهد. همچنین قابلیتهای سنتی زوم و پن نیز در آن وجو د دارد.
 • حمایت از تصاویر رستری: قابلیت استفاده از تصاویر رستری مثل نقشه های کاغذی اسکن شده، تصاویر ماهواره ای، عکس ها وغیره به منظو ر فراهم کردن لایه های جزئیات برای نقشه ها
 • ابزار Drag & Drop : با این ابزار، نقشه ها را می توان به یک برنامه کاربردی دیگر مثل ماکروسافت و ورد، اکسل و پاورپوینت انداخت. همچنین قابلیت فراخو انی مستقیم نقشه ها به فتو شاپ نیز وجو د دارد.
 • مدیریت ناسازگاری: مدیریت تفاوت ها در داده، زمانی که چند کاربر بر روی یک فایل داده بر روی سرور کار می کنند.
 • ترجمه ی دوطرفه بین محیط MapInfo Professional و محیط های نقشه سازی دیگر شامل نرم افزار AutoCAD ،نرم افزارهای ESRI و Intergraph/Bentley یعن فرمت هایی مثل DWG ، DXF ، DGN ، Shape و E00 و غیره.
 • فراخوانی راحت: آپلو د فایل های MapInfo TAB به پایگاه داده
 • این نرم افزار را می توان به گونه ای شخص سازی کرد تا اطلاعات را که مهمتر و مفیدتر است، جمع آوری کند.
 • پشتیبانی از فرمتهای مختلف مانند SHP ، Microsoft Excel ، Word ، Microsoft Access ، Oracle ، Microsoft SQL Server و غیره.
 • داشتن ارائه ی کامل از ابزارهای ویرایش و ترسیم به منظو ر شخصی سازی نمو دارها، گزارش ها و نقشه ها
 • داشتن نقشه ها و تو ابع آماده برای ایجاد نقشه های دلخو اه کاربر
 • سازگاری با انو اع ویندوزها
 • قابلیت به اشتراک گذاشتن داده ها
 • محیط کاربری ساده
 • کاربرپسند بو دن آن که باعث عدم نیاز به متخصص فناوری اطلاعات برای استفاده از آن می شو د.
 • ایجاد نقشه های سفارشی و محتو ایی برای تجزیه وتحلیل
 • نمایش شبکه های زیرساختها و تأسیسات
 • خدمات بهینه سازی و فروش زمین
 • Hotlink ها: هر شی ء بر روی نقشه می تواند به یک سند (URL ، .doc ، .xls ، .ppt ، .ppt ، .tab ، .wor ، .mdb و غیره)لینک داده شو د که به صورت اتو ماتیک با کلیک بر روی آن شی ء، نشان داده می شود.

منبع:دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی


+ نوشته شده در14 / 11 / 1395ساعت 23:13توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 37

گروه آموزشی سنجش از دور و GIS

گروه آموزشی سنجش از دور و GIS

معرفی گروه
گروه آموزشی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ در قالب مرکز سنجش از دور و GIS به عنوان بخشی از گروه جغرافیای طبیعی راه اندازی شد. در بهمن ماه ۱۳۹۳ با تصویب اجرای چارت جدید سازمانی دانشگاه تبریز این گروه به عنوان گروه مستقل شروع به کار نمود. گروه سنجش از دور و GIS هم اکنون با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی سنجش از دور و GIS و همچنین چهار گرایش در مقطع کارشناسی ارشد شامل: آب و خاک، مخاطرات محیطی، شهری و روستایی و آب و هواشناسی ماهواره ای دانشجو می پذیرد. پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و همچنین توسعه آت گروه جزو اهداف و الویت های این گروه می باشد.

معرفی اعضای هیئت علمی


در حال حاضر آقای دکتر بختیار فیضی زاده، دکتر خلیل ولیزاده کامران به عنوان اعضای اصلی در این گروه فعالیت می نمایند. آقای دکتر شهرام روستایی، آقای دکتر محمد حسین رضایی مقدم، آقای دکتر داود مختاری، آقای دکتر محمدرضا نیکجو، آقای دکتر هاشم رستم زداده به عنوان اعضای وابسته با گروه سنجش از دور و GIS همکاری می کنند.

دکتر بختیار فیضی زاده


دکتری سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS از دانشگاه سالزبورگ اتریش
تخصص اصلی GIS- تخصص جنبی سنجش از دور
لینک به وبگاه


دکتر خلیل ولیزاده کامران

دکتری اقلیم شناسی از دانشگاه تبریز
تخصص اصلی- اقلیم شناسی، تخصص جنبی سنجش از دور و GIS
لینک به وبگاه


+ نوشته شده در13 / 11 / 1395ساعت 21:59توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 54

دانلود نرم افزار آرک هیدرو ArcHydroTools

مدیران منابع آب از سیستم اطلاعات مکانی (GIS) برای تجسم و تجزیه و تحلیل داده های هیدرولوژیکی برای انجام وظایفی از قبیل ارزیابی کیفیت آب، برآورد میزان آب دردسترس، برنامه ریزی پیشگیری از سیل، طوفان و درک محیط طبیعی و مدیریت منابع آب بهره می برند. Arc Hydro نقطه شروع برای تجزیه و تحلیل منابع آب با نرم افزار ArcGIS است.

 

Arc Hydro چیست؟

مدل داده ای برای منابع آبی

ArcHydro که با همکاری صنعت، دولت و دانشگاه توسعه یافته است، ساختار داده ای در GIS است که داده های هیدرولوژیک را به روش های تصمیم گیری و مدل سازی منابع آب لینک می کند. استفاده از آرک هیدرو به شما کمک می کند تا مجموعه داده هایی بسازید که بتواند با مدل منابع آب یکپارچه شود. مدل داده هایArcHydro ساختار داده های آب را استاندارد کرده به طوری که داده ها را می توان به طور مداوم و کارآمد برای حل مشکلات منابع آب در هر مقیاسی استفاده نمود. Arc Hydro برای شما امکان ساخت مدل داده های خود و ادغام آن با ابزارهای آرک هیدرو را فراهم می آورد.

مجموعه ای از ابزارها برای تجزیه و تحلیل منابع آبی

مدل داده Arc Hydro به همراه مجموعه ای از ابزارها برای ایجاد مجموعه داده های سازگار با ArcHydro و اجرای مدل داده عرضه شده است. ابزارهای Arc Hydro در نرم افزار ArcGIS کار می کنند، اما برخی از آن ها نیاز به ArcGIS Spatial Analyst نیز دارند. از Arc Hydro برای انجام موارد زیر استفاده می شود:

 • تولید و پرکردن یک geodatabase متعلق به آرک هیدرو از منابع داده های برداری و رستری.
 • ایجاد روابط بین لایه های مکانی.
 • اعمال شبکه های هندسی برای دستیابی به تجمع بالادست و پایین.
 • انجام آنالیزهای پیشرفته برروی منابع آب (به عنوان مثال، تعیین حوزه و خصوصیات آن)
 • توسعه طرح آبی گره-لینک.
 • استفاده از چارچوب تبادل اطلاعاتXML برای یکپارچه سازی داده ها با مدل های خارجی.

 

Arc Hydro نوار ابزارها، منوها، و و ابزارهای geoprocessing ارائه می کند که به شما اجازه می دهد محیط مدل سازی یکپارچه ای را برای داده های هیدرولیکی در نرم افزار ArcGIS ایجاد کنید. شما می توانید ArcGIS را به همراه ابزارهای geoprocessing موجود در ArcHydro برای ساخت مدل های geoprocessing از منابع آبی خود به کار بگیرید، که نتیجه آن می تواند در محیط های دسکتاپ و وب مورد استفاده قرار گیرد.

 

با استفاده از آرک هیدرو چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • ایجاد نقشه های پایه (basemap) و داده هایGIS که از شبیه سازی های شما پشتیبانی کرده و از اطلاعات هیدرولیک (نوع خاک، کاربری اراضی، پوشش گیاهی)، توپوگرافی (مساحت، شیب)، و توپولوژیک (ارتباط، شبکه) استفاده می کنند.
 • ترکیب سازه های ساخته شده به دست انسان با شبکه های جریان برای یکپارچه سازی داده ها و محیط مدل سازی جریان های آبی به منظور مدیریت دارایی ها و پشتیبانی از مدل سازی هیدرولوژیکی.
 • بررسی داده های خود برای آشکار کردن شرایط جریانی که ممکن است نادیده گرفته شده باشند(به عنوان مثال، تغییرات شیب یا خاک).
 • یکپارچه سازی داده های مکانی و زمانی.
 • گرفتن ورودی داده ها از مدل های هیدرولوژیکی و هیدرولیکی خارجی.
 • نمایش نتایج شبیه سازی خود بر روی نقشه و ادغام با دیگر آنالیزهای GIS از قبیل مسیریابی وسایل نقلیه و آنالیز تاثیر (impact analysis).

 

دانلود ArcHydroTools برای ARC GIS 10.3


+ نوشته شده در13 / 11 / 1395ساعت 21:34توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 197

معرفی زبان برنامه نویسی پایتون و کاربرد آن در Arc GIS 10.X

با عرضه نسخه Arc GIS 10 خط و مشی شرکت سازنده کامپوننت های آرک آبجکت مشخص گردید. برخی از تغییراتی رو که من به شخصه با آنها مواجه بودم شامل

1- حذف VBA برای سفارشی سازی نسخه دسکتاپ و ارائه زبان اسکریپتی پایتون به جای آن

 2-روند تدریجی حذف Arc GIS Server For DotNet /Java

۳- سرمایه گذاری بیشتر روی سرویس کلود Cloud و موبایل

۳- اهمیت دادن به API های سبک و راحت به منظور ارتباط بهتر با Arc GIS Server

4-جدا کردن فایل های اشتراکی هسته دسکتاپ - سرور - انجین به منظوز نصب و ارتقاء مجزا از همدیگر (فضای نامی Version به همین منظور درArc Object SDK اضافه گردید تا شما به راحتی بتوانید رانتایم مجزا به برنامه بدهید)

 5- اهمیت دادن بیشتر به برنامه ها روی پلتفورم های غیر ویندوزی مانند اندروید گوگل - Ios اپل و C++Qt

آنچه در این تاپیک و در آینده بیشتر به آن می پردازیم زبان برنامه نویسی پایتون و کتابخانه انحصاری شرکت ESRI تحت نام Arc Py است به نظر من جایگزینی مناسب برای VBA است به دلایل زیر

 1-پایتون یک زبان کاملا شی گراست

 2- پایتون رایگان و متن باز است

 3- چون پایتون با پورتابل C نوشته شده می تواند به صورت مجازی بر روی هر سیستمی کامپایل و اجرا شود . مار پایتون یه زبان اسکریپتی است یعنی در حالت معمول به فایل اجرایی تبدیل نمی شه بلکه یک ماشین مجازی فایل کد را خوانده و همزمان آنها را تفسیر کرده و اجرا می نماید . پس شما می توانید یک برنامه در ویندوز بنویسید و سپس آن را بدون تغییر روی لینوکس یا مکینتاش یا هر سیستم عامل و سخت افزار دیگری که پایتون روی آن نصب باشد اجرا کنید

 4- پایتون یک زبان قدرتمند است چرا ؟ چون از C -C++-Java مشتق شده است

 5- پایتون قابلیت استفاده کدهای نوشته شده به زبانهای مختلف را داراست این قابلیت مهمترین نقطه قوت این زبان است فایل هایexe این زبانها را میتوان مستقیما در برنامه اجرا کرد یا از توابع کتابخانه ای COM API استفاده کرد

 6- پشتبانی عالی غول های نرم افزار از این زبان مانند گوگل - مایکروسافت ... مثلا مایکروسافت به شما امکان میدهد که از محیط ویژوال استودیو برای اجرای دستورات پایتون استفاده کنید و کتابخانه Iron Python را به این منظور در دات نت گنجانده است

7- سازگاری کامل در سیستم های عامل مانند ویندوز - لینوکس ادامه دارد...


+ نوشته شده در13 / 11 / 1395ساعت 21:10توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 40

کاداستر زراعی و نقش آن در توسعه ملی و مشکلات پیش روی آن

 

مزایا و اهداف کاداستر

 

 

امروزه یکی از اولویت های کلان کشورهای در حال توسعه، رسیدن به توسعه پایدار به ویژه در بخش کشاورزی می باشد. منظور از توسعه پایدار، توسعه ای است که در جهت تامین نیازهای نسل کنونی حرکت کند، بدون آن‌که توانایی نسل های آینده را  در رفع نیاز هایشان کاهش دهد. با توجه به نقش مهم آب و خاک در توسعه کشاورزی، بهره برداری مناسب از این منابع محدود در راستای تامین رفاه، امنیت و پایداری جوامع حائز اهمیت می باشد.

امروزه در تمامی کشورهای صنعتی و پیشرفته، هدف از کشاورزی مدرن و مکانیزه، یکپارچگی اراضی و استفاده از تکنولوژی های نوین در جهت کنترل نهاده های کشاورزی آب و خاک می باشد که این مهم با اجرای طرح کاداستر قابل تحقق است.

کاداستر

کاداستر به نظامی اطلاق می شود که هدف از آن تعیین محدوده مالکیتی به همراه اطلاعات حقوقی مرتبط به هر ملک است. کاداستر را می توان به عنوان فهرست مرتب شده ای از اطلاعات متعلقات، در داخل کشوری مشخص و یا منطقه ای معین دانست.

کاداستر پایه اطلاعات زمینی است که در آن با در اختیار داشتن اطلاعات توصیفی و هندسی زمین به طور یک جا برنامه ریزی های کلان کشور سریع تر و دقیق تر انجام می شود. جهت نیل به اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی در یک استان (به عنوان مثال استان فارس)، باید ساختار سازمانی فنی_ اجرایی گروه کاداستر اراضی کشاورزی در قالب بدنه مدیریت طرحهای استراتژیک سازمان جهاد کشاورزی آن استان شکل بگیرد. شکل زیر بخش های مختلف این ساختار نمایش می دهد.

 

اهداف کاداستر

اهداف حقوقی: تعیین محدوده مالکیت های حقیقی و حقوقی و نهایتا مدیریت اراضی.

اهداف ارتقای سیستمی: به روز رسانی اطلاعات، نقشه و تبدیل سیستم ثبت املاک به یک سیستم رقومی زمین.

اهداف کیفی:

T     ایجاد روابط ساده و مطمئن و سریع در صدور و یا اصلاح اسناد مالکیت و معاملات

T     کاهش دعاوی ملکی و دادگاهی

T     امکان برنامه ریزی های صحیح فنی

T     اشتغال زایی ایجاد درآمد مستمر

T     افزایش کارایی طرح های عمرانی کشور

مزایای کاداستر زراعی رقومی

ª    افزایش تضمین حقوقی، کاهش خطر جعل، افزایش انگیزه سرمایه گذاری در زمین

ª    وضوح ارزش واقعی زمین

ª    آسان، ارزان و سریع تر شدن معاملات ارضی، دسترسی بیشتر به اطلاعات زمین و مالک

ª    کاهش مشاجرات روی حدود و ثغور اراضی و کاهش هزینه مردم و دولت

ª    تسهیل هدفمندی یارانه های بخش کشاورزی

ª    تسریع در ارائه هر گونه خدمات به کشاورزان نظیر نهاده ها، تسهیلات و ...

ª    تنظیم الگوی کشت

ª    آمایش سرزمین

ª    توسعه صنایع وابسته به کشاورزی

ª    برنامه ریزی ترویج کشاورزی با استفاده از نقشه ها

ª    پایه ای جهت صدور کارت هوشمند و هویت بخشی به کشاورزان

ª    ایجاد ثبات سیاسی و اقتصادی

ª    فراهم آمدن بستر تحقیقات و تسهیل امور تحقیقاتی

ª    جلوگیری از دوباره کاری ها (استعلام زمین امور اراضی، منابع طبیعی، ثبت)

ª    تسهیل استفاده از تکنولوژی های جدیدی مثل سنجش از راه دور

ª    کاهش حجم ذخیره سازی داده ها

ª    شناسایی توزیع ثروت در جامعه و سهم افراد از دارایی ها و منافع ملی

ª    برآورد هزینه های واقعی ناشی از خسارت و حوادث طبیعی و قابل استناد بودن آن در مراجع قانونی و مراکز بیمه

ª    ایجاد نظامی دقیق، ساده، روان و قابل تغییر با زمان بر امور املاک و مستحدثات کشور

ª    امکان مدیریت کلان مزارع با دقت بالا

ª    کوچک سازی بدنه دولتی ثبت پس از اجرای کاداستر

ª    استفاده از اسناد مالکیت به عنوان وثیقه در اخذ منابع مالی برای مقاصد مختلف از جمله کارهای تولیدی

ª    بهره گیری از اطلاعات کاداستر در امور دفاعی و امنیتی، مدیریت بحران و حوادث غیر مترقبه

ª    ایجاد سیستم جامع بانک اطلاعات جهت مطالعات دقیق و برنامه ریزی های ملی و منطقه ای در زمینه های عمرانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، بودجه، در آمد، زمین و مسکن و غیره

ª    کاهش هزینه و زمان در تهیه نقشه های دیگر

ª    جلوگیری از تخلفات معاملاتی زمین

ª    کمک به ایجاد اطلاعات زیر ساختاری

ª    حرکت به سمت توسعه پایدار در کشور

 

نتیجه گیری

                   ایجاد پایگاه اطلاعاتی مدرن

                   استفاده از اطلاعات دقیق و به روز

                   تدوین برنامه های توسعه کشاورزی

                   افزایش بهره وری

                   دستیابی عملی به توسعه پایدار و اهداف چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404

 

 

ساختار طرح کاداستر

 

ضرورت اجرای طرح کاداستر زراعی رقومی

وجود آمار و اطلاعات دقیق، صحیح، بهنگام و مکانی (مکان مرجع) عامل حیاتی برای کلیه برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... در کشور می باشد. در واقع از دیرباز اطلاعات مکان مرجع به عنوان یکی از زیر ساخت های مهم توسعه در کشورها مد نظر بوده است. امروزه سیستم اداره زمین شامل کاداستر، ثبت زمین، ارزش گذاری زمین و کاربری اراضی می باشد که با محوریت کاداستر در جهت نیل به توسعه پایدار مورد استفاده قرار می گیرند.

طرح کاداستر زراعی - رقومی سازمان جهاد کشاورزی

طرح کاداستر سازمان جهاد کشاورزی در راستای مدیریت بهینه سیستم اطلاعات کاداستر کشور با استفاده از پیشرفته ترین علوم و فناوری ها، تهیه نقشه و فرم های اطلاعات، جمع آوری و به روز رسانی اطلاعات درصدد ایجاد پایگاه اطلاعات مکانی کاداستر می باشد. از جمله نیاز های این طرح، تولید و به هنگام سازی نقشه های رقومی و جمع آوری، اخذ و به هنگام سازی اطلاعات ثبتی اراضی، مکانیزاسیون سیستم کشاورزی، فرهنگ سازی، اطلاع رسانی، آموزش و نهایتا اخذ خدمات مشاوره ای، نظارتی و اجرائی جهت بهینه سازی طرح کاداستر اراضی کشاورزی است تا بتوان از اطلاعات کاداستر به عنوان یکی از اطلاعات پایه در زیر ساخت های ملی اطلاعات مکانی استفاده نمود.

روند اجرای طرح کاداستر

امروزه دز ارتباط با ایجاد، توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) ، ایجاد زیر ساخت های اطلاعات مکانی (SDI) ، طرح های آمایش سرزمین و سایر طرح های زیر ساختاری، اطلاعات کاداستری از جمله اطلاعات پایه جهت تصمیم گیری، برنامه ریزی و استفاده بهینه از منابع می باشند. با اجرای طرح کاداستر، اطلاعات مربوط به سیستم کاداستر کشور را می توان در قالب پایگاه های داده مکانی و سیستم های اطلاعات مکانی (GIS/LIS) به نحو بهینه اخذ، ذخیره بازیابی، به هنگام سازی و پردازش نموده و نمایش داد و آنها را به نحو مناسب استفاده نمود، ضمن آنکه می توان اطلاعات فوق را در قالب فرمت های مناسب و استاندارد تبادل نمود. اجرای طرح فوق در کشور ما را قادر می سازد تا به شکل منطقی تری جهت استفاده بهینه از امکانات موجود برای ترسیم آینده ای روشن تر برنامه ریزی نماییم.

ساختار طرح کاداستر زراعی رقومی

طرح کاداستر زراعی رقومی شامل چهار گروه به شرح ذیل است.

گروه آماده سازی تصویر

وظایف کلی این گروه شامل: فیوژن تصویر، گرفتن نقاط کمکی از تصاویر جهت ژئو رفرنس، تهیه نقشه از نقاط کمکی، تحویل نقاط کمکی به گروه نقشه برداران، تهیه نقاط استاتیک و RTK ، ایجاد شبکه های مثلثی و آنالیز نقاط می باشد.

گروه ژئورفرنس

وظایف کلی این گروه شامل: ژئورفرنس کردن (زمین مرجع نمودن) تصاویر، بررسی صحت فرایند ژئورفرنس کردن تصاویر به روش های مختلف، برش تصویر و ارائه تصاویر آنالیز شده به گروه رقومی سازی می باشد.

 

گروه تکمیل پرسش نامه و IT

وظایف کلی این گروه شامل: ارسال نقشه ها به شهرستان ها و مراکز خدمات، آموزش و نظارت بر تکمیل پرسش نامه ها توسط کادر اجرایی شهرستان، بازبینی پرسش نامه های ارسال شده، نظارت بر بازخوانی اطلاعات(OCR)  ، آنالیز اطلاعات، تکمیل اطلاعات، تست صحت اطلاعات، ارسال اطلاعات به سرور مرکزی، ارسال نقشه ها به اداره کل ثبت اسناد و املاک کشور جهت صدور سند می باشد.

 

 

 

 

گروه رقومی سازی

وظایف کلی این شامل دیجیت کردن تصاویر، کنترل فرآیند دیجیت، یکپارچه سازی قطعات دیجیت شده، کنترل نهایی کیفیت دیجیت، تهیه اندکس و راهنمای نقشه و در نهایت پرینت نقشه ها می باشد.

 

 

جمع آوری اطلاعات تکمیلی در رابطه بانک جامع اطلاعات کشاورزی

همزمان با جمع آوری اطلاعات توسط گروه کاداستر اراضی کشاورزی، اطلاعات کاربردی دیگری از جمله اطلاعات اقلیمی، منابع آب، بازار و .... در  حال جمع آوری است. گفتنی است که هم اکنون بخش قابل توجهی از اطلاعات جمع آوری شده از طریق سامانه بانک جامع اطلاعات کشاورزی به مرکز کنترل واقع در ساختمان اصلی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس منتقل گردیده است.

نقش کاداستر در توسعه استان ها

بی شک برای بررسی نقش کاداستر در توسعه یک استان (به عنوان مثال چهار محال و بختیاری) انجام عملیات میدانی و بررسی دقیق دیگر شاخص های توسعه استان و روابط آنها با یکدیگر را می طلبد که این امر لزوم دسترسی به آمار و  ارقام دقیق  از کلیه پارامتر های توسعه پایدار را می طلبد در اینجا بطور اجمال سعی شده است با توجه به   پیشرفت خوب طرح ملی کاداستر در استان نقش آن در فر آیند توسعه استان در زمینه های  شهری و روستایی  در بستر های توسعه عمرانی و قضایی  و روانی بررسی گردد.

 

 

تعریف توسعه

توسعه پایدار عبارتست از تغییر پایدار اقتصادی و اجتماعی ، فرهنگی و محیطی که برای رفاه طولانی مدت در کل جامعه طراحی می شود و استراتژی توسعه پایدار از مهمترین و کار آمد ترین مباحث برای دستیابی به رفاه و پیشرفت زندگی بشر با توجه به حفظ و ماندگاری منابع برای نسلهای آینده است.

 

برخی کارشناسان واژه های رشد و توسعه را به صورت مترادف به کار می برند، اما به اعتقاد اغلب کارشناسان رشد و توسعه یکی نیستند، رشد تک بعدی است و شامل پیشرفت در يک زمینه خاص مثلا رشد اقتصادی است اما توسعه، پیشرفت همه جانبه و در همه ابعاد است، هر توسعه ای لزوما با رشد همراه است اما هر رشدی توسعه محسوب نمی‌شود.

 

توسعه ملی، فرآیندی همه‌ جانبه است و معطوف به بهبود تمامی ابعاد زندگی مردم يک جامعه است. ابعاد مختلف توسعه ملی عبارتند از: توسعه اقتصادی، توسعه سیاسی ، توسعه فرهنگی و توسعه اجتماعی.

 

بالا بودن درآمد سرانه، بهبود وضعیت آموزش، ارتقا سطح بهداشت، افزایش رفاه، پیشرفت صنعتی و افزایش امید به زندگی از جمله شاخص های توسعه محسوب می شوند.

 

بنابراین توسعه علاوه بر اینکه بهبود وضعیت تولید و درآمد را در بردارد، شامل دگرگونی ‌های اساسی در ساختهای نهادی، اجتماعی، اداری و همچنین دیدگاه‌ های عمومی مردم است. توسعه در بسیاری از موارد، حتی عادات و رسوم و عقايد مردم را نیز در بر می گیرد.

 

توسعه پایدار روستایی ،  شهری ،  ملی

 یک فرآیند بلند مدت است که نتیجه آن تأمین نیازمندی ها و رفاه برای روستاییان و ارتقاء سطح کیفیت زندگی و کاهش فقر می باشد که این توسعه نیاز به حفظ و نگهداری سرمایه های انسانی و اجتماعی که از گذشتگان به ما ارث رسیده دارد.

 از پیش شرط های ضروری برای توسعه پایدار روستایی دادن مسئولیت ها ، امتیازات و حقوق مالکیت به شکل دقیق به روستاییان و رفع چالش های توسعه پایدار روستایی که شامل محدودیت خدمت رسانی به روستا ، ضعف شناخت از جامعه روستایی ، نابسامانی و تغییر و تحولات روستاها ، محدودیت تأمین اشتغال و نابسامانی در مدیریت زمین و عدم ارتقاء بهره وری از منابع پایدار در محیط روستاها ست. شرایط مهم برای موفقیت در توسعه پایدار روستاها اولویت دادن به مردم روستاها ، رفع نیازهای آنها و امنیت قانون و حفظ حقوق افراد و منافع آنها پایداری از طریق خود اتکائی و فن آوری مناسب محیط زیست و مشارکت مردمی است و با توجه به شرایط کشورهای جهان سوم از ابعاد اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و سیاسی امکان تحقق اهداف دولتها در زمینه توسعه بدون مشارکت و همیاری تمام افراد جامعه وجود ندارد در کشور ما نیز که در مسیر رشد و توسعه گام نهاده است اقدامات موثر و مناسبی به خصوص در جهت توسعه پایدار روستایی انجام گرفته و یکی از این اقدامات با ارزش که به موجب قانون در اجرای ماده 133 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بر عهده ادارات ثبت اسناد گذاشته شده سند دار کردن خانه های روستایی است.

 

توسعه پایدار شهری و ملی با تعاریفی که برای توسعه روستایی گردید دارای  پارامتر ها و ویژگی های خاص و گسترده تری است که عوامل گوناگونی در بستر سازی و موفقیت آن نقش دارند که بی شک یکی از مهمترین این عوامل نقش مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی و تثبیت مالکیت شهروندان و دولت  و امنیت روانی جامعه از لحاظ احساس آرامش فکری در خصوص خدشه ناپذیری مالکیت آنها می باشد .

مشکلات کاداستر زراعی گیلان

کاداستر زراعی در برخی از استان های کشور، با مشکلاتی همراه بوده است. ما در این جا معضلات موجود در یکی از پروژههای بزرگ سازمان جهاد کشاورزی کشور یعنی طرح تجهیز و نوسازی مزارع شالی زار استان های شمالی کشور بررسی میکنیم.

طرح تجهیز و نوسازی از سه مرحله به شرح زیر تشکیل شده است :

 

§        عملیات نقشه برداری شامل برداشت کاداستر و توپوگرافی شالی زارها .

§        طراحی (شامل یک تکه سازی زمین های هر مالک و مشخص نمودن محل جاده و زه کش بر روی نقشه های تهیه شده در مرحله قبل ) .

§        تفکیک و پیاده کردن ساختار تعیین شده در نقشه های خروجی مرحله طراحی ، بر روی زمین .

 

مرحله اول توسط مهندسین مشاور انجام می شود که در مواردی کار به صورت دسته دو به افراد حقیقی و یا حقوقی دیگر واگذار می گردد

مرحله طراحی نیز توسط شرکت مهندسین مشاور انجام می شود و در نهایت کارفرما که جهاد کشاورزی استان می باشد اقدام به برگزاری مناقصه جهت شروع فاز سوم کار ، توسط پیمانکار واجد شرایط می نماید .

آنچه در بالا ذکر شد ، شرحی کوتاه در زمینه مراحل طرح و آشنایی خواننده با آنها بود و اما معضلات و مشکلاتی که معمولا در این طرح ها پیش می آید :

در مرحله نخست کار که تماما عملیات نقشه برداری می باشد  در بخش کاداستر نیاز فراوانی به همکاری درست کشاورزان و مالکان زمین ها می باشد . یکی از مشکلات ، عدم حضور مالک در منطقه و عدم همکاری لازم از سوی شوراهای روستایی برای اطلاع رسانی به زمین داران می باشد . بطوری که شاهدیم تا روز پایان عملیات نقشه برداری ، صاحبان زمین در منطقه حاضر نشده اند و عوامل اجرایی مجبور به استفاده از افراد محلی دیگر جهت نشان دادن حدود زمین و نام صاحب آن می شوند که همین امر سبب مشکلات فراوانی می شود که گاه تا فاز سوم طرح نیز به درازا می انجامد و چه دادگاه های بسیاری که به همین دلیل تشکیل نشده اند .

همچنین عدم برداشت صحیح توپوگرافی منطقه و دپوها و جهت شیب زمین مشکلاتی را در بخش طراحی و محاسبه حجم خاکبرداری و خاکریزی سبب می شود . در ضمن معمولا ایستگاه گذاری به شیوه آنتنی می باشد و خبری از پیمایش و سرشکن نمودن آن نیست .

در مرحله طراحی نیز معمولا شاهد مشکل آنچنانی نیستیم مگر آنکه که اپراتور طراحی ، مرتکب اشتباهی شده باشد .

و اما فاز سوم طرح که شامل انجام عملیات تفکیک و مرز بندی های جدید زمین ها و احداث زهکش و راههای ارتباطی می باشد بیشترین میزان مشکلات و درگیری ها را با خود به همراه دارد .

در بخش تفکیک  ، اشتباهات انجام شده در برداشت کاداستر ، خود را نشان می دهند . به این صورت که نقشه ی تحویل داده شده از سوی مهندسین مشاور با واقعیت منطقه در مواردی تفاوت دارد و این تفاوت ها و اشتباهات مربوط به عدم برداشت صحیح زمین ، چه مشکلاتی را که ایجاد نمی کنند ؛ بطوری که در بسیاری از موارد مقداری از زمین در منطقه ، در انتهای کار تفکیک کم آورده می شود و یا با  اضافه زمین مواجهیم .

بنظر نگارنده یکی از راهکار های کنترل نقشه های اولیه و جلوگیری از بروز یک چنین مشکلاتی توسط مشاور این است که پس از پایان برداشت کاداستر و توپوگرافی منطقه ، نقشه بردار اقدام به برداشت کل محیط منطقه نماید یعنی محدوده منطقه طرح که زمین های برداشتی در آن واقع اند را برداشت نماید که این کار با توجه به حجم  حداکثر زمین ها در طرح ، شاید بیش از یک روز هم بطول نینجامد . حال جمع مساحت زمین های برداشتی و مساحت بدست آمده از برداشت کل زمین می بایست با هم برابر باشند . در صورت عدم برقراری تساوی و وجود اختلاف فاحش و بیش از مقدار مجاز ، در صورتی که محل بروز خطا و یا اشتباه مشخص نشد ، می بایست مقدار تفاوت بر روی زمین هایی که مشکل اساسی در مساحت اعلام شده با مساحت برداشت شده شان دارد اعمال شود و یا بر روی  برداشت های جزئی زمین ها سرشکن شود ، یعنی به تمام زمین ها مقداری معین اضافه و یا کم شود که تاثیر فاحشی در اندازه زمین ها نخواهد داشت ولی از مشکل بزرگتر یعنی کم یا زیاد آمدن زمین در انتهای کار جلوگیری می نماید . از دیگر مشکلات ، علاقه شرکت ها به استفاده از کمترین نفرات در تیم های نقشه برداری جهت دستیابی به سود بیشتر می باشد که این مسئله سبب وارد آمدن فشار بالا به نقشه بردار و حتی چه بسا بروز خطاها و اشتباهات احتمالی اجتناب ناپذیر می گردد .  برای مثال در تیم های نقشه برداری خبری از میر چین نیست و در بسیاری موارد دسترسی به تجهیزاتی چون بی سیم نیز مقدور نمی باشد که این مسئله فشار زیادی بر نقشه بردار و افراد رفلکتور گیر وارد می آورد .

از دیگر مشکلات عدم صحیح تفکیک توسط نقشه بردار می باشد .

متاسفانه یکی از دلایل عدم انجام صحیح عملیات نقشه برداری حضور کسانیست که با مدرک دیپلم و یا مدارک غیر مرتبط همچون ساختمان و کشاورزی نام نقشه بردار بر خود نهاده اند و متاسفانه بسیاری از اشتباهات و چرخش های موجود در نقشه ها و عدم صحیح عملیات برداشت ، پیاده سازی و تفکیک ، ناشی از عدم تسلط این افراد در این حرفه می باشد .

ضمن اینکه نظارت بر نقشه های تهیه شده معمولا بر عهده همان مشاور تهیه کننده نقشه است و در صورت اعتراض پیمانکار ، با دلایلی دروغین همچون دسته دو بودن کار و اینکه شخصی دیگر نقشه را تهیه کرده از زیر بار پاسخگویی شانه خالی می نمایند . نظارت بر انجام عملیات اجرایی (پیمانکار) نیز معمولا بر عهده همان مشاوریست که انجام مراحل قبل  را بر عهده داشته . بدیهیست که با یک چنین ساختاری شرکت های مهندسین مشاور بزرگ براحتی قادر به انجام هر عمل نا حقی و پوشاندن اشتباهات خود خواهند بود و هیچ کس نیست که به فریاد کشاورزان مظلوم برسد . متاسفانه در بسیاری موارد شاهد همکاری پیمانکار و مشاور در این زمینه هستیم و چه نا حقی هایی که از همین روی بر کشاورزان و مالکان نمی رود ....

برای مثال در مواردی شاهد ان بوده ایم که پیمانکار به نقشه بردار متذکر شده که به عنوان نماینده مشاور نمی بایست تغییر مساحت حقیقی زمینی که مالک نسبت به مساحت اولیه آن شاکیست اعلام دارد چرا که چه بسا بسیاری دیگر از مالکان نیز به سبب این تغییر ، معترض به مساحت اعلام شده زمین خویش شوند و خللی در سرعت انجام کار ایجاد شود . حقیقت و راستی چه ارزشی دارد ؟ پول مهم تر است .

آری ، این گونه است که می بینیم به کشاورز مساحت زمینش را که پس از شکایت های مکرر و حضور مجدد تیم نقشه برداری صالح ،مساحت زمین که ابتدا 800 متر اعلام شده بود معلوم میشود که 500 متر بیشتر شده است یعنی در واقع 1300 متر است، تنها 5 متر بیشتر اعلام می کنند یعنی زمین 805 متر شده است!

نگارنده ، عدم حضور نظارت قوی و صالح در بخش نقشه برداری این پروژه ها را یکی از دلایل حق کشی های موجود می داند و امید دارد که در آینده نزدیک شاهد تغییری در این ساختار معیوب باشیم هر چند که بارقه امیدی دیده نمی شود.


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 22:45توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 150

زیر ساختار اطلاعات مکانی

 

زیر ساختار اطلاعات مکانی

مقدمه

تصمیم گیری صحیح نیازمند اطلاعات صحیح شامل اطلاعات مکانی و ابزار تحلیل و ارائه ی آنهاست امروزه با توجه به دامنه نیاز و جهت پاسخگویی به نیاز کارمندان و ارائه ی خدمات باعث گردیده تا تک تک سازمانها ی مربوطه توانایی ارائه ی خدمات به کاربران در حوضه ی خدمات اطلاعات مکانی را به تنهایی نداشته باشند . کاربران احتیاج به اطلاعات به روز و واقعی راجع به عوارض دارند. برای رسیدن به چنین هدفی سازمانها و صنعت میبایست به طور بسیار نزدیکی با یکدیگر مشارکت نمایند .زیر ساختار های اطلاعات مکانی (SDI) بیشتر روی داده های سطوح ملی تمرکز داشته اند ولی امروزه این تمرکزروی داده های با مقیاس بالا بیشتر شده است ،که کاربران بییشتری با آن درگیر هستند . دلیل این تغییر در تحولات تقشه برداری ،سیستمهای مدیریت زمین و مسایل ملی مربوط به تهیه ی نقشه و روند فعالیت های اطلاعات مکانی است.با عنایت به این نکته ، دولت های مختلف در سراسر جهان در حال ایجاد تغییر جهت ارائه بیشتر اطلاعات به عموم مردم هستند . ولی در این میان کمبود روابط بین صنعت و این دسته فعالیت های دولتی یا بین سازمانی است .امروزه نیاز بیشتری به ایجاد یک بستر برای ایجاد ارتباط بین صنایع و بخش خصوصی است که باعث تسهیل در ارائه ی خدمات و اطلاعات خواهد شد و همچنین باعث رشد و توسعه ی همزمان بخش خصوصی و صنعت اطلاعات مکانی خواهد گشت .این حرکت در واقع منتبغ با دید گاه توانمند سازی دولت با اطلاعات مکانی است .زیر ساختار های اطلاعات مکانی (SDI) یک قالب اطلاعاتی از داده های فضایی ، پایگاه داده جامع ، کاربران و ابزار مرتبط با استخراج اطلاعات می باشد که در یک مجموعه اثربخش و انعطاف پذیر با هم در تعامل هستند.

تعریف

زیر ساختار اطلاعات مکانی (SDI) یک طبقه بندی و سلسله مراتبی از زیر ساختار های اطلاعات مکانی در سطوح مختلف سازمانی ،محلی ،استانی یا ایالتی ، ملی ،منطقه ای و جهانی برمبنای همکاری و مشارکت است . این ساختار باعث صرفه جویی در زمان ،هزینه و نیروی انسانی در جمع آوری داده ها ،هم افزاری داده ها ،نگهداری و تلفیق با داده هاست .

تعریف دانشگاه ملبورن استرالیا عبارت است از :

" زیر ساختار اطلاعات مکانی مجموعه ای از فناوری ها ،سیاست گذاری ها ،استانداردها ،شبکه های دسترسی و منابع انسانی لازم برای جمع آوری ،پردازش،ذخیره سازی ،توزیع و بهینه سازی و استثفاده از داده ها و اطلاعات مکانی در سطوح مختلف به منظور تسهیل در روند تصمیم گیری و مدیریت یک جامعه است ".

واژه ی زیر ساخت برای این استفثاده میشود که بتواندمفاهیمی چون قابلیت اعتماد ،محیط حفاظت شده ،ارتباطات شبکه ایی  الکترونیکی و تصاویر جاده ها را در حالت اطلاعات جغرافیایی استاندارد بیان کند .

در برخی از متون به زیرساخت اطلاعات مکانی (SDI) که با نام زیر ساخت اطلاعات جغرافیایی فضایی (GDI ) نییز شناخته میشوند به  فاکتور محیط بیشتر توجه میشود که به دسترسی آسان و استثفاده ی راحت از اطلاعات جغرافیایی اشاره دارد و هدف این است که تمام اجزای اجتماعی در تصمیم گیری ها برمبنای جزئیات مکانی وفضایی محدوده مورد نظر دخالت داشته باشد .حتی برخی (SDI) را مکانیزمی موثردر فرآیند تولید ،مدیریت ،و استفاده از اطلاعات مکانی جغرافیایی تعریف میکنند.

 

 

 

اهمیت اطلاعات فضایی- مکانی

شاید ساده ترین توضیح درمورد اطلاعات فضایی مکانی عبارت از یافتن مکانی روی زمین باشد برای مثال هر محدوده سکونتی مکان خاص دارد و دارای یک محیط قابل تعریف میباشد که ممکن است مثلا دارای منابع آب ،زمین های کشاورزی ،موسسات آموزشی ،مدارس و مکان های خرید و غیره جزئی از اطلاعات آن باشد .اطلاعات درباره هرکدام از این ویژگی ها مانند این که جمعیت کل سکونت گاه چقدر است و یا اینکه محصولات هر منطقه چه هستند همه جزئی از اطلاعات مکانی  فضایی حساب می آیند.

ارتباطات فضایی میان این ویژگی ها و محیط توسط نقشه ها قابل شبیه سازی است .فهم رابطه های فضایی میان ویژگی های مختلف در راهنمای برنامه ریزی و توسعه نقش کلیدی ایفا میکند . اهمیت اطلاعات جغرافیایی به عنوان یک مرجع قابل اعتماد توسط شناسه های جغرافیایی به عنوان یک بحث فنی و تخصصی به شمار میاید.اطلاعات جغرافیایی نسبت به نقشه ها قابلیت کاربری بالاتری دارند زیرا به صورت دیجیتالی دریافت میشوند و از طریق یک سیستم اطلاعات جغرافیایی به کار میرود در ضمن قابلیت اداره کردن و کنترل داده ها در سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS ) انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نقشه ها دارد .

مزایای در اختیار داشتن یک مجموعه اطلاعاتی جغرافیایی الکترونیکی شامل موارد زیر میباشد :

·               انبارش آسان

·               توضیع آسان

·               تسهیل در انتقال و به اشتراک گذاشتن داده ها

·               به روز کردن و اصلاح لحظه ای اطلاعات

·               توانایی یک پارچگی داده ه از منابع مختلف

·               تهیه اطلاعات بر اساس محصولات و خدمات c

SDI  میتواند کمک شایانی به ساده سازی تبادل داده ها و منابع بین سازمان ها ی مختلف کند که این کمک باعث تمرکز بیشتر تولید کنندگان جهت کارایی بیشتر ،کاهش هزینه ها و تشویق سرمایه گذاری و اشتغال زایی در صنعت اطلاعات مکانی برای محصولات بیشتری میباشد. (6)

زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)  بیشتر روی سطوح ملی تمرکز داشته اند ولی امروزه توجهات در مقیاس هایی که مطلوب کاربران است نییز احساس شده است برای درک نقش زیرساختاراطلاعات مکانی (SDI) در سطوح  استان میبایست ارتباطات زیر ساختاری اطلاعات مکانی و مدیریت زمین در  همان محدوده مورد بررسی گردد .نقش زیرساختاراطلاعات مکانی (SDI) در جوامع مختلف در حال تغییر است اما این نکته ضروری است که زیرساختاراطلاعات مکانی (SDI)   فقط یک پایگاه داده نیست بلکه زیرساختاری برای ایجاد ارتباط میان مردم و فناوری هاست .

اجزای کامل یک برنامه زیر ساخت داده مکانی

فاکتورهای متعددی بر توانایی یک کشور در اجرای زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) اثرگذارند که تحت عنوان اجزای یک برنامه SDI شناخته می شوند:

*            مشخص بودن مجموعه داده های هسته ای

*            پیوستگی اطلاعات استخراج شده مطابق با استانداردها

*            ایجاد پایگاههای داده Metadata

*            رویه مشخص

*            وجود منابع انسانی و فنی مورد نیاز

یک برنامه کامل  زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) بایدجنبه های متعددی را در بر داشته باشد.یک برنامه زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) باید چگونه آغازشود؟ نقاط قابل انعطاف در یک برنامه SDI چه مواردی هستند ؟ از آنجایی که برنامه های زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) در کشورهای آفریقایی نتایج مشخص و موثرتری به همراه داشته اند می توان سوالاتی را برای آغاز یک برنامه زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) در کشورها مطرح کرد.

·               فعالیتهای زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) برای شروع چه هستند ؟

·               محرکهای اجرای زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) کدامند ؟

·               آیا حادثه ها اولویت بندی شده اند ؟

·               معیارهای اولویت بندی فعالیتهای SDI بر چه اساسی انتخاب شده اند ؟

·               مهمترین خروجی مطلوب کدام عامل معین شده است ؟

·               فعالیتهای پیش نیاز در برنامه زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) معلوم است؟

·               آیا از تجربیات دیگر در برنامه ریزی SDI استفاده شده است ؟

·               وجوه متمایز شونده برنامه ریزی SDI در مراحل خاص کدامند ؟

برنامه های زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)  در اکثرموارد شامل جنبه های سیاسی ، مدیریتی و سطوح فنی -  اطلاعاتی نیز می شوذ. الگوی قابل توجه شامل قدمهای کامل و همه جانبه ای میباشد که هدف آن ارائه یک برنامه زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)  به صورت عام است . سه فاز مطرح شده در این بخش عبارتند از :

1.              فازمشارکتی : فهم اینکه SDI کاملا در رسیدن اهداف توجیه شده باشدوکلیه نیازهای از پیش تعیین شده درمدل آمده باشد.

2.             فازتکمیل کننده یا تعریفی : اهداف برنامه SDI به مانند ساختارهای آن فرموله شده باشد و قابلیت به روزشدن نیز دارا باشد.

3.            فازاجرایی : منتج به اجزای زیرساختاری که شامل فعالیتهای اجرایی و عملیاتی هستند خواهد شد.

باید در نظر داشت مراحل فوق همواره ثابت نیست و با تغییر اهداف پروژه قابل تغییر است.

جزییات اطلاعاتی زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)

مجوعه داده ها که برای دستیابی به اهداف مختلف به کار می رود به عناوین دیگری نیز استعمال می شود . داده های پایه ، داده های هسته ای ، داده های مرجع و اطلاعات اساسی از آن جمله اند. هربرنامه زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)  حاوی اطلاعاتی مخصوص به خود پروژه است که برمتغیرهایی تاکید می کند که در مدل باید بهینه گردند. برخی از مهمترین آنها که دراکثرمدلها به عنوان متغیرهای هدف شناخته می شوند عبارتند از :

*            پایگاههای داده کنترلی در نقاط ترسیمی روی زمین

*            پایگاههای داده توپوگرافی در مقیاسهای متفاوت

*            نقشه های دیجیتال

*            داده های محدوده اجرایی و منطقه بندی

*            پایگاههای داده کاداستر

*            سیستم حمل و نقل مانند جاده ها ، راههای آبی ، ریلها و ...

*            نقشه های آب نگاری مانند رودخانه ها ، دریاچه ها و...

*            داده های مربوط به آمایش سرزمین

*            داده های زمین شناسی

*            پایگاههای داده مردم شناسی

قابل توجه است که این داده ها با توجه به زمان و هدف پروژه قابل به روز شدن است.

 

اجرای برنامه های زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)

اجرای هر پروژه با توجه به محدودیتهای موجود نیازمند اتخاذ تصمیمیاتی منحصر به همان پروژه می باشد اما می توان یکسری از مراحل را به عنوان قدمهای شش گانه عمومی در تمام تصمیمات دانست . این قدمها عبارتند از :

قدم 1 :

 بادرنظرگرفتن اهداف ملی اقدام به هدف گذاری کنید . اهداف را طوری تعیین کنید تا سازمانهای دولتی وخصوصی در آن دخیل باشند.موارد زیر در این قدم حائزاهمیت است:

o             پتانسیل اطلاعاتی در تصمیم گیری

o             توجه به اهداف بلند مدت و توسعه بین المللی

o             نیاز به همکاری و مشارکت تمام سازمانهای درگیر در برنامه ریزی SDI

قدم 2 :

 توجه به کیفیت وقابلیت دسترسی بودن داده ها و انتشارنتایج و دراختیار گذاشتن آن به سازمانهای مربوطه .

قدم 3 :

 توجه به مواردمعماری پایگاه داده و لحاظ استانداردها ضمن دقت به پیوستگی آن.

قدم 4 :

 استفاده از الگوها و تجربیات اجراشده قبلی ، تعریف رویه بین المللی در زمینه اطلاعات و درنظرگرفتن اصولی چون :

ü            مجموعه داده های هسته ای شامل محتوی اطلاعات ، مقیاسه تعریفی و استانداردها

ü            ارزیابی صحت و تجزیه و تحلیل اطلاعات هسته ای

ü            تحلیل وضعیت دسترسی به اطلاعات

ü            اولویت بندی اطلاعات جمع آوری شده و قابلیت به روز آوری آنها

ü            مکانیزم استانداردسازی جزییات اطلاعات مانند استاندارد نامگذاری مکانها

ü            آموزش با تاکید بر طراحی پایگاه داده و مدیریت اطلاعاتی

قدم 5 :

ساخت زیرساختارها

قدم 6 :

توسعه سیستمهای پشتیبانی در حمایت از فرآیندهای تصمیم گیری

مزایای اجرای زیر ساختار های اطلاعات مکانی

برنامه های زیر ساختار های اطلاعات مکانی در اکثرکشورهای دنیا با شکلهای مختلف و تاکید بر حل مشکلات بومی هر منطقه در حال اجرا می باشد.برخی از این سازمانها عبارتند از :

برنامه زیرساختاری اطلاعات فضایی اروپا  : (INSPIRE)

برنامه زیرساختاری اطلاعات فضایی استرالیا: (ASDI)

سازمان همکاری اطلاعات فضایی اروپا  : (OGC)

زیرساختارهای داده مکانی (SDI) دارای مزایای هستند که ازآن به عنوان یک راه حل بهینه در حل مسائل مربوطه به حساب می آید . برخی از این مزیتها عبارتند از :

1.              هم آهنگ سازی داده ها Data Harmonization

2.             همکاری و مشارکت نهادهای قانونی Legal Compliance

3.            بهره وری اپراتوری Operator Productivity

4.             توزیع عمومی Public Distribution

5.            ساختارهای باز اطلاعاتی Open Architecture

6.             بهترین مشی استخراج اطلاعات مکانی Best-of-Class Geospatial Platform

7.            رهبری مبتنی بر ابزارهای مکانی Intergraph Leadership (2)

 

 

 

نقش سازمان های دولتی و بخش خصوصی در آینده (SDI)

مسائل مختلف و مهمی از طراحی تا مسائل فنی ،سازمانی و مالی در رابطه با زیر ساختارها اطلاعات مکانی (SDI) وجود دارد .همچنین عوامل دیگری نییز در این  رابطه وجود دارد که در طبقه بیندی بالا نمیگنجد. این مسائل عمدتا مربوط به گزینه هایی مانند نوع حکومت ،چارچوب سازمانی یا بستر قادرسازی است .آنچه که اهمیت دارد در واقع اهمیت دادن به این مسائل در یک برنامه ریزی طولانی مدت برای توسعه همیشگی و پایدار زیر ساختار اطلاعات مکانی (SDI) است .به همین جهت است که برای توسعه ی زیر ساختار های اطلاعات مکانی (SDI) مدل های مختلف و مراحل مختلفی مانند زیر ساختار های تولید مبنا یا پردازش مبنا وجود داشته است . این مساله باعث شده که از یک دیدیگاه کلان به مساله توجه شود و یک راه حل کلی برای تمام مراحل ارائه شود . در نتیجه اطلاع از همه توسعه ی موثر هر زیر ساختار مکانی و مهیا کردن انعطاف لازم برای نسل سوم زیر ساختار اطلاعات مکانی واجب است .

در حال حاضر حرکتی از سوی داده های کوچک مقیاس به سمت داده های بزرگ مقیاس که بیشتر آنها مرتبط با فعالیت روزمره مردم هستند وجود دارد . توسعه و وجود این داده ها و همچنین ایجاد محیط های مجازی فرصت بسیار مناسبی برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه ی زیر ساختار اطلاعات مکانی است .برای ایجاد یک بستر قادرسازی جهت دسترسی به اطلاعات در استان های مختلف نیاز جدی وجود دارد ولی علاوه بر این احتیاج هست که برای چنین بستر قادرسازی توابع مختلفی مانند نمایش و .... وجود داشته باشد.

تحولات زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)

اگر چه سازمان های ملی متولی فعالیت های زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) هستند ولی بیشتر  این فعالیتها در بخش اجرایی توسط سازمانهای استانی یا واحدهای شهری انجام میگیرد .شکل زیر تحولات زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) از نسل اول به نسل دوم را نمایش میدهد ومشاهده میشود که تعداد کشورد هایی که درنسل دوم (SDI) خود را توسعه داده اند تعداد زیادی بوده است در نسل اول داده ها اصلی ترین عامل توسعه بوده اند اما درنسل دوم نیاز های کاربران و کاربرد آنها به عنوان شاخص های اصلی مورد توجه قرار دارند .نسل دوم از تجارب موجود در نسل اول ،سرمایه های اجتماعی ،سیستم های نگهداری داده ها و استفاده ی بهینه از نیروی انسانی توسعه ی بیشتر ی نسبت به نسل اول داشته است .دلیل عمده ی این توسعه وجود مدل های اولیه ،شفافسازی طرح های اولیه ،اشتراک گذاری مدارک وتجارب برای تسهیل در اجرااست .

 تحقیقات نشان داده اند که در پانزده سال گذشته اجرای برنامه های زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) در مبنای سه بازیگر اصلی دولت های مرکزی، سازمان های استانی و بخش خصوصی بوده است .درسیستمهای متمرکزنقش دولت مرکزی آنقدرپررنگ است که دوبخش استانی و خصوصی کارایی خاصی در آن ندارند. کشورهای توسعه یافته ، زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) خودرابرمبنای تولیدات بنانهاده اند .همچنین کشورهای در حال توسعه و اقتصادی نیز تحت تاثیر این تحولات و تجربیات کشورهای توسعه یافته شروع به کار کرده اند.

ازآنجا که مساله توسعه پایدار و داده های بزرگ مقیاس برای رسیدن به اهداف آن از اصلی ترین عوامل توسعه زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) در کشورهای توسعه یافته به شمار می آیند نسل سوم جدید نیز در راه است. تمرکز این نسل بر فعالیت واحدهای محلی و بخش خصوصی می باشد.بر اساس  نظر Radwen در سال 2005 برای پوشش اهداف اطلاعاتی ، امروزه نقش سنتی زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) باید تغییر کند.نیاز است که یک زیر ساختار سرویس گرا که شهروندان و سازمانها بتوانند به آن تکیه کنند ایجاد شود. این چنین سیستمی درواقع فراترازکارکردکنونی نسلهای اول و دوم است و نیازمند ورود به دنیای مجازی در تصمیم گیری درسطوح مختلف است.سیستمهای نسل سوم نیازمند تلفیق داده های محیطی و دست ساز بشر است . فن آوری مورد نیاز در حال حاضر فراهم است اما اجرای برنامه های ارائه شده شدیدا نیازبه فرهنگ سازی و مشارکت کاربران و تولیدکنندگان دارد.

  نمونه موردی : نامیبیا

کشور نامیبیا بلافاصله پس از استقلال در سال 1990 درپی کسب ایده های مربوط به توسعه پایدار بود.در واقع مردم نامیبیا به این فکر اعتقاد داشتند که هرنسلی باید نیازهای خود را پوشش دهد و در صدد ارضای نیازهای نسل بعد نبودند.در ژانویه 1998 مدیریت فعالیتهای محیطی (DEA ) وابسته به وزارتخانه گردشگری و محیط MET))  باهمکاری دولت فنلاند اقدام به برنامه ریزی چهارساله ملی با هدف دستیابی به توسعه پایدار کردند. این برنامه حد فاصل سالهای 1998 تا 2001 صورت گرفت.دو هدف عمده در این برنامه عبارت بودند از :

Ø             توسعه سیستم اطلاعات محیطی موثر با همکاری MET

Ø               توسعه مکانیزمهای ارتباطی در توزیع مناسب اطلاعات محیطی

      چگونه SDI آغازگردید؟

فعالیتهای زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) در سال 1998 با عنوان Infocom شروع شد.اصطلاحات مخصوص در زمینه سیستمهای اطلاعاتی برای اولین بار در نامیبیا رواج یافت که شامل واژگان فنی مربوط بود.ابتدا سعی در ایجاد یک پایگاه داده مرجع Meta Data بودکه دربرگیرنده پورتال اطلاعاتی بود که تمام اطلاعات مورد نیاز به صورت آزاد و به راحتی در دسترس کاربران قرار می گرفت. برنامه توسعه پایدار در نامیبیا با تعریف شاخصهای محیطی آغاز شد.این شاخصها بر مبنای گزارشات قبلی در مورد مسائل محیطی انتخاب شد.

تمام شاخصها در نهایت توسط تیم مخصوصی به عنوان کمیته راهبردی Steering Committee  در سال 2001 نهایی گردید. اطلاعات تایید شده شامل موارد ذیل بود:

§               تیم تلاش می کرد تا طلاعات را مدیریت کند و طریق  ساخت یک پایگاه Metadata آنها رادر دسترس قرار دهد .

§               تیم تلاش می کرد تا ابتکارات و نوآوری را در میان اعضا و همچنین سازمانهای خصوصی مرتبط با پروژه شکوفا کند.

پیش برنده های پروژه  چه واحدهایی بودند؟

مدیریت فعالیتهای محیطی (DEA ) وابسته به وزارتخانه گردشگری و محیط MET)) مسئول جمع آوری و پردازش اطلاعات در فرآیند برنامه ریزی بود که نتایج را برای تصمیم گیری نهایی در اختیار انجمنها و سازمانهای مسئول قرار میدهد.

به طور کلی اگر بخواهیم محرکهای زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) را به ترتیب اهمیت ذکر کنیم میتوان به موارد زیر اشاره کرد که تغییرات در هر مورد باعث ایجاد تغییرات اساسی در فرآیند برنامه ریزی زیر ساختار های داده های مکانی (SDI) خواهد شد:

v           بهینه کردن فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی با تاکید بر زمینه های محیطی

v           تسهیل در توسعه صنعت به خصوص در محل مورد مطالعه

v           افزایش سطح انتظارات از انجمنهای محل در امور تصمیم گیری و لحاظ شرکت موثر در فرآیند

v           جهانی سازی

v           فن آوری

v           تغییر اولویتهای اجتماعی

v           کاهش منابع طبیعی و تغییرات ساختاری محیط (2)

 

 

نکات حاصل از اجرای SDI

*            نیاز به حمایت از سازمانهای خصوصی و نیمه دولتی توسط دولت مرکزی جهت نیل به اهداف ملی و منطقه ای

*            نیاز به شناخت تمام ظرفیتهای محلی جهت برنامه ریزی ایده آل

*            ایجاد اطلاعات دقیق و بی نقص جهت کاربریهای آتی

*            نیاز به یک مدیریت قوی برای اداره پروژه های موازی که همه در یک سو و جهت نیل به یک هدف در حال انجام هستند.

*            نیاز به انجام یکسری پروژه های کوتاه مدت و کوچکتر جهت بستر سازی مناسب تر پروژه اصلی چه در مرحله قبل از انجام پروژه اصلی یا در حین آن به صورت موازی (1)

لازم به ذکر است که چنین پروژه های مشابه با تاکید بر مشکلات و اهداف بومی مربوط به هر کشور در مکانهای دیگری نیز اجرا گردیده است که برخی از کشورها عبارتنداز : بورکینافاسو ، کنیا ، نیجریه ، آفریقای جنوبی ، اوگاندا و زامبیا .

 

 

 

 

 

 

 

موانع اجرای زیرساختارهای داده مکانی (SDI)

در اجرای هر برنامه بلندمدت با تاکید بر اهداف مشخص ، موانعی وجود دارد که باعث به تاخیر افتادن قدمهای انجام پروژه و یا حتی منجر به تعطیلی آن خواهد شد. مطالعات انجام شده در موسسه استخراج اطلاعات مکانی استرالیا برخی از این موانع عبارتند از :

·               تنظیمات ناهماهنگ موسسات و نهادهای درگیر در فرآیند برنامه ریزی زیر ساختار های داده های مکانی (SDI)

·               تناقض در مورد دسترسی و کیفیت اطلاعات با توجه به مراجع اطلاعاتی که همان تضمین صحیح بودن اطلاعات نام دارد.

·               عدم ثبات در ارای مرحله به مرحله رویه های از پیش تعیین شده

·               اطلاعات ناقص در باره برخی از پارامترها و حدس بدون پایه علمی

·               عدم استفاده از تکنولوژیهای برتر و Benchmarking

·               تغییر مداوم در اولویتهای حکومت مرکزی در تخصیص فعالیتها

 

 

 

 


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 22:42توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 89

توپولوژي و روابط فضايي

 


توپولوژي و روابط فضايي

امروزه بهترين تئوري راهبردي جهت تعريف ارتباط توپولوژيک استفاده از ساختار داده هاي فضايي توپولوژيکي مي باشد. در اين ساختار مدل داده هاي توپولوژيکي بهترين بازتاب جغرافيايي جهان واقعي تهيه فونداسيون رياضي و کدگذاري ارتباطات فضايي به منظور دستکاري و تجزيه و تحليل داده هاي با پايه وکتور مي باشد. يكي از تعاريف سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي عبارت از سيستمي است كه توانايي كار با داده‌هاي داراي توپولوژي را دارا مي‌باشد. بطور كلي توپولوژي تعريف ارتباط فضايي بين پديده‌ها و اشكال متصل به يكديگر يا مجاور يكديگر مي‌باشد. بنابراين يك ساختار داراي توپولوژي در واقع ارتباطات فضايي بين داده‌ها را مشخص مي‌كند.

مهمترين علت‌هاي توسعه ساختارهاي داراي توپولوژي عبارتند از:

·           در اين ساختار كاربران مي توانند بصورت رياضي فرآيند ورود اطلاعات را بررسي نمايند.

·           با ايجاد توپولوژي قابليت محاسباتي تجزيه و تحليل‌هاي پيچيده كه شامل همسايگي و نواحي حاشيه‌اي مي‌باشد، افزايش مي‌يابد.

·           با ايجاد ساختار توپولوژي در پليگونها، از ترسيم دوباره پليگونها در نواحي همسايگي و در نتيجه مشكلات ناشي از ايجاد جزاير ناخواسته و روي هم افتادگي پليگونها جلوگيري مي‌شود.

·           قابليت سيستم را در تجزيه و تحليل رقومي و تهيه توابع پرس‌ و جوي پيچيده افزايش مي‌دهد.

·      پرسشهاي فضايي را مي‌توان با استفاده از جدولهاي توپولوژي خيلي سريعتر از انجام اينكار به وسيله محاسبه از داده‌هاي مختصات همانطور كه براي مدلهاي داده غير‌توپولوژيكي مانند اسپاگتي مورد نياز است، پردازش نمود.

·           مدل داده با ساختار توپولوژي براي دسته‌اي از عمليات فضايي مانند آناليزهاي مجاورت[1]، شمول[2] و پيوستگي[3] بسيار مناسب مي‌باشد.

منظور از پيوستگي، مسيرها يا شبكه‌هاي به هم پيوسته‌اي است كه چيزي در آنها حمل و نقل مي‌شود. به عنوان مثال خيابانهاي يك شهر، نهرها، رودخانه‌ها و غيره. از توابع پيوستگي براي پيدا كردن مسيرهاي بهينه استفاده مي‌شود.

منظور از تابع مجاورت، المانهايي كه به همديگر مي‌رسند همجوار هستند. به عنوان مثال يك برنامه‌ريز شهر مي‌تواند به تناقض‌‌هاي ناحيه‌بندي علاقه داشته باشد. مانند نواحي صنعتي كه در حاشيه نواحي تفريحي قرار دارند.

منظور از شمول، داخل بودن يك مجموعه در مجموعه ديگر است.

·           با تعريف دقيق روابط توپولوژيك مي‌توان به سيستم‌هاي خبره و پيچيده نزديك‌تر شد.

مزاياي ايجاد روابط توپولوژيك عبارتند از:

-         داده ها حجيم به طور مؤثري ذخيره سازي مي شوند.

-         انجام عمليات مركب بر روي چندين لايه اطلاعاتي ممكن مي گردد.

-    عمليات با سرعت بيشتري صورت مي گيرد.

تحليل هاي متعددي كه مي توان در صورت وجود روابط توپولوژيك انجام داد، عبارتند از:

-   انجام تحليل هاي مكاني بدون ارجاع به سيستم هاي مختصات جغرافيايي

-  انجام مدل سازي هايي نظير تحليل شبكه، همسايگي، انطباق لايه ها و محاسبات رياضي و غيره.

براي تعريف توپولوژي از روشهاي مختلفي استفاده مي گردد كه معمول ترين روش استفاده از ساختار مهمترين مشکل يا ضعف مدل داده هاي توپولوژيکي اين است که آنها داراي ماهيت استاتيک مي باشند. البته در سيستم ها و ساختار هاي شي گرا اين مشکل مرتفع گرديده است.

GIS چيست؟

سيستم اطلاعات جغرافيايي: GIS=(Geographic Information System) طبق تعريف سيستم اطلاعات جغرافيايي مجموعه اي سازمان يافته متشكل از سخت افزار، نرم افزار، داده، رويه ها، و نيروي انساني متخصص براي جمع آوري، آماده سازي، ساختاردهي، ذخيره سازي، بروز رساني، پردازش، نمايش، تجزيه و تحليل(آناليز) انواع داده مكاني است. در اين نوشتار سعي بر آن است كه با اصطلاحات كليدي اين نوع سيستم آشنايي مختصري به دست آيد.

سيستم اطلاعات مكاني: GIS=(Geospatial Information System)

اصطلاح معادل ديگري براي سيستم اطلاعات جغرافيايي است.

سنجش از دور : Remote Sensing))

با بياني ساده سنجش از دور را مي توان فن كسب اطلاعات و تصوير برداري از زمين با استفاده از تجهيزات هوانوردي، مثل هواپيما، بالن، و .... و تجهيزات فضايي مثل ماهواره ها و تعبير و تفسير و پردازش آنها ناميد.

سيستم مديريت پايگاه داده: DBMS=Data Base Management System

مجموعه اي از داده هاي مرتبط بهم و برنامه هاي کاربردي لازم براي دستيابي به آنهاست. در يك پايگاه داده، هدف مرتبط ساختن داده هايي است كه قبلاٌ از يكديگر مجزا بوده اند. سيستم مديريت پايگاه داده، تركيبي است از مجموعه برنامه هايي كه داده هاي درون پايگاه داده را اداره و نگهداري مي كند.

پايگاه داده مكان - مرجع: Geodatabase

پايگاه داده هاي مكاني يا زمين مرجع، علاوه بر اطلاعات توصيفي، اطلاعات مكاني و گرافيكي مربوطه را نيز ذخيره و مديريت مي كند. ژئوديتابيس مدل توپولوژيکي کاملي است كه مي تواند شامل Dataset، کلاس هاي عارضه (Feature Class)، توپولوژي ها (Topology)، رابطه بين کلاس هاي عارضه (Relationship) و لايه هاي متني Annotation ، نقشه هاي رستري و جداول اطلاعات توصيفي باشد.

زير ساخت داده مكاني : SDI= Spatial Data Infrastructure

زير ساخت ملي داده مكاني : NSDI = National Spatial Data Infrastructure

چنانچه داده هاي مكاني در بين كليه كاربران دستگاه هاي اجرايي و ساير ذينفعان در سطح كشوري به اشتراك گذاشته شوند صرفه جويي قابل ملاحظه اي در هزينه هاي جمع آوري داده و كاربرد آن و تسريع در اخذ تصميم خواهد نمود. استقرار زير ساخت ملي داده مكاني، فنآوري، سياست ها، نيروهاي انساني لازم براي پيشبرد به اشتراك گذاري داده هاي مكاني در كليه سطوح دولتي، خصوصي، و بخش هاي غير انتفاعي و انجمن هاي علمي را مشخص مي كند.

توپولوژي: Topology

توپولوژي به آن دسته از خواص اشكال گفته مي شود كه با اعمال تبديلات هندسي (عملياتي چون تغيير شكل، پيچش، كشيدگي، غير از پارگي) دچار دگرگوني نمي شوند. از اصول توپولوژي براي بيان ارتباطات مكاني بين عوارض گوناگون استفاده مي گردد كه نسبت به مختصات، روش مناسب تر و كاراتري براي اين منظور مي باشد. مجاورت يا همسايگي (Adjacency) و همبندي يا اتصال (Connectivity) از جمله روابط توپولوژيك هستند.

براي يافتن خطاهاي ورودي و جلوگيري از ويرايش هاي غلط مي توان قوانين توپولوژي انتخاب و اجرا نمود. مثلاٌ مي توان قانون نمايش نرسيدگي يا ردشدگي دو خط لوله نسبت به يکديگر را انتخاب و اجرا نمود. و در صورت مشاهده اين نوع خطاها آنها اصلاح نمود.( منظور از نرسيدگي يا ردشدگي عدم انطباق دقيق خطوط در محل برخورد و اتصال بهم مي باشد.)

گزينه هاي مجاز (دامنه توصيفات):Domain

در قسمت خصوصيات ژئوديتابيس ايجاد شده مي توان فهرست گزينه هاي مجاز برخي فيلدهاي توصيفي عوارض را از قبل يكبار تعريف و احصاء نمود بنحويكه مقادير آن فيلدها از اين فهرست ها تبعيت نموده و از ورود مقادير غير مجاز به درون ژئوديتابيس جلوگيري گردد.

زيرگروه ها: Subtype

هر يک از عوارض ذخيره شده در يک کلاس عارضه را مي توان بر اساس خصوصياتش به زيرگروه هايي تقسيم بندي کرد و قوانيني را در ارتباط با اين زيرگروه ها تعريف نمود. تعريف اين قوانين موجب مي شود تا شبکه مدل شده به واقعيت نزديکتر شود. همچنين بدليل اينکه قوانين ارتباط و قوانين اتصال در ميان زيرگروه ها اعمال مي شود، دقت بالا مي رود.با ايجاد Subtype به هنگام نمايش، جزئيات شبکه بهتر نشان داده مي شود. علاوه بر اين يافتن عوارض به هنگام جستجوي آنها آسانتر و در زمان کمتري امکانپذير مي شود. اين تقسيم بندي در هنگام ويرايش عارضه هاي موجود و يا افزودن عارضه جديد بصورت پيش فرض اعمال مي شود. مثلاٌ مي توان خطوط آب را به دو دسته ثقلي و تحت پمپاژ تقسيم بندي كرد يا حوضچه ها را به دو گروه حوضچه مرئي و نامرئي نمايش داد.

کلاس انوتيشن: Annotation

براي نوشتن نام اختصاصي عوارض، متون فارسي يا انگليسي مستقل از ساير عوارض بعنوان ارائه توضيحاتي که کاربر به آنها نياز فوري دارد مي توان از کلاس هاي انوتيشن Annotation استفاده نمود. براي مثال مي توان نام معابر اصلي، قطر و جنس لوله ،‌ عمق يا فاصله از معبر خطوط و ... را بصورت يک کلاس انوتيشن Annotation (لايه مجزا با فونت و سايز و رنگ دلخواه) در پايگاه داده ايجاد نمود و روي نقشه نمايش داد

تعریف توپولوژی در GIS


هنگامی که شما داده های جغرافیایی را به منظور استفاده در سیستمهای GIS به صورت مدل درمی آورید متوجه می شوید که بعضی از داده های مدل شده می بایست دارای روابط مکانی با دیگر داده های موجود در مدل باشند.

به عنوان مثال در مدل شما ایستگاههای اتوبوس می بایست همواره در سطوح خیابان قرار گرفته باشند و یا اینکه در هر خیابان ایجاد شده می بایست حداقل چند سطل زباله وجود داشته باشد.این روابط تعریف شده در قالب قوانین توپولوژی ارائه می شوند.
در واقع توپولوژی مدلی است که اشتراک هندسی داده های موجود در یک مدل با هم را شرح می دهد و همچنین مکانیزمی را برای استقرار و نگهداری روابط مکانی بین داده های موجود در مدل ایجاد می نماید.

در نرم افزارهای GIS همچون ARC GIS توپولوژی شامل مجموعه ای از قوانین و روابط بین داده ها می باشد که با عنوان RULE شناخته می شوند که اجرای آنها باعث طراحی هر چه دقیقتر مدل ژئومتریک موجود بین داده های مدل شما را تضمین می نماید.

 


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 22:35توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 40

آشنايي با SDI و کاربرد های آن

 

آشنايي باSDIو کاربرد های آن

مقدمه  

     اطلاعاتمکانی یکی از مهمترین و حساس­ترین عوامل تصمیم­گیری و به خصوص تصمیم‌گیری هایاجتماعی، اقتصادی و سیاسی در زندگی امروزه می­باشد. به همین دلیل بسیاری ازنیازها،اهداف و فعالیت های سازمان­های مختلف زمانی امکان­پذیر است که دسترسی به داده­هایمکانی مناسب و یکپارچه میسر باشد. این موضوع به خصوص برای برنامه­ریز ی های کلانبسیارحائز اهمیت است.

این موضوع، باعث توسعه زیرساختارهای اطلاعات مکانی (SDI- Spatial Data Infrastructure)، به عنوان یک بستر توانمندسازی (Enabling Platform) در جوامع با اطلاعات مکانی ، در سطوح مختلف شده است. به SDI به عنوانمکانیزم پایدار برای اتصال اطلاعات مکانی کاربران و تولیدکنندگان داده ها به یکدیگرنگریسته می­شود. کاربران اطلاعات مکانی، به طور پیوسته برای نیازهای خود احتیاج بهدستیابی و دسترسی سریع به اطلاعات مکانی دارند ، لذا،  SDI می­تواند کمک شایانی بهساده­سازی تبادل داده­ها و منابع بین سازمان­های مختلف بکند. با توجه به وجود سطحوسیع داده­های مکانی، ابزارها و تولیدات مرتبط با آنها، توسعهSDI ، به عنوان یکبستر توانمندسازی ، این امکان را به کاربران مختلف می ­دهد تا با یکدیگر همکاریوسیعتری داشته باشند و به نیاز بازار پویا ی کنونی پاسخ بهتری ارائه نمایند

امروزه اهمیت راه­اندازی زیر ساختارهای اطلاعات مکانی (SDI) جهت تسهیل درجمع­آوری ، نگهداری و تبادل اطلاعات مکان مرجع و داده­های مرتبط بیش از پیش موردتوجه واقع شده است. استفاده از SDI به منظور جلوگیری از دوباره کاری ها و بالا بردنقابلیت های نهفته در اطلاعات مکانی و افزایش بهره­وری از سرمایه­گذاری­های انجام شدهدر جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار در جامعه،لازم و ضرروری است.

مراحل توسعه و ایجاد SDI برای هرکشوری نيز وابسته به تاریخچه تولید اطلاعات مکانی، سطح و نوع اطلاعات مکانی موجود،متولیان آن و نیازهای توسعه­ای کشور است. اما به طور کلی، جنبه­های مختلفی اعم ازاجتماعی، قانونی، سازمانی و فنی در توسعه SDI باید مورد نظر قرار گیرند.

کاربردها:

    استفاده از SDI ، باعث تسهیل در روند تصمیم­گیری در کاربردها وفعالیت های متنوعی می­گردد. مهمترين زمینه­های کاربردی SDI عبارتند از:

مدیریت بحران،

آمایش سرزمین،

 مدیریت منابع،

مدیریت زمین و کاداستر،

مدیریت منابعآبی و دریایی،

محیط زیست،

دفاع و امنیت،

مهاجرت ،

آمار و برنامهریزی،

بهداشت و درمان،

برنامه­ریزی اجتماعی،

حمل ونقل،

کشاورزی،
معادن

اهداف اجراي:SDI

- تسهیل در تبادل، ادغام و به کارگیری اطلاعات مکانی

- افزایش منافع اقتصادی،اجتماعی و محیط زیستی حاصل از سرمایه گذاری های انجام شده بروی داده­های     مکانی موجودتوسط سازمان های مختلف

- تسهیل در توسعه بازار اطلاعات و صنعت

- ارایه خدماتنوین و بهینه به کاربران با استفاده از فناوری اطلاعات

- افزایش امنیت اجتماعی بابه کارگیری اطلاعات مکانی در مدیریت بحران

- ایجاد فرصت­های جدید شغلی

 - ارایهخدمات بهینه به کاربران با بهره­گیری از اطلاعات مکانی و بهره­گیری بیشتر ازبستر­های توانمندسازی

سطوح:SDI
     محیط SDI دارای خاصیت سلسله مراتبی (Hierarchy) بوده به این مفهوم که ارتباط بین سطوح یکجامعه (محلی، شهری و استانی) مختلف آن جهت تبادل اطلاعات و سرویس ها در محیط هایمختلف ، فراهم می شود. موفقیت در ساخت و بکارگیری یک GIS و همچنین دقت خروجیتحلیل های آن مبتنی بر تامین داده های مناسب و دقت اطلاعات ورودی در آن GIS میباشد. لذا ساخت و بکارگیری یک GIS بر روی بستر SDI از ضریب اطمینان موفقیت بالاتریبرخوردار می باشد. علاوه بر این خاصیت سلسله مراتبی SDI امکان استفاده از اطلاعاتمکانی موجود در آن و تبادل آن ها بین سطوح مختلف استان و GIS های آن را فراهم می کندGIS. با بهره گیری و استفاده از پایگاه های موجود و تعریف شده در بستر SDI (نقشههای توپوگرافی و لایه های اطلاعاتی شامل، آب، برق، گاز، عکس های هوایی و تصاورير ماهواره اي و...) همراه با داده های توصیفی مربوط عوارض، امکان ایجاد یکپارچه پایگاه اطلاعاتمکانی و توصیفی را فراهم می کند. از آنجایی که مدیریت و برنامه ریزی بهینه در استاننیز همانند هر جامعه رو به توسعه نیارمند موجودیت و دسترسی به حجم عظیمی ازاطلاعات مکانی می باشد، لذا GIS برروی بستر SDI می تواند نقش ویژه ای را در جهتارتقا کیفیت این مدیریت در سطوح مختلف ایفا کند.

اجزای:SDI
SDI     یك شبكه ارتباطی بین پایگاه­های اطلاعات، سرویس­ها و خدمات، كاربردها و تكنولوژی وسیاستگزاری است که می‌تواند كیفیت زندگی را به طور كلی بالا ببرد و این امر از طریقدسترسی به پایگاه­های اطلاعاتی دقیق و بهنگام میسر می­شود . داده‌ها و اطلاعات در SDI ، شامل داده‌ها و اطلاعات پایه، داده­ها و اطلاعات ادغام شده و سرویس­های مرتبطبا آن ها می‌باشند. اجزای این زیرساختارها شامل داده‌ها و اطلاعات پایه ، نیروهایانسانی(تولیدكننده‌ها و استفاده كننده‌ها )، قوانین و سیاست های دسترسی به اطلاعات،استانداردهای فنی و روش های مختلف دسترسی بوده كه هر یك از اجزاء، بسته به شرایط وامكانات موجود ، طراحی و ساخته می‌شوند.


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 22:29توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 50

SDI و کاربردآن در مدیریت شهری

 

 

 

SDI و کاربردآن در مدیریت شهری

 

سمیه دهقان

کارشناس ارشد فتوگرامتری ، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ، رئیس اداره GIS سازمان فن آوری اطلاعات شهرداری شیراز

Dehghan.somayyeh@gmail.com

 

 

 

چکیده

 دسترسی به بسیاری از اهداف و نیازمندی های سازمان های مختلف منوط به دسترسی به داده های مکانی به روز و یکپارجه می باشد . این موضوع به خصوص در سطوح کلان از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو زیرساخت اطلاعات مکانی (SDI) [1] به عنوان یک بستر توانمندسازی در جوامع درزمینه اطلاعات مکانی محسوب می شود .   در حقیقت به   SDI به عنوان یک مکانیزم پایدار برای اتصال اطلاعات مکانی کاربران و تولیدکنندگان داده ها به یکدیگر نگریسته می شود . در این راستا امروزه مفهوم زیرساخت اطلاعات مکانی به عنوان یک ابزار تاثیرگذار و مفید برای به اشتراک گذاری داده های مربوط به منابع مختلف و تصمیم گیری در زمینه های مدیریت شهری محسوب می شود. از این رو طراحی مدلی برای زیرساخت اطلاعات مکانی از منظر مدیریت شهری دارای اهمیت فراوانی می باشد . این مقاله به بررسی کاربرد SDI و مدل های مرتبط در زمینه مدریت شهری  می پردازد .

 

واژه های کلیدی

زیر ساخت اطلاعات مکانی ، مدیریت شهری ، تصمیم گیری ، به اشتراک گذاری ، سیستم اطلاعات مکان مرجع

 

1- مقدمه

            تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها در سطح ملی نیازمند فن آوری اطلاعات ، محتوای تعاملی و به اشتراک گذاری داده ها و ایده های جدید می باشد . برای نخستین بار بیل کلینتون[2] رئیس جمهور وقت ایالات متحده مفهوم بزرگراه اطلاعاتی[3] و زیرساخت اطلاعات ملی [4] را در سال 1993 مطرح نمود که به منزله نخستین زیرساخت اطلاعات ملی در جهان محسوب می شود. بعد از آن به تدریج سایر کشور های جهان از جمله دولت های اروپایی و آسیایی به پرورش و پیاده سازی این ایده در سطوح ملی کشور های خود پرداختند و امروزه زیر ساخت اطلاعات ملی  به عنوان یکی از ابزار های مهم و حیاتی در تصمیم گیری های کلان در سطح کشور های مختلف محسوب میشود که کشور ما نیز از این قائده مستثنی نخواهد بود . در هر حال پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی هر کشوری وابسته به نحوه استفاده از منابع طبیعی نظیر زمین و آب و می باشد و 80 درصد داده های مورد نیاز برای چنین تصمیم گیری های کلانی از نوع داده های مکانی      می باشد . از این رو می توان گفت که زیر ساخت اطلاعات مکانی ملی به عنوان هسته زیر ساخت اطلاعات ملی در هر کشور محسوب میشود  .

یکی از مسائل مهم و تاثیر گذار مطرح در هر کشوری موضوع مدیریت شهری و حل مشکلات و مسائل مرتبط با آن نظیر تامین مسکن برای مردم ، مدیریت ترافیک ، آلودگی های هوا و محیط زیست و .. می باشد . مدیریت چنین مسائلی در سطوح ملی نیاز مند طی فرآیند 3 مرحله ای زیر است :

1-     جمع آوری و آنالیز اطلاعات مورد نیاز

2-      ارائه گزینه های قانونی هماهنگ با اهداف کشوری در جهت مدیریت مسئله مربوطه

3-      اتخاد تصمیم مناسب

بنابراین می توان گفت که جمع آوری ، مدریت و آنالیز داده های مورد نیاز یک پیش شرط اساسی در زمینه مدیریت کلان شهری در هر کشور محسوب میشود. اما طبیعت داده های مورد نیاز در مدیریت شهری به گونه ای می باشد که می بایست از طریق منابع مختلف داده جمع آوری و یکپارچه شده و در آنجام آنالیز های مربوطه مورد استفاده قرار گیرند . به عبارت دیگر داده ها از سطوح ملی گرفته تا محلی مورد نیاز مدیریت شهری می باشند . در این راستا مفهوم زیر ساخت اطلاعات مکانی دارای کارکرد مهم و تاثیر گذاری در این زمینه بوده و از دوباره کاری ها در زمینه جمع آوری اطلاعات مکانی جلوگیری نموده و به پاسخگوی نیاز به اطلاعات مناسب و به روز در امر مدیریت شهری می باشد . استفاده از SDI ، باعث تسهیل در روند تصمیم­گیری در کاربردها و فعالیتهای متنوعی می­گردد. زمینه­های کاربردی SDI شامل :  میریت بحران، آمایش سرزمین، مدیریت منابع، مدیریت زمین و کاداستر، مدیریت منابع آبی و دریایی، محیط زیست، دفاع و امنیت، مهاجرت ، آمار و برنامه ریزی، بهداشت و درمان، برنامه­ریزی اجتماعی، حمل ونقل، کشاورزی، معادن و موارد دیگر می­باشد.

2- سطوح SDI

            همانطور که اشاره شد استفاده از SDI باعث تسهیل در تبادل ، ادغام و به کارگیری اطلاعات مکانی مختلف و ارائه خدمات بهینه به کاربران با بهره گیری از اطلاعات مکانی و بسترهای توانمند سازی می شود . محيطSDI داراي خاصيت سلسله مراتبي (Hierarchy) بوده به اين مفهوم که ارتباط بين سطوح يک جامعه (محلي، شهري و استاني)  جهت تبادل اطلاعات و سرويسها در محيطهاي مختلف ، فراهم ميشود. موفقيت در ساخت و بکارگيري يک GIS و همچنين دقت خروجي تحليل هاي آن مبتني بر تامين داده هاي مناسب و دقت اطلاعات ورودي در آن GIS مي باشد. لذا ساخت و بکارگيري يک GIS بر روي بستر SDI از ضريب اطمينان موفقيت بالاتري برخوردار مي باشد. علاوه بر اين خاصيت سلسله مراتبي SDI امکان استفاده از اطلاعات مکاني موجود در آن و تبادل آنها بين سطوح مختلف کشور و GIS هاي آن را فراهم ميکند . GIS با بهره گيري و استفاده از پايگاه هاي موجود و تعريف شده در بستر SDI (نقشه هاي توپوگرافي و لايه هاي اطلاعاتي شامل، آب، برق، گاز، عکسهاي هوايي و اطلاعات ديگر) همراه با داده هاي توصيفي مربوط به عوارض، امکان ايجاد يکپارچه پايگاه اطلاعات مکاني و توصيفي را فراهم مي کند.

SDI  نیازمند يك شبكه ارتباطي بين پايگاه­هاي اطلاعات، سرويس­ها و خدمات، كاربردها و تكنولوژي و سياستگذاري است و اين امر از طريق دسترسي به پايگاه­هاي اطلاعاتي دقيق و بهنگام ميسر مي­شود . داده‌ها و اطلاعات در SDI ، شامل داده‌ها و اطلاعات پايه، داده­ها و اطلاعات ادغام شده و سرويس­هاي مرتبط با آنها مي‌باشند. اجزاي اين زيرساختارها شامل داده‌ها و اطلاعات پايه ، نيروهاي انساني(توليدكننده‌ها و استفاده كننده‌ها )، قوانين و سياستهاي دسترسي به اطلاعات، استانداردهاي فني و روشهاي مختلف دسترسي بوده كه هر يك از اجزاء، بسته به شرايط و امكانات موجود يك جامعه، طراحي و ساخته مي‌شوند. درزیر به طور مختصر به اجزای یک SDI اشاره می شود :

·         استانداردها

استانداردها شامل قواعد فني جمع آوري، به اشتراکگذاري، تلفيق و توزيع اطلاعات مکاني مانند مدل هاي داده اي، شناسنامه داده ها، نحوه تبديل داده ها و ... است.

·        داده ها

داده هاي موجود در SDI، شامل داده هاي مکاني مورد نياز جهت استفاده در فعاليتهاي مختلف بخشهاي دولتي، خصوصي و عموم مردم است.

·        سیاست گذاری

مجموعه مقررات و خط مشي هاي لازم جهت جمع آوري، مديريت، هماهنگي، سياستگذاري، قانونگذاري، تعيين مسئوليتها و روابط بين مشارکت کنندگان در به کارگيري SDI است.

·        شبکه دسترسی

شبکه هاي دسترسي شامل ابزار توزيع، جستجو و دستيابي به اطلاعات مکاني، خدمات و فناوري لازم جهت جمع آوري، تلفيق، نگهداري و ارتقاي داده هاي مکاني است.

·        داده ها

سازمان ها و مردم در SDI ملي شامل کاربران، توليدکنندگان، پردازش کنندگان و واسطه هاي قانوني اطلاعات مکاني است. کاربران شامل کليه سازمان هاي دولتي و غيردولتي، بخش هاي خصوصي و آحاد مردم خواهد بود. مجموعه کاربرانSDI ، به علت کاربردهاي متنوع و وسيع آن فراتر از کاربران سنتي نقشه و مديريت زمين است. تنوع کاربري و کاربران، باعث مشارکت تخصص ها و مدارج علمي مختلفي در SDI خواهد بود[].

4- نیازمندی های علوم مدیریت و طراحی شهری به انواع داده ها 

             قدمت علوم مدیریت شهری را می توان با قدمت شهرنشینی انسان برابر دانست . به عبارت دیگر در طول تاریخ با افزایش جمعیت شهرنشین و توسعه شهرنشینی ضرورت مدیریت شهری و تصمیم گیری های بهینه در این زمینه روندی افزایشی داشته است . امروزه شهرسازان برای مدیریت مسائل مرتیط با زندگی شهری نظیر مدیریت مسکن ، جمعیت ، آلودگی هوا ، توزیع امکانات و خدمات عمومی شهروندی و نظابر آن نیازمند حجم وسیعی از اطلاعات مربوط به منابع مختلف هستند که هر دسته از این اطلاعات به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در تصمیم گیری و انتخاب گزینه بهینه محسوب می شوند. عمده اطلاعات مورد نیاز طراحان شهری درنمودار زیر گرد هم آمده اند(Kaiseretall,1995, edralin , 1986, Williams,1968) .

 

صرفنظر از گستردگی و تنوع داده ها در نمودار فوق ،مسئله مهم در بهره گیری از اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت شهری ، مسئله سطح تولید داده ها در منابع مختلف می باشد . به عبارت دیگر دسته ای از این داده ها در سطح ملی و کشوری توسط ارگان های عمومی و دولتی تولید می شوند و دسته ای دیگری دارای سطح تولید منطقه ای و بعضا خصوصی هستند. به عنوان مثال اطلاعات مربوط به کاداستر به صورت منطقه ای/استانی جمع آوری می شود درحالی که اطلاعات مربوط به توپوگرافی و زمین شناسی در سطح ملی و توسط سازمان های دولتی جمع آوری می شوند . علاوه براین مسئله جمع آوری اطلاعات در طول دوره های زمانی منظم و بهنگام نگه داشتن آنها و دسترسی مداوم به آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است . بنابراین به این نتیجه میرسیم که تامین اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت و طراحی شهری به دلیل نیاز به حجم وسیعی از داده های مربوط به منابع متعدد و متنوع و در سطوح مختلف نیازمند یک مکانیزم منظم و ساختاریافاته برای جمع آوری و ذخیره سازی و به اشتراک گذاری داده ها می باشد که در مواقع لزوم برای انجام آنالیزهای مورد نظر در دسترس طراحان و مدیران باشد . گزینه اولیه برای  ساختار به اشتراک گذاری داده ها ساختار ناهماهنگ و جزیره ای می باشد . در این ساختار تولید داده ها توسط متولیان مختلف و به صورت جزیره ای صورت گرفته و به اشتراگ گذاری به صورت ضعیف و غیر سازمان یافته صورت میگرد ( شکل 3) از ننایج چنین ساختاری ، موازی کاری در نهاد های مختلف ، به هدر رفتن وقت و هزینه و عدم دسترسی به موقع و متناسب به داده ها ، عدم امکان به روزرسانی متناسب و یکپارچه آنها ، ناهماهنگی ساختار داده ها  و در نهایت عدم استفاده صحیح از داده ها در سطوح مختلف مدیریت شهری علیرغم صرف هزینه های فراوان  می باشد .

 

گزینه دیگر که امروزه تمایل اکثر جوامع بر توسعه و گسترش هرچه بیشتر آن در سطوح مختلف دیگر است ، استفاده از زیرساخت اطلاعات مکانی[5] برای مدیریت و به اشتراک گذاری داده ها می باشد . همانطور که اشاره شد ، SDI در واقع بیانگر یک سیستم ارتباطی بین داده ها و اطلاعات مکانی مربوط به منابع مختلف می باشد . به عبارت دیگر SDI یک سکوی توانمند بر مبنای مفاهیم پویا و سلسله مراتبی با هدف تسهیل و هماهنگ سازی مبادله و به اشتراک گذاری داده های مکانی بین بخش های مختلف است و شامل داده ها ، افراد ، استانداردها و شبکه های دسترسی می باشد .

 اگرچه که  SDI در سطح ملی و برای تصمیم گیری های کلان در تمام جوامع دارای اهمیت قابل ملاحظه ای می باشد ولی ایجاد و راه اندازی SDI در سطح منطقه ای و برای کاربران خاص و کاربردهای ویژه می تواند در فراگیر نمودن آن در سطوح مختلف مدیریتی در جوامع و به عنوان پایه های مستحکم برای ایجاد زیر ساخت های ملی اطلاعات مکانی دارای اهمیت قابل ملاحظه ای باشد . نمونه ای از این دست SDI اختصاصی برای کاربردهای مدیریت شهری می باشد که تاکید اصلی آن بر نیازمندی های علوم مدریت شهری است  .

 

5- طراحی SDI برای کاربرد های اختصاصی مدیریت شهری

             استفاده از SDI در کاربرد های مدریت شهری و در سطح منطقه ای بیشتر در زمینه های مطالعاتی بوده است [] و در زمینه پیاده سازی سیستم ها علی الخصوص در کشور های درحال توسعه کارچندانی انجام نشده است اگرچه که تلاش های محدودی در این زمینه انجام شده است . در این راستا کمیسیون مربوط به استانداردهای داده های مکانی انجمن بین المللی کارتوگرافیک[6] دست به تعریف برخی مدل های پیاده سازی زده است که تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد . با توجه به اینکه SDI می بایست بتواند نیازمندهای مختلف را در سطح وسیعی از داده های مکانی که دارای تولید کنندگان متعددی می باشند برآورده نماید ، بنابرای طراحی آن نیازمند طی یک فرآیند پیچیده و چندبعدی است . کمیسیون استاندارد های داده های مکانی مدل های مختلفی را در این زمینه مورد بررسی قرار داده است که یکی از مهم ترین این مدل ها مدل مرجع محاسباتی توزیع باز [7]  می باشد .این مدل دارای انعطاف پذیری زیادی بوده و قابلیت  تاکید بر وجوه مختلف طراحی و از نقطه نظرات[8] متفاوت را دارد . یک نقطه نظر در واقع یک بخش اختصاصی از یک سیستم کامل با یک سطح ارنباطی خاص می باشد . RM-ODP به 5 نقطه نظر عمده تقسیم بندی شده است که عبارتند از :

·        نقطه نظر اقتصادی

·        نقطه نظر اطلاعاتی

·        نقطه نظر محاسباتی

·        نقطه نظر مهندسی

·        نقطه نظرفن آوری

تاکید نقطه نظر اقتصادی بیشتر بر هدف ، گستره و سیاست های کل سیستم است . نقطه نظر اطلاعاتی بر معانی  و مفاهیم اطاعات و پردازش آنها دارد. این نقطه نظر به شرح اطلاعات مدیریت شده در سیستم و ساختار و محتوای آن می پردازد. نقطه نظر محاسباتی عاملیت تامین شده توسط سیستم و تجزیه عملکردی آن را شرح میدهد . مکانیزم ها و توابع مورد نیاز برای تامیت تعامل توزیعی بین اشیا و سرویس ها در سیستم در نقطه نظر مهندسی بیان می شود . درنهایت فن آوری پیاده سازی برای پردازش ، عملکرد و ارائه اطلاعات در سیستم در نقطه نظر فن آوری ارائه می گردد.

 شایان ذکر است که نقطه نظر های نام برده مستقل از هم نیستند و توسط عوامل کلیدی مرتبط با یکدیگر می باشند . در هر حال هر نقطه نظر داری اهمیت خاص خود می باشد ولی با توجه به اینکه هدف SDI به اشتراک گذاری و استفاده از داده ها می باشد ، بنابراین اهمیت نقطه نظر اطلاعاتی بیشتر از سایر نقطه نظرات است . در طراحی مدل RM-ODP برای کاربرد های مدیریت شهری نیز مهم ترین بخش طراحی نقطه نظر اطلاعاتی اختصاصی این مدل می باشد که بر مبنای نیازمندی های اطلاعاتی نامبرده صورت میگرد . با توجه به اینکه 4 دسته اطلاعات برداری ، رستری ، عددی و چند رسانه ای در این نقطه نظر قابل ارائه هستند در زیر نمونه ای از نقطه نظرات اطلاعاتی مورد نیاز در کاربردهای مدیریت شهری که با سه دسته اول اده ها کار می کند آمده است . در شکل صفحه بعد شروع از پایین با دیتاست های پایه ای موجود در دپارتمان های مختلف بوده و پایان آن در بالا با سطوح سرویس های تولید شده از طریق geoprocessing می باشد . در چنین سیستمی داده ها قابل ارئه به فرمت رقومی و یا چاپی می باشد . داده های عددی قابل تبدیل به فرمت رقومی با استفاده از نرم افزار های ساده پایگاه داده می باشد که اطلاعات توصیفی آنها می بایست در نقطه نظر اطلاعاتی تعریف شود . نقشه ها نیز به صورت رقومی و از طریق یک روال اتوماتیک و با استفاده ازسیستم های مرجع اتوماتیک و اطلاعات توصیفی مرتبط با آنها ارائه می شود .تصاویر ماهواره ای یا سایر داده های رستری نیز به فرمت رقومی هستند . داده های مرتبط با کاداستر نیز شامل اطلاعات نقشه ای و ثبتی می باشند . اطلاعات نقشه ای ارائه کننده هندسه و مقعیت عوارض بوده و داده های ثبتی شامل نام مالک ، کاربری و غیره می باشد. برا یک پارچه سازی این دو دیتا ست نیاز مند یک id استاندارد می باشیم . این id می تواند بر اساس مختصات نقطه مرکزی پارسل های کاداستر تعیین شود .

داده های مرتبط با جمعیت ، اقتصاد ، مسکن ، امکانات اجتماعی قابلیت پردازش و هم پوشامی بر نقشه های موجود را داشته تا آنالیز آنها گویاتر و بهتر باشد . در نمودار ارائه شده در بخش امکانات اجتماعی فقط به بهداشت ودرمان و آموزش اشاره شده است درحالی که این بخش شامل اطلاعات دیگری از قبیل کتابخانه ها ، پست ، پلیس و غیره نیز می باشد . اطلاعات مربوط به زیر ساخت امکانات نیز در حوزه آنالیز و ارزیابی ظرفیت بسیار تاثیر گذار می باشد که معمولا از طریق سیستم های معمولی قابل دستیابی نیستند . داده های مربوط به آب و هوا بارش ، دما ، باد ، آلودگی و امثال آن در یک منطقه خاص مونیتور شده و برای انجام آنالیز های مربوطه انترپوله می شوند. علاوه براین از امکانات پردازش تصوصر نیز برای انجام آنالیز های مربوطه استفاه می شود . زمانی که برای کاربری خاص بخشی از این اطلاعات مورد نیاز باشد مهم ترین کار طراحی و پیاده سازی یک سرویس هایی است که بتواند آنالیزهای مورد نظر را انجام دهد . مهم ترین این آنالیز ها ، آنالیز شایستگی ، آنالیز ظرفیت ، آنالیز تاثیر برمحیط و آنالیز مخاطرات و ....میباشد. بخش مهم دیگر این نقطه نظر متادیتا و سرویس های داده[1] Spatial data infrastructure  

[2]  Bill Clinton

[3] Information Highway

[4] National Information Infrastructure

[5] Spatial Data Infrastructure(SDI)

ICA) [6]) InternationalCcartographic Association

[7] Reference Model of Open Distributing Computing (RM-ODP)

[8] View points


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 22:23توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 42

مدلسازی شبکه معابر در نرم افزار ArcGIS

 

مدلسازی شبکه معابر در نرم افزار ArcGIS

 

در دنیای مدرن امروز، شالوده اقتصادی هر کشور در زیرساختارهای آن کشور قرار دارد. قسمت عمده ای از این زیر ساختارها در شبکه های انتقال نیرو ( آب، برق)، شبکه های گازرسانی، شبکه های ارتباطاتی (تلفن و اینترنت) و راهها قرار دارد.

این زیرساختارها می توانند بصورت شبکه (Network) مدل شوند. این مدلسازیها در مدیریت حوادث و خرابی های پیش آمده در شبکه بسیار مفیدند. چرا که باعث اتخاذ تصمیمات صحیح و بموقع برای حل بحران می گردند و به این ترتیب از اتلاف بیهوده وقت، هزینه و انرژی جلوگیری بعمل خواهد آمد.

نرم افزار ArcGIS مدل کاملی برای اخذ، ذخیره و تجزیه و تحلیل شبکه ها ارائه میکند. در اینجا به بررسی اصول ساخت و مدلسازی شبکه معابر در نرم افزار ArcGIS، پرداخته خواهد شد.

مقدمه

شبکه ها نقش مهمی را در هر جامعه ایفا میکنند. حرکات روزمره مردم، توزیع، انتقال و خدمات کالا، خدمت رسانی در زمینه منابع و انرژی، ارتباطات و . همگی از طریق یک شبکه مشخصی انجام می پذیرد. مسئله شبکه آنقدر پر اهمیت بوده است که در نرم افزار ArcGIS یک Extension مجزا بنام Utility Network Analyst برای آن ایجاد شده است. تجزیه و تحلیل شبکه ها بدون استفاده از این ابزار کاری بس مشکل، وقتگیر و طاقت فرسا میباشد. زیرا با گسترده شدن یک شبکه اتصالات بین اجزای آن بسیار پیچیده می گردد.

  

قابل ذکر است که شبکه ها به دو نوع کلی شبکه های لوله ای و راهها تقسیم می شوند. این تقسیم بندی به این جهت است که پردازش این دو شبکه در نرم افزار کمی با یکدیگر متفاوت می باشد.

 

تعاریف

·         هنگامیکه شبکه مدلسازی می شود، عوارض با دیگر عوارض اطراف خودشان دارای ارتباط پیوستگی (Connectivity) خواهند شد. این اطلاعات Connectivity از طریق یک ارتباط توپولوژیکی در یک دیتابیس نگهداری میشود که به آن Geometric Network می گویند.

·          Geometric Network یعنی مدلسازی هندسه شبکه

·         Geometric Network توسط Arc Catalog ایجاد، ذخیره و مدیریت می شود.

·         شبکه ها در یک GeoDatabaseمدلسازی می شوند. به عبارت دیگر Geometric Network میبایستی در داخل یک GeoDatabase (در درون یک Feature Dataset)ایجاد گردد.

 از این رو شبکه بر اساس یک سری عوارض (Feature Class ) ساخته می شود.(Geometric Network مجموعه ای از Feature Class‌ها است.)

·         شبکه منطقی (Logical network) عبارت است از ذخیره سازی و ارائه پیوستگی (Connectivity ) شبکه. برای انجام تحلیلهای شبکه، از Logical Network استفاده می شود. لیکن هر المان در شبکه منطقی با یک عارضه در شبکه هندسی مرتبط میباشد.

Geometric Network> Logical Network> Analyze

 

انواع عوارض شبکه (Network feature)

·         Edge Network Feature

·         Junction Network Feature

در مورد اول میتوان بعنوان مثال لوله های آب را نام برد. در مورد دوم میتوان به شیر آب اشاره کرد.

·         Edge‌ها توسط Junction‌ها با یکدیگر متصل می شوند.

·         Edge‌های Logical Network به Edge های Geometric Network مرتبط می شوند.

·         Junction های Logical Network‌ به Junction‌ های Geometric Network مرتبط می شوند.

 

Sources & Sinks

در طراحی یک شبکه، لازم است برای Junction ها تعریف شود که نوع آن Source است یا Sink . مثال: در یک شبکه آب، جهت جریان بر اساس منبع و مصرف کننده تعیین می گردد. لذا باید مصرف کنندگان را به عنوان Sink و منابع آب را بعنوان Source در شبکه معرفی کرد. اگر برای Junction ، Source و Sink‌ تعریف نشود، در محاسبه جهت جریان آن Junction‌ مد نظر قرار نخواهد گرفت.

جریان همیشه از Source ها دور و به Sink‌ ها نزدیک می شود.

برای مشخص نمودن Source‌ یا Sink‌ بودن یک Junction‌ لازم است از یک فیلد توصیفی شناخته شده برای نرم افزار بنام “Ancillary Role‌” استفاده نمود. محاسبه جهت جریان توسط ArcMap و بر اساس این فیلد صورت خواهد گرفت.

شایان ذکر است، در شبکه معابر و راهها چیزی بنام Source یا Sink‌ وجود ندارد و برای تفهیم این مسئله که اتومبیل حق عبور در جهت خلاف خیابان را ندارد باید از یک فیلد در جدول توصیفی معابر (فرضا با نام “جهت”) استفاده نمود. این فیلد نقش یک وزن را در شبکه راه بازی میکند و این فیلد باید از نوع Bitgate باشد. وزنها در زیر شرح داده شده اند.

 

 Network Weights

شبکه دارای وزن می تواند باشد. وزن برای نمایش نحوه پیمایش شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا در یک شبکه آب، میزان مشخصی از فشار آب در اثر طول لوله کاهش می یابد. به عبارتی فشار آب یک وزن می باشد که بستگی به طول لوله دارد.(بر اساس یک فیلد توصیفی عارضه محاسبه می شود.)

در مورد شبکه های راه نیز میتوان وزنهایی نظیر سنگینی ترافیک، جهت خیابان و . را در نظر گرفت.

هر وزن می تواند با یکی از فیلد های توصیفی (Attribute ) عارضه مرتبط باشد. لیکن همزمان می تواند با خصوصیات یک عارضه دیگر نیز مرتبط باشد.

 

Enable or Disable

یک Junction Feature در Geometric Network ممکن است بطور Logically ، قادر(جاری) یا ناتوان (مسدود) باشد. عارضه ای که در LogicalNetwork بعنوان یک المان ناتوان (Disable ) است، همانند مانع (بن بست) عمل می کند.(مانند ترکیدن یک لوله و یا بسته شدن خیابان در اثر ترافیک یا حفاری و . ) یعنی قادر به برقراری جریان از بعد خود نیست.

برای مشخص نمودن اینکه عارضه قادر یا ناتوان است، از یک فیلد بنام “Enable” استفاده می شود که مقادیر آن بصورت True یا False وارد می شوند.

نکته: زمانی که یک عارضه در شبکه مورد ویرایش یا بروز رسانی قرار می گیرد و یا مقادیر فیلدهای وزن، AncillaryRole و Enable‌ تغییر می کند، وضعیت عارضه در جداول توپولوژی نیز تغییر می کند تا بتواند با Geometric Network‌ بطور سازگار باقی بماند.(سازگاری Geometric Network با Logical Network‌)

 


+ نوشته شده در12 / 11 / 1395ساعت 21:54توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 59

مقایسه تصاویر لندست ۸ و ۷

 

سري ماهواره هاي لندست كه توسط سازمان ملي هوانوردي و فضا نوردي آمريکا (ناسا) طراحي و در مدار زمين قرار گرفته‌اند؛‌شامل چند نسل هستند. ماهواره هاي لندست از سال ۱۹۷۲ ميلادي شروع به اخذ تصوير از سطح زمين نموده كه اين تصاوير با کيفيت بالا و به صورت چند طيفي مي باشند. با توجه به چندين دهه تصويربرداري ماهواره هاي لندست، ميليونها تصوير با پوشش جهاني در آرشيو موجود مي باشد.

ماهواره هاي لندست ۲،۱ و ۳ را ماهواره هاي نسل اول و ماهواره هاي ۴ و ۵ را ماهواره هاي نسل دوم مي گويند. لندست ۱ و ۲ و ۳ داراي سنجنده هاي MSS و RBV بودند.لندست ۴ و ۵ به ترتيب در سالهاي ۱۹۸۲ و ۱۹۸۲ پرتاب شدند و داراي سنجنده هاي TM و MSS بودند. نسل سوم اين ماهواره ها با پرتاب لندست ۷ در ۱۵ آوريل ۱۹۹۹ با مجهز شدن به سنجنده‌اي بنام نقشه بردار موضوعي پیشرفته (ETM+) ادامه يافت.

نسل جديد سري ماهواره هاي لندست؛ ماهواره لندست ۸ می باشد که در تاریخ ۱۱فوریه ۲۰۱۳ پرتاب شده است. این هشتمین ماهواره از سري ماهواره های لندست، و هفتمین ماهواره ای است که با موفقیت در مدار قرار گرفته است. این ماهواره که در اصل (LDCM) نامیده می شود، محصول همکاری بین ناسا و سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) است.

با اتمام ماموريت لندست ۵ در اوایل سال ۲۰۱۳، ماهواره لندست ۷ به عنوان تنها ماهواره موجود از سری ماهواره های لندست بر روی مدار وجود داشت، و لندست ۸ اخذ مستمر داده و در دسترس بودن داده های لندست را با استفاده از دو سنجنده، یکی سنجنده تصوير بردار عملیاتی زمین (OLI) و دیگری سنجنده مادون قرمز حرارتي (TIRS) تضمین نمود. این دو سنجنده به ترتیب، اطلاعات تصویري نه باند موج کوتاه و دو باند حرارتی را جمع آوری می کنند. طراحی اين ماهواره تقريبا ۵ سال طول کشیده است، با این حال این ماهواره سوخت کافی برای انجام عملیات به مدت بیش از ده سال را دارد.

قابليت ها و مزاياي سنجنده OLI نسبت به سنجنده ETM+ لندست ۷ موارد زیر می باشند:

 • قدرت تفكيك طيفي بهتر با محدوده هاي باندي باريكتر و ۲ باند طيفي بيشتر(اخذ اطلاعات در ۹ باند طيفي).
 • افزايش چهار برابري دقت ثبت ژئودتيك مطلق تصاوير
 • تغيير هندسه تصوير برداري از Whisk broom به Push Broom و در نتيجه اخذ ۱۵۰ صحنه اطلاعاتي بيشتر در روز (400 تصوير در روز)
 • بهبود قدرت تفكيك راديومتريك از ۸ بيت به ۱۲ بيت و امكان توصيف بهتر پوشش زمين
 • افزايش نسبت سیگنال به نویز (SNR)

۷ باند از ۹ باند سنجنده OLI با سنجنده هاي TM وETM+ که بر روی ماهواره های لندست قبلی قرار داشتند؛ يكسان می باشد، که این عمل علاوه بر سازگاری با داده های قديمي لندست و تداوم آنها، قابلیت‌های اندازه گیری را نیز بهبود داده است. 

 

مقایسه لندست 8 و 7مقایسه محدوده طيفي و پهناي باندهاي لندست ۷ و لندست ۸ در طيف الكترومغناطيس

دو باند طیفی جدید، یعنی باند ساحلی/ آئروسل در محدوده طول موج آبي و باند سیروس در محدوده مادون قرمز موج کوتاه، به متخصصان امکان می دهد تا کیفیت آب و هوا را اندازه گیری کرده و همچنین ابرهای مرتفع و نازک لايه را تشخیص دهند.

سنجنده TIRS توسط ناسا ساخته شده و امکان تصویربرداری حرارتی و حمایت از برنامه های دیگر مانند اندازه گیری میزان تبخیر و تعرق برای مدیریت آب و مدلسازي هيدروديناميكي سطح درياها را فراهم می آورد. داده های TIRS در دو باند مادون قرمز حرارتي و با قدرت تفكيك راديومتريكي ۱۲ بيتي اخذ مي شوند. خصوصيات باندهای طیفی سنجنده OLI و TIRS لندست ۸ در جدول زیر آمده است.

 

خصوصيات باندهای طیفی سنجنده OLI و TIRS لندست ۸

نام سنجنده باند طیفی طول موج قدرت تفکیک عرض تصويربرداري
OLI باند ۱- باند  Coastal/Aerosol 0.433 – 0.453 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۲- آبی 0.450 – 0.515 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۳- سبز 0.525 – 0.600 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۴- قرمز 0.630 – 0.680 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۵- مادون قرمز نزدیک 0.845 – 0.885 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۶- مادون قرمز طول موج کوتاه 1.560 – 1.660 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۷- مادون قرمز طول موج کوتاه 2.100 – 2.300 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۸ - Panchromatic 0.500 – 0.680 µm ۱۵ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۹–Cirrus 1.360 – 1.390 µm ۳۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
TIRS باند ۱۰- مادون قرمز حرارتي 10.30 – 11.30 µm ۱۰۰ متر ۱۸۵ كيلومتر
باند ۱۱- مادون قرمز حرارتي 11.50 – 12.50 µm ۱۰۰ متر ۱۸۵ كيلومتر

 

Landsat 7 pan

پن کروماتیک ماهواره لندست ۷

 

Landsat 8 pan

پن کروماتیک ماهواره لندست ۸

 

منبع: arcamap


+ نوشته شده در09 / 11 / 1395ساعت 17:23توسط GIS&RS | | تعداد بازدید : 89

مطالب قبلی

» دریافت رایگان ارزدیجتال ملی
» ‌قانون مربوط به اصلاحات اراضي ‌مصوب 24 اسفند ماه 1338 ‌فصل اول - تعاریف
» کسب درامد از اولین سایت ارز دیجیتالی ایرانی
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه شاهرود چای
» نقشه های GIS حوزه آبخیز رودخانه گلپایگان
» پایان نامه مدل‌سازی حوادث بحرانی مترو شهر تبریز در محیط GIS مطالعه موردی: خط 1 مترو
» کتاب سنجش از دور حرارتی
» مدل های رقومی ارتفاع 12.5 متری
» رنگ خاک
» آبخيزداري 2
» اهمیت زهکشی و استفاده بهینه از
» اشکال فرسایش بادی
» پدیده جهانگرمایی
» Thermal Remote Sensing in Land Surface Processes
» دانلود نرم افزار آرک هیدرو ArcHydroTools
» دانلود رایگان فیلم آموزشی سنحش از دور دکتر ولیزاده
» دانلود نقشه GIS کاربری اراضی، کیفیت مصالح، تراکم ساخت، مساحت قطعات شهر بجنورد
» دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» منابع آزمون دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی
» مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی
» سنجش از دور راداری
» از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟
» مقایسه تصاویر لندست ۸ و ۷
» تفاوت DEM، DTM، DSM چیست؟
» مدل رقومی زمین (DTM) چیست؟
» سنجش از دور حرارتی
» کاربرد های سنجش از دور

صفحات وبلاگ

جلوگیری از کپی کردن مطالب